Projekt města Svitavy v oblasti prevence kriminality podpořen státní dotací

Město Svitavy získalo počátkem května v rámci dotačního řízení na Ministerstvu vnitra ČR v oblasti prevence kriminality dotaci ve výši 500 tis. Kč na projekt s názvem: „Svitavy – aktivity sociální prevence 2014“. Záměrem projektu je sociální prevence směřovaná především k rizikovým dětem a jejich rodinám. Cílem je minimalizace projevů predelikventního nebo delikventního jednání dětí. Nelze jí však dosáhnout bez přímé práce s rodinou. Veškeré činnosti jsou založeny na kombinaci učení, práce a hry. Z 1/5 (cca 100 tis. Kč) projekt dofinancuje město Svitavy. Projekt se skládá z těchto aktivit:

Mentorská asistence
Jedná se o celoroční práci mentorů s dětmi s poruchami učení, chování, případně s dětmi z nevhodného sociálního prostředí. Mentoring probíhá u dětí z prvního stupně každý pracovní den v týdnu. Pro každé dítě je vyčleněn vždy jeden mentor. Mentor a žák se společně pod dohledem tzv. průvodců mentorů - pedagogických nebo sociálních pracovníků z neziskových organizací (Bonanza a KC Pestalozzi) setkávají 2x týdně vždy po dobu minimálně 1 hodiny. Pro rok 2014 se aktivity týkají také dětí z druhého stupně, kde budou zaměřené primárně na tzv. vztahový mentoring. Součástí projektu je přesunutí mentoringu přímo do některých rodin v resocializačních bytech města Svitavy. Všechny tři úrovně aktivit byly zahájeny od 1. 10. 2013. Podílí se na nich celkem 36 metorek a mentorů a 10 tzv. průvodců mentorů.

Krok za krokem přes bariéry
Jednotlivé činnosti jsou rozděleny na činnost v azylovém domě pro matky s dětmi (AD), činnost v dětském centru (DC) – dříve kojeneckém ústavu a od října 2013 v 6 výcvikových a resocializačních bytech města Svitavy na ulici Milady Horákové. V projektu jsou využity pedagogické metody: eliminace, substituce, aktivizace, pedagogizace prostředí a z oblasti sociální práce metody doprovázení, specifické formy poradenství, práce se skupinou, metoda výcviku a aktivizační služby nebo arteterapie a ergoterapie. Psycholožka z MC Krůček s matkami pracuje na zvyšování některých mateřských nebo rodičovských kompetencí. Jednotlivé činnosti v AD jsou organizovány jako tzv. zážitková odpoledne. V DC je záměrem začlenění mladých matek do aktivit a projektů MC Krůček, kde je využívána především metoda příkladu. V rámci práce s rodinami v resocializačních bytech se jedná o činnosti režimové, kontrolní i aktivizační. Z hlediska režimu a kontroly jde především o upevňování a rozvoj dovedností nabytých v azylových domech nebo ve výcvikových bytech v DC. Z hlediska aktivizace se jedná především o začlenění rodin do života v komunitě. Do aktivit je zapojeno celkem 7 aktivizačních pracovníků.

Výcvik sociálních dovedností pro děti s projevy predelikventního chování
Jedná se o výcvik realizovaný prostřednictvím 10 sobotních dopolední a jednoho víkendového pobytu na statku Občanského sdružení Bonanza. Děti jsou vytipovány ve spolupráci s OSPOD MěÚ Svitavy. Jako metody jsou užívány především techniky zážitkové pedagogiky, metody animace, hipoterapie, ergoterapie apod. Na aktivity v rámci projektu navazuje široká nabídka služeb pro děti i rodiny (nízkoprahový klub, sociální práce v rodinách, účast na komunitních akcích sdružení apod.). Výběru dětí předchází depistáž zaměřená na rodinné prostředí predelikventů a následně tzv. případová konference s pracovníky OSPOD MěÚ Svitavy. Ve výcviku jsou primárně procvičovány tyto sociální dovednosti: navazování vztahů a udržování vztahů (sounáležitost); dodržování stanovených pravidel; empatie; adaptace (na skupinu, prostředí); komunikace; řešení konfliktů; pomoc (druhým nebo od druhých); cílevědomost; píle a pracovitost; spolupráce; vytrvalost; respekt k autoritám; poskytování zpětné vazby; sebehodnocení a sebereflexe (ve vztahu k věku i mentálním schopnostem). Součástí je nabídka celoročních volnočasových činností na statku OS Bonanza ve Vendolí pro skupinu dětí, které v minulosti již výcvik sociálních dovedností absolvovaly. Na aktivitě pracuje celoročně 10 pracovníků občanského sdružení.

Občanské právo v prostředí rodiny
V rámci aktivity se jedná o 4 denní výcvik pro skupinu cca 25 pedagogických, sociálních a aktivizačních pracovníků. Předmětem výcviku budou změny v ustanoveních občanského zákoníku zaměřené na rodinu, výchovu a péči v rodině. Výcvik je určen zejména metodikům prevence základních a středních škol, sociálním pracovníkům MěÚ Svitavy a pracovníkům neziskových organizací jako poskytovatelům služeb pro znevýhodněné nebo rizikové děti.

Právní poradenství v rizikových rodinách
Jde o právní poradenství pro rodiny zaměřené primárně na problematiku rodinných rozpočtů včetně řešení závazků, exekucí nebo v nejkritičtějších případech osobních bankrotů. Do aktivity je zapojena právnička Krizového centra J. J. Pestalozziho.

Součástí projektu je také pořízení SW na vyhodnocování některých preventivních aktivit. Cílem je získat schopnost vyhodnocovat práci profesionálů, dobrovolníků a poskytnout jim tak možnost zlepšovat svoje dovednosti.

V současnosti většina činností v rámci projektu již probíhá. O jejich konkrétní podobě pravidelně informujeme na webu prevence kriminality města Svitavy: http://www.svitavy.cz/cs/m-73-prevence-kriminality/.

Zpracoval: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy.

Fotogalerie