Případová konference k programu "Drž se na uzdě"

Dne 21.3.2014 se v prostorách MěÚ Svitavy v době od 8:00 do 11:00 hodin uskutečnilo setkání sociálních pracovníků MěÚ Svitavy s týmem pracovníků Občanského sdružení Bonanza, který pro potřeby regionu i města Svitavy zabezpečuje tzv. Výcvik sociálních dovedností u dětí s projevy predelikventního (maladaptivního) chování (na snímcích).
Predelikventní chování je takové chování, ze kterého s vyšší pravděpodobností, než u jiného typu chování, vzniká chování delikventní nebo dokonce kriminální. Konkrétně se jedná například o projevy zvýšené agresivity, nerespektování autorit apod. Maladaptivní chování je svým obsahem obdobný termín, který však dítě nenálepkuje jako možného delikventa a je tedy blíže intervenčním řešením. Výcvik je jednou z aktivit sociální prevence v rámci programu prevence kriminality města Svitavy. Výcviky téměř celoročně probíhají v 10 sobotních blocích na statku sdružení Bonanza ve Vendolí a zahrnují vždy také jeden víkendový pobyt. Počet skupiny čítá 10 - 12 dětí, v rámci roku pak cca 35 dětí.
Výcvik je koncipován jako dlouhodobý program s názvem "Drž se na uzdě". Zahrnuje mimo jiné léčebně terapeutické ježdění na koních. Tato činnost je jedním z prostředků budování vzájemné důvěry mezi realizátory, dětmi a jejich rodinami, a současně je významným výchovným prostředkem. Součástí výcviku jsou i hry rozvíjející sociální dovednosti a také cílené pracovní činnosti u koní. V názvu "Drž se na uzdě" je obsažen i celkový cíl programu - dosažení lepších sociálních dovedností u dětí, jejichž chování lze označit shora uvedenými termíny (predelikventní, maladaptivní). Nejedná se však o žádné finty v komunikaci nebo v soužití s ostatními. Prioritou je vytváření nebo upevňování základních dovedností - rozpoznávání hranic, dodržování pravidel, přátelství, sounáležitost, respekt, schopnost pomáhat, úcta k práci a rozvoj zručnosti, tvořivost apod.

Tentokráte se případové konference kromě pracovnic OSPOD účastnily i další pracovnice odboru sociálních věcí a zdravotnictví. Důvodem byla nejen rekapitulace požadovaných dovedností u dětí - účastníků výcviku, ale také sladění cílů v rámci činností v rodinách účastníků výcviku. Návyky a nové modely chování dětí je nezbytné ukotvit v přirozeném prostředí rodiny, která má zásadní vliv na celkový vývoj dítěte. Výstupem "konference" je tedy mimo jiné dohoda, ve kterých rodinách a na jakých dovednostech budou pracovat sociální pracovnice a kde systém doplní nebo činnost převezme sdružení jako poskytovatel sociálně aktivizační služby.

Program setkání byl ve druhé části zaměřen také na společné vytipování dětí pro jarní běh výcviku v roce 2014.

Všem účastníkům případové konference patří poděkování za profesionální přístup směřovaný k efektivnímu působení v oblasti prevence kriminality dětí a mládeže.

Zpracoval: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie