Masopustní veselí se staročeskou zabijačkou

08Úno2020

Masopust má dlouhou tradici, zejména na vesnicích se dodržoval ještě po roce 1945. Poté se na dlouhou dobu tato tradice odmlčela, aby se v posledních letech vrátila v různých formách nejen na vesnice, ale i do měst.

Masopustní období začínalo po svátku Tří králů a trvalo až do úterý před Popeleční středou, od kdy se dodržoval šestitýdenní půst před velikonocemi. Právě před obdobím půstu chodily na masopustní obchůzku masky (jen muži) za doprovodu muziky. Konalo se také mnoho zabijaček, které většinou předcházely tučnému čtvrtku, vše se zapíjelo dobrým pivem. Lidé věřili, že pokud člověk v tento den hodně jí a pije, bude po celý rok silný.

Do Svitav se masopustní obchůzky vrátily v roce 2004 díky panu Aloisi Hejdukovi, který pozval své přátele z rodné Vortové na Hlinecku, kde se tyto slavnosti dodržují nepřetržitě a jsou zapsány na seznam UNESCO. Zdá se až neuvěřitelné, že Svitavami letos projde masopustní průvod již po sedmnácté! I když Vortováky v posledních letech vždy v roce, kdy předvádějí tyto tradice na Veselém kopci, střídaly masky z Českých Budějovic či Brna. Ale letos – přijedou opět masky i muzikanti z Vortové, se kterými mnohé ze Svitaváků již po těch letech pojí srdečné přátelství.

Masopustní průvod s muzikou vyjde v sobotu 8. února v 13:30 hodin od fontány na spodním náměstí, před starou radnicí požádá starostu města o povolení k obchůzce a bude pokračovat na horní náměstí, kde se bude rozlévat zabijačková polévka, v nabídce bude tlačenka, jitrnice na grilu, teplý prejt, chleba se škvarkovou pomazánkou a vše můžete spláchnout dobrým pivem, grogem či punčem. Tak jak to má o masopustu být. Ale chybět nebudou ani masopustní koblížky, martinské rohlíčky a další sladkosti. Masopustní rej bude zakončen dle starého obyčeje porážením kobylky (a jejím vzkříšením pomocí slivovičky).

Určitě se 8.února na svitavském náměstí potkáme… Blanka Čuhelová