ASUS FINALS 6

01Črvc2014

O víkendu 28. a 29.června 2014 se v Multifunkčním centru Fabrika Svitavy odehrála velkolepá akce s názvem ASUS FINALS! Šlo o závěrečnou show šesté sezóny Národní ligy v počítačových hrách, organizovanou místní herní organizací Hitpoint. Díky dlouhodobé spolupráci s televizním studiem Comvision a jeho skvělé technické vybavenosti, se organizátoři rozhodli přemístit v roce 2014 místo konání poprvé z Brna do Svitav.

Na ASUS FINALS 6 se opět sjeli nejlepší hráči strategie StarCraft 2, střílečky Quake Live a premiérově také velice populární týmové hry League of Legends, aby před diváky v sále Fabriky bojovali v komentovaných zápasech o prestižní titul a o ceny v hodnotě přes 100 000 korun.

Pro fanoušky byl připraven bohatý doprovodný program, největší v dosavadní historii akce. V pauzách mezi jednotlivými zápasy v sále stánky doslova praskaly ve švech. Exkluzivně se předváděla virtuální realita na Oculus Rift, probíhalo extrémní taktování procesoru s pomocí tekutého dusíku, závodilo se na volantech a zkoušely se herní novinky na nejvýkonnějších strojích součastnosti. V notebook herně mohli návštěvníci hrát proti sobě o ceny, v chillout zóně byly k dispozici konzole Xbox.

Všechny zápasy přenášela velkoplošná projekce na plátno v sále a díky bouřlivému povzbuzování dïváků byla v dramatických momentech atmosféra akce opravdu elektrizující. Srovnatelná se světovými turnaji, které již vyprodávají i sportovní stadiony.

Kromě každodenních více než tří stovek fanoušků přímo na místě, sledovalo dalších 37 tisíc diváků přímé přenosy všech zápasů na Internetu. Jistě i díky mediální podpoře Prima COOL. Svitavy se tak na dva dny staly hlavním městem herní komunity České republiky a Fabrika ukázala, že je na podobné akce jak prostorově, tak technicky a technologicky perfektně připravena. Jasně se ukazuje, že fenomén soutěžního hraní počítačových her se dostává postupně i k nám.
Svitavy, jako kandidát na titul „Evropské město sportu“ si navíc do výčtu sportovních disciplín přidaly i eSport (elektronický sport).

Text: Ondřej Báča

Fota: Petr Horák

Fotografie z akce, kompletní záznamy zápasů a celé show, najdete na webových stránkách organizátorů: www.hitpoint.cz

 

Zuzana Pustinová

Datum: 29.6.2014

Fotogalerie