"Jak zvládat krizové situace" - poslední část výcviku pro pedagogické a sociální pracovníky

Ve dnech 23. a 24.11.2012 se v prostorách Domu na půl cesty Občanského sdružení Květná Zahrada(na snímku)uskutečnila čtvrtá část z celkem 72 hodinového výcviku zaměřeného na problematiku šikany a rizikového chování určeného pro pedagogické a sociální pracovníky ze Svitav. Výcvik, jenž je součástí programu pevence kriminality města Svitavy pro rok 2012, vedl tentokráte Mgr. Daniel Dvořák, speciální pedagog z Občanského sdružení Adykt z Litomyšle (na snímku). Jednalo se již o čtvrtý blok společného setkání pedagogů a sociálních pracovníků s odbornými lektory. Hlavním tématem tentokráte bylo rozpoznávání a zvládání krizových situací. Součástí programu byl rozbor konkrétních kazuistik nebo představení terapeutické činnosti s dětmi při zvládání krizových situací.
Setkání se účastnili kromě pedagogů ze škol všechny pracovnice OSPOD MěÚ Svitavy.
Páteční odpoledne bylo doplněno o návštěvu nízkoprahového zařízení - statku Občanského sdružení Bonanza ve Vendolí. Zástupci sdružení připravili pro učitele i sociální pracovníky prohlídku prostor a především prezentaci všech služeb pro děti i rodiny. Cílem návštěvy bylo informovat metodiky prevence a výchovné poradce přímo na místě o všech programech a činnostech sdružení a současně prodiskutovat okolnosti nabídky účasti dětí ze svitavských škol. V úvodu seznámila pedagogické pracovníky s postavením a historií sdružení Mgr. Lenka Buchtová, předsedkyně sdružení a dlouholetá členka Komise pro prevenci kriminality Rady města Svitavy. Mimo jiné představila i početný tým, který je složen ze zkušených profesionálů působících dlouhodobě v oblasti pomáhání nebo ze studentů tzv. sociálních oborů na vysokých školách v Brně nebo Olomouci. Bližší informace se účastníci výcviku dozvěděli především o programu Mentorské asistence a Výcviku sociálních dovedností pro děti s projevy malaadaptivního (predelikventního) chování, který nese příznačný název "Drž se na uzdě" a je jedním z nejúspěšnějších reedukačních a resocializačních projektů za 15 let realizace preventivního působení ve Svitavách. Ročně se programu účastní více než 30 dětí ze Svitav nebo blízkého regionu. Program je zaměřen na děti ve věku od 9 do 14 let, které mají problémy ve školním nebo rodinném prostředí, nerespektují autority nebo selhávají v dalších "sociálních dovednostech". Do projektu děti vstupují z iniciativy rodičů nebo pracovníků jednotlivých orgánů sociálně právní ochrany dětí v regionu (Poličce, Moravské Třebové a Svitav). Pedagogičtí pracovníci mají důležitou roli při výběru dětí a nezřídka pomáhají i s jejich motivací nebo při prvních kontaktech s rodinami. V rámci vlastního programu, který probíhá po deset po sobě následujících sobot na statku sdružení se střídají činnosti sociálně pedagogické a terapeutické (hypo, ergo a arte...). Děti nabývají nebo si obnovují základní sociální dovednosti nezbytné pro komunikaci s druhými, v sociální skupině nebo s autoritami (rodiči, pedagogy apod.). Motivačním prvkem pedagogických aktivit je činnost u koní, kdy koně slouží jako výchovný prostředek v rámci tzv. lečebně-pedagogického ježdění. Děti se učí odpovědnosti a komunikaci se zvířetem. Současně poznávají, že několik minut ježdění znamená současně množství povinností a práce při přípravě nebo obstarání potřeb zvířat. Na práci na statku již v průběhu výcviku i po jeho ukončení navazuje nabídka dalších volnočasových nebo aktivizačních činností pro děti i jejich rodiny.
Obdobné setkání, které proběhlo v rámci výcviku šikany poskytlo pedagogickým pracovníkům důležité informace pro výběr a motivaci dětí i jejich rodičů.

Celkem 72 hodinový výcvik zaměřený na šikanu a bezpečné klima ve třídě i všechny jeho doprovodné aktivity významně přispěly k rozšíření znalostí i dovedností jeho účastníků, pedagogických i sociálních pracovníků. Byly navázány nebo posíleny osobní kontakty mezi těmito pomáhajícími profesionály, které budou zárukou včasných, odpovědných a efektivních postupů při řešení problémů dětí nebo rodin v našem regionu. Poděkování za příkladný přístup patří všem účastníkům, lektorům i vedoucím jednotlivých projektů, kteří na výcviku participovali.

Zpracoval: PhDr. Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie