Žádosti o dotaci na projekty prevence kriminality v roce 2013

Dne 4.2.2013 byly k dotačnímu řízení v oblasti prevence kriminality vyhlášeném Odborem prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR pro rok 2013 předloženy projekty města Svitavy s žádostí o dotaci v celkové výši 680 tis. Kč. Žádost byla podepsána starostou města Svitavy Davidem Šimkem a vedoucím Územního odboru Policie ČR plk. Jaroslavem Krůlem (na snímcích). Předložení projektů schválilo dne 30.1.2013 zastupitelstvo města Svitavy.

V prioritní oblasti tzv. sociální prevence byly komisí pro prevenci kriminality (dále jen KPPK) připraveny záměry dvou projektů s názvem Svitavy - sociální prevence jako součást SVI – 2013 a Svitavy - asistent prevence kriminality - 2013.

Svitavy - sociální prevence jako součást SVI – 2013 (popis aktivit):
1. Mentorská asistence:
Jedná se o celoroční práci mentorů a průvodců mentorů s dětmi a rodinami z primární cílové skupiny (děti s poruchami učení, chování a nevhodného sociálního prostředí). Z hlediska metod se jedná zejména o metodu příkladu, pedagogizace prostředí, doprovázení, aktivizační techniky apod. Mentoring probíhá každý pracovní den v týdnu v době od 14 do 17 hodin. Pro každé dítě (rodinu) je vyčleněn vždy jeden mentor. Mentor a žák (případně rodič nebo rodiče) se společně setkávají 2x týdně vždy po dobu minimálně 1 hodiny. Časový harmonogram je vytvořen v úvodu, docházka je podrobně sledována. V daném čase pracují mentoři v několika učebnách pod dohledem tzv. průvodců mentorů (pedagogických nebo sociálních pracovníků s odpovídajícím vzděláním). Mentoři se 1x za 6 – 8 týdnů setkávají se supervizorem. Současně jsou pro mentory pravidelně pořádány vzdělávací akce zaměřené na metody sociálně-výchovného působení.
Pro rok 2013 je projekt zásadně inovován u dětí z druhého stupně, kde budou aktivity zaměřené původně primárně na učení doplněny o tzv. vztahový mentoring zahájený tzv. akceleračním víkendem (uskutečněno v říjnu 2012) doplněný systémem pravidelného vzdělávání pro děti, mentory, dobrovolníky a profesionály (realizováno ve spolupráci s Unií mentorů ČR). Součástí inovace je ve vazbě na projekt Partnerství bez předsudků přesunutí mentoringu přímo do 4 rodin (celkem pro 6 dětí) v sociálně vyloučených lokalitách. Obě aktivity byly zahájeny od 1.10.2012.

2. Krok za krokem přes bariéry
Jednotlivé činnosti jsou rozděleny na činnost v AD pro matky, činnost v kojeneckém ústavu a nově (od září 2013) v 6 výcvikových a resocializačních bytech města Svitavy. Jako metody práce budou využívány specifické pedagogické metody eliminace, substituce, sublimace, aktivizace, pedagogizace prostředí a příkladu a z oblasti sociální práce metody doprovázení, specifických forem poradenství, práce se skupinou, metoda výcviku, nácviku, cvičení a aktivizační služby a techniky arteterapie, hippoterapie a ergoterapie. Psycholožka z MC Krůček bude s matkami pracovat na zvyšování mateřských kompetencí – jedná se o metody cvičení s matkami v rámci komunikačních dovedností, respektujícího přístupu k dětem i společnosti, podpory, povzbuzování dětí, přirozených důsledků chování a nepřiměřeného používání metody odměn a trestů. Činnosti budou probíhat v souladu s tzv. kursy efektivního rodičovství. Jde o konkrétní práci – výcvikové a tréninkové metody. Dalším tématem inovace pro rok 2013 je program tzv. finanční gramotnosti s konkrétním zaměřením na rozpočty rodin.
Pro rodiny jsou zajištěny také profesionální rodinné terapie v KC Pestalozzi. Jednotlivé činnosti jsou organizovány jako zážitková odpoledne (aktivizační techniky), „poradna tety Aničky“ (pedagogické a sociálně pedagogické techniky zaměřené na nabytí nebo znovuobnovení kompetencí ve vztahu k péči o dítě a rodinu) a výcvik sociálních dovedností. V kojeneckém ústavu se bude jednat o sladění obdobných činností s ohledem na konkrétní handicapy matek. Záměrem je jejich „vtažení“ do rozsáhlých aktivit a projektů MC Krůček, kde je předpokladem působení zejména metoda příkladu rodičů, kteří péči o děti naopak zvládají velmi dobře. V rámci práce s rodinami v resocializačních bytech se bude jednat o činnosti režimové, kontrolní i aktivizační. Z hlediska režimu a kontroly půjde především o upevňování a rozvoj dovedností nabytých v azylových domech nebo ve výcvikových bytech v kojeneckém ústavu, z hlediska aktivizace se bude jednat především o začlenění rodin do života v komunitě.

