Miroslav Sychra vstupuje do svitavské síně slávy

26Bře2015

Na březnové valné hromadě Svitavského klubu Laurus jeho členové volili již sedmnáctého laureáta výroční ceny klubu, která se uděluje každoročně osobnosti, která se zasloužila o slávu a věhlas města, o rozvoj, propagaci a reprezentaci Svitav. Nyní se volila osobnost pro rok 2014, neboť klub vždy vyzdvihne osobnost za rok předchozí. Klub opět oslovil veřejnost, která letos klubu předala rekordní počet návrhů. Některé se opakovaly již z let minulých, některé se objevily nově. Klub se vždy každým návrhem pečlivě zabývá, zvolen však může být pouze jeden.

Laureátem výroční ceny klubu se za rok 2014 stal svitavský fotograf Miroslav Sychra. Cenu Svitavského klubu Laurus získal za celoživotní umělecké ztvárňování Svitav a pevné morální postoje. Veřejné slavnostní předání ceny proběhne v pátek 10. dubna 2015 v 18 hodin v Ottendorferově domě, kde také zazpívá pěvecký sbor Červánek. Cenu převezme od prorektora Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze Jiřího Pelcla.

Miroslav Sychra se narodil ve Svitavách v roce 1950. Jako fotoamatér začínal ve svých čtrnácti letech, k fotografování ho vedl mimo jiné také jiný svitavský amatérský fotograf Zdeněk Holomý. Od roku 1965 do roku 1970 studoval Miroslav Sychra na Střední uměleckoprůmyslové škole v Brně. Po absolvování FAMU (obor umělecké fotografie) v roce 1978 začal pracovat jako svobodný výtvarník. Pracoval na zakázku, vytvářel propagační snímky, firemní katalogy. Tvořil však také pohlednice, pro nakladatelství Panorama své první ze Svitav.
Několik let žil a pracoval v Ostravě, fotografování ho především živilo, přesto občas připravil kolekci fotografií pro výstavu. Výtvarná fotografie a zejména zátiší, to ho v té době přitahovalo. Černobílá, kolorovaná či barevná. Vystavoval v Čechách, na Moravě, ale i v zahraničí (v Havaně, Sofii, Varšavě, Luzernu). Jeho velkou výstavou byla ta v roce 1987 v Olomouci, kde je členem spolku Sdružení olomouckých výtvarníků Caesar.
Po roce 1989 se Miroslav Sychra stal živnostníkem – měl zapsanou vydavatelskou činnost, dostával řadu fotografických zakázek z oblasti architektury, stavebnictví, technických památek, ale i gastronomie - od snímků na etikety těstovin, omáček a sýrů přes pivo, čaj, kávu a maso až po italskou kuchyni a kuchařky. Fotografoval pro krajské a městské úřady a informační centra v Čechách i na Moravě. A začal také velmi intenzívně fotografovat město Svitavy. Vytváří fotografické obrazy – fotografie na plátně. Fotografuje do knih – třeba v roce 2007 se podílel na knize zachycující osud slavných vil Olomouckého kraje. Zabývá se industriální tematikou: mizejícím světem starých továrních technologií, výrobních hal továren a jejich provozů. Fotografuje krajinu v okolí Svitav, řeku Svitavu, kostely, památky, zajímavé interiéry, dění ve Svitavách, na náměstí, zachycuje stavby, které byly následně zbourány, různá zákoutí před jejich rekonstrukcí. Velkoplošné fotografie řeky Svitavy najdeme dnes jako součást stálé výzdoby v kulturním centru Fabrika. Kromě nové etapy vytváření pohlednic, z nichž některé získaly i významná ocenění, se zaměřil na tvorbu stolních i nástěnných kalendářů s motivy Svitav, kterých bylo již 15, a kalendářů Poličky, Litomyšle a Moravské Třebové.
Miroslav Sychra neměl kvůli svým občanským postojům v minulém režimu na růžích ustláno. Třeba kvůli tomu, že za minulého režimu odmítl vstoupit do SSM, odmítal chodit k volbám. Na konci minulého režimu je aktivní v disentu, jako jeden z prvních podepisuje Několik vět, zapojuje se do revolučního dění na konci roku 1989. Stal se jedním z aktérů změn, které charakterizovaly nástup demokratické společnosti. Je kooptován do Federálního shromáždění, kam je zvolen na dva roky ještě v prvních svobodných volbách v roce 1990. Stává se členem zahraničního výboru a společně s hudebníkem a tehdejším poslancem Michaelem Kocábem iniciuje odsun sovětských vojsk z naší země. Stává se místopředsedou parlamentní komise, která na odsun vojsk dohlíží. Následně vyjednává se sovětskými generály o náhradách škod, které zde vojska způsobila.
Po několika letech politické angažovanosti pro demokracii se zase vrátil k fotografování, zaměřil se na zátiší, klasické, ale i moderně pojaté. Začíná se opět věnovat volné tvorbě a vystavuje. Velké výstavy připravil v Pardubicích, v Trutnově, ve Svitavách, v Poličce, v Rýmařově, v Hradci Králové, Jindřichově Hradci apod. Působil také jako odborný lektor a porotce fotografických výstav. A organizuje. Například výstavu věnovanou Zdeňku Holomému v roce 2014. Ta patřila k vrcholům výstavní sezóny ve Svitavách.
V posledních letech se Miroslav Sychra zapojil do dalších sfér svitavského kulturního dění. Zpívá v pěveckém sboru Červánek a je členem divadelního spolku Zaklep.

 

Milan Báča

 

Zuzana Pustinová