Ptactvo

Ornitologické zajímavosti Svitavska v roce 2017

Soustřeďování ptáků do větších hejn v zimním období šlo pozorovat například v okolí zemědělských objektů. V Lánech se tak dalo spatřit téměř 400 strnadů obecných nebo skoro 200 hrdliček zahradních. Naopak u zahradních krmítek patřily mezi zajímavosti pěnkavy jikavci. K těmto severským hostům lze připočítat ťuhýky šedé nebo sokolovitého dravce dřemlíka tundrového, který byl v lednu mimořádně spatřen na polích u Hradce nad Svitavou. Na řece Svitavě mezi Březovou nad Svitavou a Rozhraním se v zimě pohybovali tradičně skorci vodní, ale také volavky bílé nebo malá skupina kormoránů velkých.

Zejména v měsíci březnu se aktivním sledováním podařilo prokázat v lesnatých oblastech všech pět u nás běžnějších druhů sov - puštík obecný, výr velký, sýc rousný, kalous ušatý a kulíšek nejmenší, a to v oblasti jak jižně (Lavičné, Banín, Rohozná a Křenov), tak i severně (Opatov, Kukle, Gajer) od Svitav. V tu dobu se na Horním rybníku ve Svitavách znovu objevila větší hejna racků bělohlavých, přičemž u některých z nich jsme zaznamenali i polské kroužky na nohou.

Jarní průtah ptáků přinesl řadu zajímavých pozorování především na rybnících u Opatova a ve Svitavách, kde se ptáci sledují pravidelně již desítky let. V prostoru svitavského Lánského rybníka se díky jarnímu výlovu zdržoval například chřástal kropenatý, kulíci říční, vodouši šedí, vodouši kropenatí, až 53 vodoušů bahenních, jespáci šedí, jespáci malí nebo slavíci modráčci, lindušky horské a konipasové luční. V Opatově bylo rekordních 80 kopřivek obecných nebo vzácnější jespák písečný a kulík písečný.

Květen byl mimořádně bohatý na raritní druhy ptáků u Opatova. V okolí vodních ploch byl zastižen chřástal malý, vůbec poprvé v jarním období poštolka rudonohá, hýl rudý, jeřábi popelaví a na okraji obce krásné dvě vlhy pestré. V polích mezi Opatovem a Dětřichovem se díky sklizni pohybovala řada zajímavých druhů dravců. Mezi nimi to byl koncem května luňák červený, moták pochop, moták lužní (ten by zde při optimálních podmínkách mohl i zahnízdit) a nejvzácněji potom orel křiklavý, který byl opakovaně spatřen i v okolí Nového rybníka. V tu dobu se na svitavských rybnících podařilo sledovat čtyři kvakoše noční, bukáčka malého a labuť zpěvnou. Pokud jde o tradiční sledování hnízdění čápů bílých, tak se v tomto roce podařilo mláďata vyvést v Moravském Lačnově, Vendolí, Opatovci a v Opatově.

Letní měsíce přinesly velké překvapení v podobě ojedinělého úspěšného hnízdění slavíka modráčka na Lánském rybníku ve Svitavách. Na konci srpna se objevily dvě poštolky rudonohé v Moravském Lačnově a polák malý nejdříve ve Svitavách a později i na hladině Nového rybníka v Opatově, kde se vyskytoval prakticky až do konce měsíce listopadu.

V době podzimního průtahu ptáků se na rybnících vyskytovala například sýkořice vousatá, potáplice malá nebo racek černohlavý. Zřejmě nejzajímavější bylo ale zastavení hejnka potápek na Horním svitavském rybníku. Bylo to dvanáct potápek černokrkých, dvě rudokrké a dvě žlutorohé. Díky mírnějšímu charakteru počátku zimy jsme se mohli setkat poměrně pozdě se skřivany polními, strnady lučními, linduškami lučními nebo bekasinou otavní a slučkou malou. Také snad vůbec poprvé neodletěly mimo náš region labutě velké, které hnízdí na svitavském Dolním rybníku.

Jiří Mach