Jindřich Štrajt získal ocenění

26Dub2017

Ve středu 19. dubna v 18 hodin proběhlo v letohrádku Hvězda slavnostní vyhlášení cen 52. ročníku soutěže Nejkrásnější české knihy roku 2016, kterou každoročně pořádá Ministerstvo kultury ČR a Památník národního písemnictví.

První cenu v kategorii Bibliofilie a autorské knihy získala publikace Kde domov můj pedagoga ITF a fotografa Jindřicha Štreita. Se Štreitem na knize spolupracoval také pedagog ITF a sociolog doktor Jiří Siostrzonek, který také do publikace napsal úvodní text. Ten je osobitě laděný, poetický, přesto však i odborně reflektující život lidí bez domova. Vysoce přerůstá rámec běžné výplně úvodních stránek knihy a vytváří spolu se Štreitovými obrazy dokonalou symbiózu.

Jindřich Štreit prokázal na vcelku často opakovaném tématu bezdomovců nejvyšší stupeň nejen vizuálního cítění, ale především lidského přístupu a pochopení osudů. V očích portrétovaných je zřetelná komunikace s autorem a vzájemné vcítění fotografa do bezútěšných osudů. Štreit se však nespokojuje jen s hlubokou psychologií svých modelů, jeho fotografie s mistrovským světelným řešením, využitím barev nebo struktur materiálů se blíží vrcholným manýristickým plátnům.

Publikace je kromě silných a vypovídajících fotografií také hodnotná svou netradiční formou. Nejedná se o klasicky vázanou knihu, ale o soubor volných listů grafického papíru uložených v lepenkové krabici. Knihu vydalo nakladatelství Wo-men, které vede Bára Baronová. Ta spojuje symbolické použití lepenkové krabice a převázání motouzem s obsahem fotografií, protože lidé bez domova často tyto materiály využívají jako svůj základní materiální prostředek k přečkání noci, zimy apod. Sama pak o knize říká: „Koncept knihy-objektu tak vychází z materiálů, které jsou lidem bez domova známé. Ty, které se v nejtěžších chvílích na ulici stávají jejich vlastnictvím, základním stavebním kamenem jejich přechodného domova.“ Grafické řešení knihy vytvářelo studio Artbureau, konkrétně Jakub Wdowka, Ondřej Kramer, Tomáš Smrčka.

Text a foto: Ondřej Durczak - Jindřich Štrajt (vpravo) a Jiří Siostrzonek

Článek je převzat z webových stránek Institutu tvůrčí fotografie.

 

Jindřich Štreit spolupracuje více než deset let s městem Svitavy. Ve spolupráci s kulturními zařízeními a sociálními pracovníky města vznikl i nápad, jak podpořit projekt Šance – zařízení pro sociálně vyloučené osoby. „Projekt mě velmi silně zaujal, přemýšlel jsem, co bych pro jeho uskutečnění mohl udělat “, prozradil začátky dokumentování bezdomovců ve Svitavách Jindřich Štreit. A tak v průběhu roku 2015 vznikl soubor 33 fotografií Šance pro život. Představuje současnou šíři i hloubku problému bezdomovectví. Autor se soustředil na osudy místních lidí prožívajících strádání na ulici často na hranici lidské důstojnosti. Mezi bezdomovci ve Svitavách a okolí města se autor snímků pohyboval po dobu celého roku tak, aby jednotlivé osoby zachytil nejen ve všech ročních obdobích, ale také v nejrůznějších situacích, typických pro způsob jejich života. Svitavané velmi dobře poznají nejen některé osoby, ale také konkrétní místa. Problematice bezdomovectví se autor věnuje několik let, ale soubor fotografií ze Svitav je specifický především tím, že se celý věnuje pouze místní komunitě bezdomovců nebo osob na hranici sociálního vyloučení.

Slavnostní vernisáž k zahájení výstavy fotografií za účasti autora a mnoha hostů se uskutečnila 4. února 2016 v nově otevřených prostorách kina Vesmír. Čtyři fotografie ze souboru byly použity ve výše zmíněné knize Kde domov můj.

Erich Stündl, Zuzana Pustinová