Plochingen - Německo

Počet obyvatel - cca 14 tis.

Městečko leží ve spolkové zemi Badensko-Würtembersko, nedaleko hlavního města této spolkové země - Stuttgartu. Městečko leží u ústí řeky Fils do Neckaru. Středověké centrum stojí za pozornost. Velkou atrakcí Plochingenu je Hundertwasserův dům, který je k vidění ve středu města. Ve městě je bohatý kulturní a spolkový život – divadelní představení v městské hale, výstavy v městské galerii či koncerty, pracuje je zde na 80 spolků a zájmových organizací, které nabízí různorodé volnočasové aktivity. Místa pro odpočinek a relaxaci Schurwald a Schwäbische Alb jsou dostupná do několika minut. V roce 1998 byla ve městě uspořádána Landesgartenschau – zemská zahradnická výstava, kdy bylo zrekultivováno území neckarské nivy a vznikla tam dětská hřiště, skatepark, horolezecká stěna, restaurace a další zázemí pro trávení volného času celé rodiny. Nábřežní kolonáda a cyklostezky kolem řeky dávají možnost poznání neckarské krajiny.

Přátelský vztah, bez partnerské smlouvy, vznikl na základě iniciativy frakce SPD tamní radnice. Spolupráce se odehrává zejména na kulturním poli, kdy svitavský pěvecký sbor Dalibor pořádá výměnné akce s tamním Josef-Seliger-Chorem. Je také navázán a vzájemnými návštěvami rozvíjen přátelský vztah mezi představiteli radnic obou měst. Městské muzeum a galerie Svitavy spolupracuje při výměně historických dokumentů s archívy v nedalekém Esslingenu a Göppingenu, kde žije mnoho bývalých obyvatel Svitavska.

Vyjma recipročních návštěv pěveckých sborů obou měst probíhá výměna zatím pouze na úrovni radnic, kdy se zástupci obou stran navzájem navštěvují zejména při městských slavnostech - v Plochingenu to je tradiční slavnost spolků Marquardtfest, která se koná v první polovině července, ve Svitavách potom je to účast delegací z partnerských radnic na Svitavských letních slavnostech, zakončených Poutí ke sv. Jiljí první neděli v září.

Posledním setkáním zástupců obou měst byla účast svitavských fotbalistů v červenci 2011 na fotbalovém turnaji partnerských měst Plochingenu pořádaném u příležitosti oslav 100 let trvání oddílu VF 1911 v Plochingenu. Svitavští zde odehráli pět zápasů se soupeři z Německa, Rakouska a Maďarska a bez ztráty bodu celý turnaj vyhráli.

 

 

Jiří Petr

Datum: 7.2.2013

Fotogalerie