Zprávy ze Svitavské nemocnice

18Bře2014

Zveme Vás na Den zdraví!
Ve Svitavské nemocnici se 24. dubna od 9:00 do16:30 hodin uskuteční Den zdraví. Ožijí prostory vestibulu, zasedačky i jídelny. Co se bude dít?

Budeme se věnovat Vám všem, kteří za námi do nemocnice přijdete. Budeme zážitkově prezentovat několik významných oblastí péče o zdraví a budeme Vás seznamovat s tím, jak na to. Budete si moci nechat změřit hodnotu cukru či tuku ve Vašem těle, změříte si obsah Vašich plic, vyzkoušíte moderní rehabilitační pomůcky, ochutnáte dobré čaje, seznámíte se s názornými ukázkami resuscitace a prohlédnete si porodnici. Více v přiloženém letáku.
Cílem je propagace zdraví jako normy a připomenutí hrozby rozšířených chorob, které nás sužují. Rádi Vám odborně poradíme vhodnou prevenci a zodpovíme Vaše dotazy.

 

Svitavská nemocnice vyhlašuje soutěž o nejhezčí velikonoční vajíčko - viz. přiložený dokument.

 

Dobrá zpráva - máme babybox
Ve Svitavské nemocnici 8. dubna slavnostně otevřeme v pořadí již 61. babybox v České republice. Je umístěn vlevo vedle vchodu do moderní budovy monobloku ve směru od kina. Jedná se o zařízení, do něhož mohou matky (rodiče) v tísni odložit beztrestně a anonymně dítě, jemuž vzápětí ve Svitavské nemocnici poskytneme veškerou zdravotní péči a sociální pomoc. Takto bylo již zachráněno 104 novorozenců v celé České republice.
Na začátku byl před několika měsíci podnět svitavského mecenáše, který chtěl do nadačního fondu pro odložené děti Statim přispět (slovo statim se používá ve zdravotnictví a znamená ihned, okamžitě). Tímto nám dárce myšlenku vnuknul a my jsme o ní v nemocnici začali přemýšlet.
Ne každý má to štěstí narodit se do úplné rodiny a do ideálních podmínek. Obrovskou pomoc v tomto směru nabízí svitavské Dětské centrum (dříve Kojenecký ústav), které poskytuje pomoc matkám v nouzi, je schopno nabídnout například dočasné ubytování, pomoc s péčí o dítě, pomoc při řešení sociální situace. Ve spolupráci s naší nemocnicí zajišťuje i takzvaný „utajený porod“.
Výjimečně se však může vyskytnout i jiná situace a matka nechce jít touto cestou. Babybox dává možnost „posledního“ řešení, které zajistí péči o novorozeně matky v nouzi. Sám toto řešení nepovažuji za dobré, ale z těžké situace matky může vyplynout a babybox dává ještě tu úplně poslední možnou šanci na život. Je to citlivá otázka. Profesně i lidsky se spíše než k babyboxu přikláním k utajenému porodu, který proběhne anonymně v bezpečí nemocnice a dítě je okamžitě adoptováno novou rodinou.
Slavnostní akce se kromě pozvaných hostů zúčastní i Ludvík Hess, předseda a zakladatel společnosti Babybox pro odložené děti – STATIM, která babyboxy zajišťuje a formou nadace na ně získává peníze. Také na svitavský babybox přispěli podnikatelé, soukromníci a dárci ze Svitavska i ze vzdálených míst. Děkujeme.
Pavel Kunčák, ředitel Svitavské nemocnice

 

Zdenka Hanyšová Celá

 

 

Zuzana Pustinová

Soubory ke stažení