Dvě výstavy ve svitavském muzeu

02Úno2015

Svitavští muzejníci připravili na první měsíce letošního roku hned dvě zajímavé výstavy. Návštěvníci mohou obdivovat tvorbu amatérských výtvarníků ze Svitavska i vývoj gramofonového průmyslu.
Přehlídka amatérských výtvarníků má ve Svitavách dlouholetou tradici. I když ta letošní je už šestačtyřicátá, je opět jiná a má jako vždy co nabídnout. O tom se může přesvědčit každý, kdo se přijde do svitavského muzea podívat. Výstavní síně dekorují obrazy, grafiky, dřevořezby, keramika, sochy, ale i šperky, díla z textilu, hračky a loutky. „Letos tu máme hodně mladých výtvarníků. Mezi vystavujícími převažují ženy. Podle doktora Petra Kmoška, který pomáhal s výběrem děl na poradenském dni, snad nikde nevystavuje tolik žen jako ve Svitavách,“ uvedla ředitelka muzea Blanka Čuhelová. Přehlídka tvorby amatérských výtvarníků ze Svitavska potrvá do 15. března.
Přízemí muzea je věnované výstavě nazvané „Hudba ve spirále“. Uspořádali ji odborníci z Národního technického muzea v Praze, kteří si zahájení ve Svitavách nenechali ujít. „Výstava mapuje vývoj gramofonů, fonografů a záznamových médií, to znamená fonografických válečků a gramofonových desek, od jejich počátků v 19. století až do současnosti, tedy až k moderním výrobkům,“ informoval Hynek Stříteský, ředitel Muzea elektrotechniky a médií Národního technického muzea v Praze. Ti, kteří se tedy zajímají o vývoj gramofonového průmyslu, tak mají příležitost prohlédnout si zhruba šedesát jedinečných exponátů. Hynek Stříteský jen těžko odhaduje, jaký kousek je ve svitavské expozici nejvzácnější. „Upozornil bych na nejstarší fonograf zhruba z 80. let 19. století, na cínovou folii. Na druhé straně stojí nejmodernější nejluxusnější výrobek současné firmy SEV Litovel,“ mínil ředitel pražského muzea elektrotechniky a médií.
Jako první mohli tuto výstavu vidět návštěvníci vloni v pražském národním technickém muzeu. Svitavy jsou tedy hned po Praze druhé, kde si mohou lidé vývoj gramofonového průmyslu prohlédnout na jednom místě. V městském muzeu a galerii jsou vystavené předměty výhradně ze sbírek pražského technického muzea. „V Praze jsme představovali i nejstarší gramofonové desky z archivu v Ústí nad Labem, kde byla první lisovna gramodesek v českých zemích. Měli jsme zapůjčené i předměty z GZ Media Loděnice, kde je současná výrobna zvukových nosičů, a firmy SEV Litovel, která produkuje gramofony,“ popisoval Hynek Stříteský. Podotknul, že obě firmy, které předměty na výstavu zapůjčily, je po skončení výstavy věnovaly muzeu do sbírek. „Obě firmy patří k největším producentům a mezi špičku ve svém oboru,“ hodnotil ředitel pražského muzea elektrotechniky a médií.
Další unikáty má pražské muzeum uložené v depozitářích. Cesta muzejníků k exponátům vede soustavnou sbírkovou činností. „V minulém roce jsme získali poměrně rozsáhlou kolekci gramofonů ze sbírky soukromého sběratele. Potomci původního majitele, který už nežije, jsou rádi, že kolekce zůstává relativně ucelená v muzeu,“ vysvětlil Hynek Stříteský. Je přesvědčený, že výhodou technického muzea je, že má dlouhou historii a předměty se v něm postupně shromažďují. Je totiž jedním z nejstarších muzeí v republice.
Unikátní výstava gramofonů a zvukových nosičů se do Svitav dostala téměř náhodou. „Dozvěděla se jsem se o ní a jela jsem se do Prahy podívat. Zaujala mě, tak jsme se s pražskými kolegy dohodli,“ líčila ředitelka svitavského muzea Blanka Čuhelová. Není to však jediná spolupráce, na které se domluvili. „Do sbírek jsme získali zajímavou kolekci starých gramofonů. Odborníci z Prahy nám pomohou s určením stáří,“ odtajnila Blanka Čuhelová. Na stálou expozici sice není ve Svitavách místo, ředitelka ale potvrdila, že by rádi uspořádali výstavu z vlastních sbírek.
Muzejníci vydali k výstavě „Hudba ve spirále“ katalog, jehož součástí je i CD s dobovými melodiemi. K dispozici je v pokladně svitavského muzea. Nejen zájemcům o historii gramofonového průmyslu je zajímavá expozice přístupná až do konce května.

Text a fota: Květa Korbářová

Datum: 31.1.2015

Fotogalerie