„Proč zrovna já“? - projekt zaměřený na pomoc obětem nejen trestné činnosti

„Proč zrovna já“? Tato otázka je oběťmi trestné činnosti vyslovována velmi často. Stát se obětí trestného činu na vlastní kůži je zcela jiný příběh, než sledovat osudy obětí v televizi nebo si je přečíst v časopise. Rozsah a hloubka traumatu způsobeného trestným činem dokáže řadě obětí změnit život na dlouhé roky, někdy i celoživotně. Skutečná závažnost trestného činu může být vedlejší. Stres, frustrace a bolest nemusí být přímo úměrná sazbám za jednotlivé skutky, uvedeným v trestním zákoně. Újma obětí je záležitostí vysoce individuální a úzce souvisí především s naší psychikou a celkovou odolností. Pokud není obětem pomoc nablízku, napětí se stupňuje a stává se nesnesitelné.
Systematická a dlouhodobá pomoc obětem nejen trestných činů je však v praxi záležitostí velmi složitou. Vyžaduje široký odborný tým motivovaných profesionálů s širokou škálou doprovodných opatření nebo programů na dlouhodobou, zejména psychickou podporu obětí. Z těchto důvodů město Svitavy přivítalo projekt Probační a mediační služby ČR (PMS), který je postaven na aktivitách dvou předchozích projektů s názvy „Specializované komplexní poradenství obětem TČ“ a „Restorativní justice – podpora a poradenství obětem TČ“ a bude se aktivně podílet na propagaci a koordinaci nového projektu s názvem „Proč zrovna já“.
Dne 18. 4. 2013 byl projekt představen Komisi pro prevenci kriminality Rady města Svitavy. Projekt za Probační a mediační službu představila Mgr. Marie Švadlenová, koordinátorka pro oběti trestné činnosti z Hradce Králové. Jednání se kromě členů komise účastnili zástupci Střediska probační a mediační služby ve Svitavách Mgr. Václav Paar a Mgr. Zdeňka Hejdová (kontakty na závěr prezentace), kteří budou přímo ve Svitavách v přímém kontaktu s oběťmi. Budou reagovat na potřeby klientů podle situace, ve které se bude nacházet. Mohou poskytnout konkrétní rady nebo pomoc právního charakteru nebo zprostředkovat další pomoc (krizovou, psychologickou, terapeutickou, sociální, zdravotní apod.). Součástí projektu bude regionální partner nebo partneři, kteří budou obětem bezplatně poskytovat navazující služby. Výhodou projektu je skutečnost, že klientem nemusí být člověk, který se stal obětí TČ, který vyšetřuje Policie ČR nebo je předmětem práce dalších orgánů činných v trestním řízení. Klientem se může stát každý, kdo se jako oběť sám cítí. Vyloučeny nejsou ani skutky z dávnější minulosti.
Odborná komise složená ze zástupců justice, Policie ČR, Městské policie Svitavy, přestupkového odboru MěÚ Svitavy nebo z dalších pomáhajících organizací (Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Svitavy a Krizového centra J. J. Pestalozziho) probrala se zástupci PMS v diskusi další podrobnosti a souvislosti a dohodla se, že po seznámení širší odborné veřejnosti bude pokračovat intenzivní propagace projektu. Využit bude měsíčník Naše Město a nabídka bude předložena i televizi CMS tak, aby se o podmínkách projektu dozvěďělo co nejvíce občanů. Již nyní existují reálné předpoklady ke komplexní a systematické pomoci všem, kteří ji budou jako oběti potřebovat.

Zpracoval: PhDr. Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy
Prezentace: Mgr. Marie Švadlenová, regionální koordinátor pro oběti TČ – Hradec Králové

Fotogalerie