Oprava památek

06Pro2013

Rekonstrukce Ottendorferova domu
 

Budova Ottendorferovy veřejné knihovny byla postavena v letech 1891-92. Svitavský mecenáš Valentin Oswald Ottendorfer, který celou stavbu financoval, ji zadal rakouskému architektu Germano Wanderleyovi. Budova postavená v americkém stylu byla největší a nejmodernější německou knihovnou na Moravě. V roce 1929 ji navštívil první československý prezident T. G. Masaryk, v roce 2006 v budově besedoval s občany města první český prezident Václav Havel.

Po druhé světové válce sloužil objekt do šedesátých let 20. století městské knihovně, poté kulturním i komerčním účelům. V budově se nacházely kanceláře kulturních zařízení, dílny pro výrobu názorné agitace, prostory pro přednášky a školení, kavárna. V původní podobně se zachoval pouze koncertní a přednáškový sál.
V letech 1989 – 92 byly vyměněny zničené parkety v koncertním sále, vybudováno ubytování ve věži a fasáda budovy byla očištěna pískováním. Žádné jiné opravy zde neprobíhaly a tak byla budova ve velmi špatném stavu. Budova patří vedle budov kostelů a Langrovy vily k nejhodnotnějším historickým stavbám ve městě.

Od roku 2008 probíhá za dozoru pracovníků Památkové péče v Pardubicích postupná rekonstrukce budovy. Celkové náklady činily do letošního roku 6 280 tis. Kč. Z toho 1 255 tis. Kč dotace ministerstva kultury a jiné zdroje.

2008 - restaurování dochovaného původního historického obložení stěn a vnitřních dveří v přízemí budovy. Původní dřevěné prvky byly mechanicky poškozené, místy seschlé, rozpraskané až zborcené. Část obložení a parapety a rámy u jednoho okna byly napadeny hnilobou a dřevokaznou houbou a bylo nutno vyrobit repliky. Pod dvěma nepůvodními vrstvami nátěrů bylo ukryto původní fládrování, které byla po odstranění pozdějších vrstev rekonstruováno a konzervováno. Byly vyrobeny kopie kovových součástí (kliky dveří a oken). Celkové náklady: 595 tis. Kč.

2009 - restaurování oken a dveří v přízemní části pláště budovy. Celkem bylo předmětem restaurování patnáct špaletových oken a dvoje vstupní dveře v přízemí a mezipatře hlavní budovy a špaletové okno a dvoje dveře v bočním přístavku. Značně poškozená byla především vnější část okenních křídel a venkovní dveře. Zrekonstruované byly i kovové součásti oken a dveří. Celkové náklady: 700 tis. Kč.

2010 - restaurování oken a balkonových dveří v prvním patře budovy. Celkem zahrnovalo restaurování deseti špaletových velkorozměrových oken a dvoje balkonové dveře, zaměření budovy a odborný posudek dřevěných částí, napadených dřevokaznou houbou. Zvláště stav balkonových dveří byl velmi špatný, byla zde četná mechanická poškození. V důsledku zvýšené vlhkosti i vlivem zatýkání vody byla degradovaná dřevní masa, na dřevě i na stěně byly objeveny spory dřevomorky. Celkové náklady: 464 tis. Kč.

2011 - restaurování oken na chodbě do třetího podlaží, v ubytování a na půdě. Předmětem restaurování bylo čtrnáct špaletových oken a jedenáct jednoduchých oken v horních patrech hlavní budovy. Celkové náklady: 750 tis.

2012 – čištění a restaurování původního dřevěného obložení koncertního sálu a podia. Největší zásah byl proveden do obložení pod okny na jižní straně. V důsledku úpravy původního topení v polovině 20. století se obložení pod okny v celé délce posunulo cca o 20 cm dovnitř místnosti a doplnilo nepůvodními mřížkami. Celá tato strana obložení byla opravena, včetně mramorových parapetů a vrácena do původní podoby. Náklady: 543 tis. Kč. V tomto roce proběhla také rekonstrukce zdroje tepla v hodnotě 765 tis. Kč. Celkové náklady: 1 308 tis. Kč.

2013 – restaurování dřevěného obložení šaten vedle koncertního sálu a prostor ubytování. Jednalo se o původní, místy pod nepůvodními nátěry zachované dřevěné obložení a také třináct dveří. Náklady: 663 tis. Dále v tomto roce proběhla kompletní rekonstrukce rozvodů ústředního vytápění v celém objektu s napojením na stávající rozdělovač tepla v kotelně, včetně stavebních úprav. Náklady: 1 800 tis. Kč. Celkové náklady v tomto roce činily 2 463 tis. Kč.

Na příští rok je plánován kompletní stavebně technický průzkum objektu, který by měl ukázat, jakým směrem se bude ubírat údržba této cenné budovy.
Blanka Čuhelová

 

Oprava podloubí

Koncem listopadu předala stavební firma městu Svitavy dokončené stavební práce na opravě veřejného prostranství a podloubí domů v úseku budov na náměstí Míru č.o. 59-71. Smyslem úprav bylo zlepšení stavebně technického stavu průchozího prostoru podloubí. Ve spolupráci s vlastníky jednotlivých domů byla provedena rekonstrukce veřejného osvětlení, opravy omítek klenutých částí podloubí, opravy pilířů, výměna a opravy venkovních dlažeb. Celkové náklady rekonstrukce prostor podloubí sedmi budov dosáhly výše 660 tis.Kč. Polovina nákladů byla hrazena z rozpočtu města a polovinou se podíleli vlastníci jednotlivých domů.
Pavel Čížek

 

Oprava drobných památek

Kaple sv. Anny
Město Svitavy v letošním roce realizovalo druhou etapu opravy kaple sv. Anny ve Svitavách v Lánech. Za zhruba 500 tisíc Kč byla opravena střecha s věžičkou a dřevěné prvky. Na tuto akci město získalo 200 tis. Kč od Česko - německého fondu budoucnosti, 50 tis. Kč od Pardubic-kého kraje a byl použit i zůstatek z finančního daru Aloise Czepana, rodáka, který dnes žije v Německu. Ten městu před dvěma lety věnoval na opravu kaple, v jejímž sousedství se narodil, 50 tisíc Kč. Část už byla vloni použita na zaměření a zhotovení stavebně-technické dokumentace stávajícího stavu. Na dofinancování celé druhé etapy jsme použili finanční prostředky z Fondu regenerace památek města Svitavy. Pro rok 2014 plánujeme ve třetí etapě obnovit omítky.

Památné místo - symbolický hrob padlým ve Velké válce
(1914 - 1918)
U příležitosti 95. výročí konce první světové války byla obnovena jména padlých na pamětní desce symbolického hrobu na svitavském hřbitově. Současně byl náhrobek očištěn a nově usazen.Náklady na opravu a zrestaurování písma nepřesáhly 38 tis. Kč.
Jiří Petr

Zuzana Pustinová