Mediace v prostředí rodiny - transformativní způsob zvládání konfliktů

Ve dnech 26. a 27.10.2016 se v prostorách velké zasedací místnosti MěÚ Svitavy uskutečnily 2 celodenní vzdělávací akce s názvem Mediace v prostředí rodiny. Cílem bylo seznámení účastníků s transformativní metodou zvládání konfliktů.

Vzdělávacích akcí se v obou dnech účastnilo celkem 62 účastníků. Konkrétně se jednalo o pedagogy, nejčastěji ředitele škol, zástupce ředitelů, výchovné poradce, metodiky prevence, školní psychology, speciální pedagogy případně učitele základů společenských věd. Další skupiny tvořili sociální pracovníci, policisté, strážníci, pracovníci Okresního soudu ve Svitavách, pracovníci SVP Svitavska Alfa, Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Květináč z Květné, úředníci přestupkového oddělení MěÚ Svitavy a pracovníci neziskových organizací - Bonanzy Vendolí a Centra J.J.Pestalozziho, kteří se podílejí na realizaci programu prevence kriminality ve Svitavách.
Vzdělávací akce se uskutečnily jako součást projektu Svitavy - aktivity sociální prevence 2016 a byly hrazeny z prostředků MV ČR a města Svitavy. Přednášeli PhDr. Lenka Poláková a Mgr. Robin Brzobohatý z Mediačního centra v Olomouci. Účastníky akce seznámili obecně s metodou mediace jako technikou řešení konfliktů na nejrůznějších úrovních nebo v nejrůznějších prostředích. Stěžejní část pak tvořila mediace v prostředí rodiny.

Rodinná mediace je rychlý, kultivovaný a dobrovolný proces mimosoudního řešení sporu, při kterém stranám sporu nestranná třetí osoba pomůže probrat a vyjednat všechny podstatné problémy provázející jejich rozchod včetně další péče o děti, komunikace mezi rodiči, výživné dětí a finanční otázky rozvodu, problematické kontakty rodičů s dětmi nebo rodičovská pravidla v oddělených rodinách.

Součástí diskuse s účastníky bylo také možné využití metody mediace ve školním prostředí. Na závěr seznámil přítomné koordinátor prevence kriminality a vedoucí krizového centra s možnostmi využití metody mediace jako součást služeb Krizového centra ve Svitavách případně SVP Svitavska (pro oblast výchovných problémů). Od roku 2015 do současnosti se v KC uskutečnilo cca 60 mediací. Výhodou je, že krizové centrum poskytuje i další služby, které mohou metodě mediace předcházet nebo na ni přímo navazovat. Konkrétně se jedná například o rodinné nebo individuální terapie.
S ohledem na vysokou účast lze předpokládat, že vzdělávací akce přispěly k širšímu využití metody mediace v praxi.

Zpracoval: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie