Psi ve městě

Opakovaně jsme v našich periodikách publikovali články s tematikou chovu psů ve městě, jeho pozitivním vlivu v našem životě, ale zároveň i o jeho negativních stránkách. Informovali jsme proto občany o povinnostech majitele, o podmínkách chovu s ohledem na naše okolí. Vzhledem k tomu, že se na městský úřad a městskou policii stále častěji obrací občané se stížnostmi na majitele psů, se k této problematice opět vracíme. Nejčastějším terčem stížností je neukázněnost majitelů při venčení psích miláčků. Jak je v našem okolí zejména po zimních měsících vidět, velká část chovatelů po svých pejscích neuklízí vykonanou potřebu - exkrementy, a ty pak zůstávají na chodnících či travnatých plochách, kde se stávají hrozbou zejména pro hrající si děti. Častým případem je i znečišťování dětských hřišť a pískovišť, kam sice zvířata přístup nemají, což ale jejich chovatelé často nerespektují. Již několikrát jsme upozorňovali na nebezpečí šíření nakažlivých chorob (např. psí škrkavka a další parazité) a alergií, jejichž původci přežívají v těchto prostředích i několik měsíců. Chovatelé nesmí ani nechávat své psy značkovat místa k tomu nevhodná, jako jsou například rohy u vchodů do domů či obchodů, přepravky na zboží, výsadby zeleně apod. Psi jsou zvířata, která si velmi rychle vytváří zvyky. Je tedy již od počátku na chovateli (jeho vůli a zodpovědnosti), jak vychová svého psa chodit na „toaletu“ na místa k tomu vhodná. Není ani výjimkou, že majitel svého psa pustí z domu bez dozoru. Volně puštěný pes nejenže znečišťuje své okolí, kdekoliv ho napadne, ale často ohrožuje či obtěžuje kolemjdoucí. K řešení výše zmíněných stížností přitom stačí pouze ohleduplnost, zodpovědný přístup a disciplína ze strany chovatelů psů.

S účinností od 29. 12. 2016 je v platnosti Obecně závazná vyhláška města Svitavy č. 7/2016 k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku. Pro informaci uvádíme výňatek  článku č. 4 ke znečišťování veřejného prostranství a poškozování veřejné zeleně, který se týká právě této problematiky:

  • Každý je povinen neprodleně odstranit znečištění veřejného prostranství, které způsobil.
  • Na veřejných prostranstvích je možný pohyb psů pouze takovým způsobem, aby nedocházelo k ohrožení ostatních zvířat nebo osob (např. na vodítku nebo s náhubkem). Splnění této povinnosti zajišťuje fyzická osoba, která má psa na veřejném prostranství pod kontrolou či dohledem. Fyzickou osobou se zde rozumí např. chovatel psa, jeho vlastník či doprovázející osoba.
  • Je zakázáno přivádět nebo přinášet zvířata do prostorů dětských hřišť, pískovišť a koupaliště, sloužících potřebám veřejnosti, a na pláž rybníka Rosnička. Toto ustanovení se nevztahuje na psy služební a záchranářské při výkonu služby a záchranných prací a na psy poskytující služby osobám zdravotně postiženým.
  • Psi musí být v parcích a sportovních areálech voděni na vodítku, a to pouze po zbudovaných cestách. Je zakázáno se psy a ostatními zvířaty vstupovat nebo je vpouštět na trávníkové plochy v parcích a sportovních areálech a do založených záhonů rostlin.
  • S ohledem na ochranu zeleně ve městě je mimo jiné zakázáno koupat se nebo provádět koupání zvířat ve vodních nádržích a kašnách, kromě nádrží k tomu určených.


Pokud někdo nedodržuje platné předpisy, lze v blokovém řízení (např. městskou policií) uložit pokutu do výše 5.000 Kč, ve správním řízení pak až 30.000 Kč, a to i chovatelům za neuklízení psích exkrementů při venčení psů.



Město Svitavy se snaží pomoci chovatelům psů k udržování čistoty veřejného prostranství, a to zejména instalací sběrných nádob pro psí exkrementy, které jsou od roku 2005 rozmisťovány s ohledem na požadavky občanů. Sáčky na psí exkrementy (papírové soupravy nebo sady igelitových sáčků) jsou dále zdarma k dispozici na Městském úřadě Svitavy, T.G. Masaryka 25, na odboru financí, kde jste svého psa přihlašovali k evidenci. V současné době je nainstalováno cca 80 ks košů se zásobníky na papírové sáčky. Velká část plechových košů byla již ve špatném technickém stavu, proto se město Svitavy rozhodlo pro výměnu za koše plastové. Během března 2017 byla vyměněna zhruba polovina košů a v příštím roce dojde k výměně i zbývajících. Nové koše budou letos navíc umístěny v Moravském Lačnově na ul. Zadní, kde dosud tato služba občanům chybí. SPORTES Svitavy s.r.o. pak v tomto roce pořídil motorový vysavač sloužící ke sběru psích exkrementů a drobných odpadků, jako například nedopalky. Vzhledem k velikosti města bude využíván zejména na frekventovaných místech v centru města a na sídlištích. Jeho použití je však jen pomocným opatřením, kterým neodpadá povinnost chovatelů po svých psech uklízet.
 


Nově byl také zřízen kontaktní e-mail: psi[zavinac]svitavy[tecka]cz, kam můžete psát podněty a připomínky ke stavu či rozmístění košů, případně další návrhy na zlepšení služeb ze strany města v této oblasti.

V případě, že se chovateli pes ztratí, je možné se obrátit na Městskou policii Svitavy, tel.: 461 530 300, případně tísňovou linku 156. Město poskytuje slevu z poplatku ve výši 60 Kč ročně držitelům psů, kteří prokáží, že je jejich pes čipován. Mikročip v případě zaběhnutí psa podstatně zvyšuje pravděpodobnost jeho navrácení majiteli a většinou odpadne nutnost umístění psa v útulku. Pes je evidován v databázi města. Kromě toho se může majitel čipovaného psa zaregistrovat i ve speciálním registru, který má celorepublikový rozsah. Některé registry jsou schopné identifikovat i čipy aplikované v jiných zemích. Pořízením psa na sebe člověk bere nemalou odpovědnost, jejíž závažnost vyplývá i ze znění zákona na ochranu zvířat proti týrání č. 246/1992 Sb. Jeho účelem je chránit zvířata, jež jsou živými tvory schopnými pociťovat bolest a utrpení, před týráním, poškozováním jejich zdraví a jejich usmrcením bez důvodu, které by byly způsobeny, byť i z nedbalosti, člověkem. Další povinnosti chovatelů stanoví veterinární zákon č. 166/1992 Sb., zejména zajistit, aby byli psi ve stáří od 3 do 6 měsíců platně očkováni proti vzteklině a poté během doby účinnosti předchozí použité očkovací látky přeočkováni, uchovávat doklad o očkování po dobu platnosti očkování a na požádání jej předložit úřednímu veterinárnímu lékaři. Výše uvedeným přehledem povinností chovatelů bychom nechtěli nikoho odradit od pořízení si nového člena rodiny. Je však třeba zvážit své možnosti a brát ohled ke svému okolí. Ne všechny povinnosti upravují zákony a vyhlášky, ale měly by vycházet ze zásad slušného chování.

Děkujeme chovatelům, kteří respektují daná pravidla a jsou ohleduplní jak k potřebám svých mazlíčků, tak i svým sousedům. Touto cestou zároveň děkujeme chovatelům, kteří si osvojili psa z městského útulku a poskytli tak nový domov opuštěným a často i týraným zvířatům.

Samolepka, která je umístěna na sběrných koších s kontakty a QR odkazem na kompletní informace ohledně zvířat ve městě Svitavy. Budeme rádi, pokud „pejskařská komunita“ bude sdílet své tématické příspěvky na sociálních sítích pod označením #bobkytam

Renata Karlíková

Petr Šmerda