Otevření Vodárenského lesa

31Říj2013

Slavnostní otevření Vodárenského lesa se konalo ve čtvrtek 24. října v 10 hodin u druhé studny za účasti starosty města Davida Šimka, radního pro sport a cestovní ruch Pardubického kraje René Živného, manažera projektu Břetislava Vévody, tvůrců podílejících se na projektu, zastupitelů a dalších hostů.

Na osmdesát návštěvníků vyslechlo kromě vyprávění o Vodárenském lese, vzniku projektu, jeho realizaci a plánů do budoucna také písně o vodě, které zazpívala děvčata ze základní umělecké školy pod vedením Dany Pražákové. Děti si pohrály s vodníkem a vílami z MC Krůček a všichni si po občerstvení prošli stezky části Vodárenského lesa. Slova chvály zněla ve všech rozhovorech a David Šimek i Břetislav Vévoda znovu a znovu vyprávěli o vizi druhé etapy projektu, která by se měla realizovat příští rok a vedla by po levém břehu potoka. Celý okruh by se tak uzavřel a nabídl návštěvníkům další zajímavá zákoutí lesa, biotopy a interaktivní stanoviště.

 

O projektu

Město Svitavy dokončilo další z projektů - Zpřístupnění Vodárenského lesa. Jde o první etapu projektu, jehož cílem je umožnit návštěvníkům prohlídku těžko přístupných partií lesa, podat informace o jedinečném prostředí podmáčených půd s vyvěrající podzemní vodou a seznámit je s historií lesa jako bývalého zdroje pitné vody pro Svitavy. Na projekt získalo město dotaci ze Státního zemědělského intervenčního fondu v rámci programu Zvyšování společenské hodnoty lesů. Celkové náklady jsou 1, 91 mil. Kč, z toho dotace činí 990 tis. Kč.

Les mohou návštěvníci procházet po pohodlném dřevěném chodníku s navazující šotolinovou cestou a zastavit se na molech u studní. Součástí stezky jsou totiž i čtyři studně, informační tabule a odpočinkové lavičky.

Fotogalerie

Ve fotogalerii nabízím fotografie z 8. října, kdy se les teprve připravoval na otevření a z 24. října  - ze slavnostního otevření.

Fota a text: Zuzana Pustinová a výběr z fotografií Sylvy Horákové

Datum: 24.10.2013

Fotogalerie