Slavnostní ocenění mentorek a mentorů v rámci projektu Svitavy - aktivity sociální prevence

Za účasti místostarosty města Miloše Vízdala se 12. června v obřadní síni města Svitavy uskutečnilo slavnostní ocenění studentů – mentorů a mentorek, kteří ve školním roce 2013/2014 působili v projektu města Svitavy s názvem Mentorská asistence. Projekt je součástí programu podpořeného z dotačních prostředků Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR pod názvem Svitavy - aktivity sociální prevence.
Aktivita s názvem Mentorská asistence vznikla z podnětu Vladimíra Hlouška z Pedagogicko-psychologické poradny ve Svitavách. V letošním školním roce byla uskutečňována čtvrtým rokem. Postupně se stává stabilní aktivitou sociální prevence.
Hlavním cílem projektu je posílení motivace ke vzdělávání a sebevzdělávání u žáků s poruchami učení nebo výjimečně i chování. Dílčím cílem je výcvik mentorů z řad studentů se zájmem o studium humanitních, sociálních nebo pedagogických oborů, možnost pomoci a aktivizace rodin „neúspěšných žáků“, zlepšení přístupu odborníků k rizikovým rodinám ve městě a regionu nebo příspěvek k sanaci některých ohrožených rodin.
Pro žáky prvního stupně směřují cíle především do oblasti učení. Základní snahou však není naučit žáky pouze konkrétní znalost v některém školním předmětu, ale zejména posílit dovednost při vlastní přípravě na vyučování. Pro žáky z druhého stupně, kde je schopnost změn v modelu přípravy nižší, je práce zaměřena na tzv. vztahový mentoring, zacílený primárně na posílení sebeobrazu, sebedůvěry a sebereflexe žáka - menteeho a sekundárně i mentora.
Cílovou skupinu projektu tvoří žáci svitavských základních škol s poruchami učení a chování nebo s problémy v učebním procesu. Do projektu bylo ve školním roce 2013/2014 zapojeno cca 50 dětí. S dětmi pracovalo 35 studentů středních škol. Na systematickou práci probíhající každý den v týdnu od 14 do 17 hodin dohlíželo v pozicích tzv. průvodců mentorů více než 10 profesionálů a dobrovolníků z neziskových organizací – Krizového centra J. J. Pestalozziho a Občanského sdružení Bonanza. Jednalo se zejména o psychology, pedagogy nebo sociální pracovníky (na snímcích společně s mentory). Zázemí pro mentoring bylo zajištěno v prostorách centra Fabrika a v Krizovém centru J. J. Pestalozziho. Do projektu byli aktivně zapojeni také pedagogové všech svitavských škol. Podíleli se zejména na vytipování dětí a v průběhu roku komunikovali s mentory a přispívali k hledání efektivních způsobů práce s žáky. Mentoři i průvodci mentorů pravidelně komunikovali s rodiči. Stávalo se, že se rodiče účastnili přímo mentoringu v učebnách. Pro žáky tak vznikalo velmi příznivé motivační prostředí, které je posouvalo kupředu. Někteří z rodičů se účastnili i slavnostního setkání s mentory a ocenili jejich práci květinami (na fotografii).

Vyhodnocení projektu je zabezpečeno prostřednictvím velmi podrobného komparativního dotazníku zkoumajícího vývoj změny v motivaci ke vzdělávání. Pro příští rok připravují realizátoři i vyhodnocení vztahové části mentoringu.
V průběhu roku jsou pro mentory připravovány odborné semináře a pravidelné skupinové setkání ("supervize"). Úspěch projektu však spočívá především v osobním přístupu, znalostech, dovednostech a kreativitě studentů – mentorů a mentorek. Průvodce mentorů - profesionály často překvapovali svojí důmyslností, hledáním nových technik nebo efektivních postupů ověřených vlastní zkušeností.

Finančně je projekt hrazen z grantového programu Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR. Nejedná se o vysoké finanční prostředky, většina činností má spíše formu dobrovolnictví a skutečné pravidelné a dlouhodobé pomoci.

Seznam mentorů ve školním roce 2013/2014:
Kateřina Kukaňová, Eva Betlachová, Kateřina Kalová, Veronika Andrlíková, David Andrle, Jana Báčová, Silvie Bělehrádková, Kamila Benešová, Denisa Borbélyová, Markéta Brůžková, Simona Cápalová, Tereza Češková, Michaela Divišová, Klára Filipová, Marie Golasová, Anna HaiAnhVu, Adéla Hanzlová, Tomáš Horáček, Veronika Jiráčková, Leona Kotouková, Karolína Novotná, Klára Pecinová, Věra Petrová, Michaela Pilařová, Anna Pražanová, Lucie Satrapová, Tomáš Slezák, Petra Smolíková, Kateřina Šebelová, Aneta Šenkýřová, Radka Škeříková, Jolana Štochlová, Veronika Tomanová, Tamara Tothová a Daniela Urcullová.

Jako průvodci mentorů pracovaly: Irena Valtová, Kateřina Vencálková, Lidmila Kružíková, Zuzana Čížková, Hana Brandejsová, Lenka Bekeová, Eva Huschková, Pavla Lipavská, Jarmila Mašlánová a Dana Krchová.

Metodiku a supervizi zajišťovali: Vladimír Hloušek a Jiří Hrdinka.

Všem účastníkům patří poděkování za dlouhodobou a systematickou pomoc znevýhodněným dětem.

Za skupinu realizátorů projektu: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Foto: Zuzana Pustinová, tisková mluvčí MěÚ Svitavy

Fotogalerie

Fotogalerie