3. Výcvik sociálních dovedností pro děti s projevy predelikventního chování
Jedná se o výcvik realizovaný prostřednictví 10 sobotních dní a minimálně jednoho víkendového pobytu na statku občanského sdružení Bonanza. Děti jsou vytipovány ve spolupráci s OSPOD MěÚ Svitavy a svitavskými základními školami ve vazbě na SVI. Jako metody jsou užívány především metody zážitkové pedagogiky, metody animace, hippoterapie a ergoterapie. Jednotlivé činnosti a metody se navzájem prolínají. Na aktivity v rámci projektu navazuje široká nabídka služeb (aktivizačních činností) pro děti i rodiny (nízkoprahový klub, sociální práce v rodinách, účast na akcích sdružení apod.). Výběru dětí předchází tzv. případová konference s pracovníky OSPOD MěÚ Svitavy a koordinátora prevence kriminality. Výběru dětí slouží detailní depistáž zaměřená na rodinné i širší sociální prostředí predelikventů. Jednotlivě je u dětí analyzována úroveň sociálních dovedností. Ve výcviku jsou primárně procvičovány tyto sociální dovednosti: navazování vztahů a udržování vztahů (sounáležitost); dodržování stanovených pravidel; empatie; adaptace (na skupinu, prostředí); komunikace; řešení konfliktů; pomoc (druhým nebo od druhých); cílevědomost; píle a pracovitost; spolupráce; vytrvalost; respekt k autoritám; poskytování zpětné vazby; sebehodnocení a sebereflexe.

4. Výcvik komunikačních technik pro pedagogické a sociální pracovníky
Bude se jednat minimálně o 4 denní intenzivní výcvik pro skupinu cca 15 pedagogických, sociálních a aktivizačních pracovníků. Základem výcviku budou komunikační techniky zaměřené na vyjednávání, facilitaci a mediaci směřované primárně na vzájemné porozumění s klienty v rámci shora uvedených aktivit (dětmi s projevy predelikventního chování, rodiči a příslušníky komunity – především ve vztahu k sociálně vyloučené lokalitě). Základem výcviku je schopnost uvědomit si potřeby klienta a nenásilným způsobem je sladit s cíli příslušné aktivity nebo činnosti.

Svitavy - asistent prevence kriminality - 2013
Cílem dílčího projektu Svitavy - Asistent prevence kriminality – 2013 je snížení počtu spáchaných trestných činů, přestupků a společensky nežádoucích projevů jednání zejména v sociálně vyloučených lokalitách, zajištění vymahatelnosti práva, prevence sousedských sporů, bagatelní a latentní protiprávní činnosti. Záměrem projektu je řešení situace v rámci sociálně vyloučených lokalit a současně změna negativního pohledu majoritní společnosti na osoby sociálně vyloučené, osoby z etnických skupin nebo odlišného multikulturního prostředí.
Asistent prevence kriminality bude vybrán z obyvatel sociálně vyloučené lokality (výjimečně mimo ni pokud prokáže schopnost komunikace s cílovou skupinou), má v ní neformální autoritu a přehled o vnitřním dění a je zaměstnán u obecní policie, která jej řídí a kontroluje. Ve Svitavách se bude jednat pro rok 2013 o práci 1 asistenta. Asistent je zaměstnancem samosprávy zařazeným v obecní policii ve smyslu zákona č. 553/1991 Sb., o obecní policii, ve znění pozdějších předpisů. Asistent není strážníkem ani čekatelem, ale plní úkoly, které nejsou dle zákona o obecní policii svěřeny výhradně strážníku nebo čekateli, zejména se: podílí na prevenci kriminality v obci; přispívá k ochraně a bezpečnosti osob a majetku; provádí dohled nad dodržováním čistoty na veřejných prostranstvích v obci. Při své činnosti je Asistent podřízen konkrétnímu strážníkovi – mentorovi, se kterým pracuje v úzké součinnosti.

Finanční prostředky na zajištění spoluúčasti v celkové výši maximálně 140.000 Kč (na oba projekty) jsou součástí návrhu rozpočtu města Svitavy v kapitole prevence kriminality.

Zpracoval: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy
Foto: Zuzana Pustinová

Fotogalerie