Hledání hvězdy Davidovy - Vůle žít

01Dub2014

Pravidelný dubnový cyklus pořadů s tematikou holocaustu připravuje Městské muzeum a galerie ve Svitavách ve spolupráci se Střediskem kulturních služeb města Svitav, Gymnáziem Svitavy a Docela Malým divadlem Radky Obloukové již šestým rokem. Program navazuje na stálou expozici HHD – Oskar Schindler, Spravedlivý mezi národy a cykly, které proběhly v minulých letech – Zapomenuté osudy, Síla lidskosti, Zapomenuté transporty, Zbořené chrámy a Kameny zmizelých. Pořady jsou koncipovány jak pro veřejnost, tak pro školní skupiny.

Záměrem tohoto projektu je varovat před současnými rozmáhajícími se xenofobními a antisemitskými projevy, které nacházejí sympatizanty především mezi mladými lidmi. Ti jsou kvůli neinformovanosti ochotni těmto projevům naslouchat a ztotožňovat se s jejich populistickými myšlenkami. A právě projekt Hledání hvězdy Davidovy připomíná, kam v minulosti tyto myšlenky a jejich realizace lidstvo zavedly.


1. – 30. 4. / Městské muzeum a galerie
Výstava
MÍSTA UTRPENÍ, SMRTI A HRDINSTVÍ

Výstava Historické skupiny Osvětim popisuje vznik koncentračních táborů v Německu po uchopení moci Adolfem Hitlerem, seznamuje návštěvníky s osudy vězňů z českých zemí po roce 1939, jednotlivců, i celých etnických skupin, pronásledovaných a vězněných pro své politické smýšlení, náboženské přesvědčení, barvu pleti či rasový původ. Autorem scénáře je doc. Vojtěch Blodig. Výstavou budou v rámci „vrstevnického učení“ provázet studenti gymnázia - členové Docela Malého divadla Radky Obloukové.

3. 4. /17 hod./ kino Vesmír
Film

ZLODĚJKA KNIH
Film Zlodějka knih vypráví příběh Liesel, která se během druhé světové války dostane do pěstounské rodiny, aby zde začala nový život. Liesel se spřátelí s židovským uprchlíkem Maxem, kterého rodina před nacisty skrývá ve sklepě. Max ji povzbuzuje ve čtení a v touze po vzdělání. Dobu plnou utrpení a strádání pak všichni společně překonávají pomocí knih, které nejen pro sebe Liesel krade v knihovně místního starosty. A postupně se naučí vážit si nejen síly slov, ale i moci nad nimi.
Vstupné: 60 Kč

10. 4. / 17 hod. / Městské muzeum a galerie
Přednáška a beseda
JMÉNO JE MÝM DĚDICTVÍM PO RODIČÍCH
Ojedinělá beseda s Asafem Auerbachem, jedním z dětí zachráněných před nacistickou likvidací sirem Nicholasem Wintonem. Rodiče Asafa Auerbacha zemřeli za války v Osvětimi. Asaf Auerbach připomíná, že velký podíl na záchraně stovek židovských dětí z Československa měli i další lidé. „Jednak rodiče těch dětí. Museli je poslat do neznáma, nevěděli, co je tam čeká, ani co bude s nimi samotnými. A samozřejmě anglické rodiny, které si braly cizí děti, jež neuměly anglicky a za které ještě musely zaplatit kauci 50 liber. To byl tehdy plat dělníka za deset týdnů", upozornil Auerbach.

17. 4./ 17 hod./ Tyjátr
Dokumentární film Olgy Sommerové
SEDM SVĚTEL

Mimořádně citlivý dokument představuje stopětiletou klavíristku Alici Herz-Sommerovou a dalších pět pamětnic židovského původu. Jejich osobní vzpomínky, fotky i archivní záběry nás vracejí do doby druhé světové války. Ženy vyprávějí o svém dětství a rodinných tradicích, do kterých náhle vstoupila válka. V ní ztratily své blízké, samy se ocitly v krajních životních situacích, a jak opakovaně říkají, poznaly samy sebe. Vyprávějí o hrůzách transportů a koncentračních táborů, kterými prošly, o pochodu smrti i o pomoci partyzánům a odboji, do něhož se aktivně zapojily. Všechny jako jediné ze svých rodin přežily a po válce musely čelit komunistické totalitě přinášející nové bezpráví.

12. – 13. 4.
Poznávací zájezd
OSVĚTIM, KRAKOV

Dvoudenní poznávací zájezd pro zájemce z řad veřejnosti o historii, období holocaustu i židovství obecně. První den je v programu tematická prohlídka komplexu vyhlazovacího tábora Osvětim I a II (Birkenau), dostaneme se do míst, kde končily životy deportovaných lidí v době holocaustu. Druhý den navštívíme Krakov, kde zažijeme nevšední atmosféru Květné neděle s otevřenými starobylými kostely a množstvím lidí s květinami i tradičními palmovými ratolestmi. V programu je i prohlídka muzea a hradu Wawel.(Plně obsazen.)

24. 4. /18:00 / Ottendorferův dům
Koncert
NOACH

Vokální soubor Noach z Ostravy je v současné době tvořen šesti muži, kteří se věnují výhradně interpretaci hebrejských písní pod uměleckým vedením doc. Tomáše Novotného. Vystupují většinou za doprovodu bajanu (Anežka Gebauerová) a klarinetu (Ráchel Polohová). Během koncertu zazní také ukázky východoevropské židovské, tzv. klezmerové hudby.
Vstupné: 160 Kč/pro členy KPH 80 Kč


I v letošním roce budeme pokračovat v ukládání Kamenů zmizelých. Tentokrát plánujeme položit tyto destičky – Stolpersteine - před dům, kde působili lékaři Albert a Olga Mellerovi. Položení Kamenů zmizelých proběhne, stejně jako v ostatních městech České republiky, v září.


Blanka Čuhelová

Upoutávka:

 

Zuzana Pustinová