Prezentace regenerace sídliště u nádraží splnila očekávání

20Zář2013

Vedení města se chystá dát novou tvář panelovému sídlišti u vlakového nádraží. Prvním krokem ke změně bylo zadání urbanistického a architektonického návrhu. Architekt Radim Oblouk se svými spolupracovníky vypracoval koncept regenerace, v němž upozornil na problémová místa území a hledal zároveň kvality a potenciál místa. Aby se projekt posunul dále, je potřeba, aby se k němu vyjádřili i obyvatelé sídliště, kteří nejvíce pociťují nedostatky, které sídliště má a zároveň mohou formulovat představy, které od přeměny parteru sídliště očekávají.

Pečlivá příprava architektů na setkání s občany, které se uskutečnilo ve čtvrtek 19. září v areálu mateřské školy na ulici Marie Majerové, se vyplatila. Zúčastnilo se ho k sedmdesátce občanů a debata byla velmi přínosná. Zazněly kritiky na současný stav - parkování, osvětlení či obsazení dětského hřiště teenagery - tedy v podstatě obecně známé problémy všech sídlišť. Důležité ovšem bylo, že občané tohoto sídliště mají zájem o dění a vývoj ve svém bydlišti, což dokládá nejen vysoká účast, ale také dotazy a připomínky, které zazněly v průběhu prezentace a debat, které se rozvinuly s architektem Obloukem i vedením města po ukončení oficiální části prezentace. Starosta David Šimek i místostarosta Pavel Čížek také diskutovali s obyvateli sídliště o problémech a jejich možných řešeních.

Přítomní dostali propagační materiál a CD, ostatní občané budou mít ještě měsíc na to, aby si návrhy prohlédli před obchodem Qanto, na webu, facebooku i youtube (zadejte: regenerace sídliště Svitavy) a své náměty a připomínky posílali na adresu architekta Oblouka (oblouk[zavinac]obloukarchitekt[tecka]cz, poštou: Radim Oblouk, Na Valech 2, 160 00 Praha 6 - je to adresa kanceláře, kam mohou i přijít - tel. 724 072 785).

Lze tedy souhlasit s architektem, že průběh prezentace splnil očekávání. Teď už je jen na obyvatelích sídliště, jak se k celé věci postaví. Jejich připomínky a náměty se po vyhodnocení pokusí tým architektů do projektu zahrnout.

Text i fota: Zuzana Pustinová

Datum: 19.9.2013

Fotogalerie