Zastupitelstvo schválilo prodej skiareálu

01Črvc2015

Na červnovém zasedání zastupitelstva byl jednoznačnou většinou hlasů schválen prodej rekreačního areálu v Čenkovicích dvěma zájemcům – dvěma zájemcům – SKIPARKu ČERVENÁ VODA a společnosti ATLAS REAL za celkovou částku 15,6 milionu Kč. Tímto prodejem skončila jedna kapitola hospodaření s majetkem města, která se na jednání zastupitelstva pravidelně objevovala od roku 2010.

Na jedné straně Bukovky
Rekreační areál Čenkovice (Buková hora) je historický majetek města Svitavy. Majetkový podíl zde mají město Svitavy, TJ Svitavy a společnost SPORTES. Jedná se o dvě chaty (Vigona a Na Vleku) s ubytovací kapacitou 62 lůžek a penzion Vigona s ubytovací kapacitou 13 lůžek, dále pak dvě sjezdovky s dvěma vleky (Vigona, délka 450m a Svitava, délka 900m). V roce 2003 bylo z fondu SAPARD vybudováno parkoviště pro 300 aut. Investovalo se do technologií zasněžování, nákupů techniky a i do ubytování.
Partnery k provozování areálu se pro město Svitavy staly obec Čenkovice, TJ Čenkovice a SKI KLUB Česká Třebová, a to zvláště svou lanovkou.

Na druhé straně Bukovky
Po nástupu Skiareálu Červená Voda do konkurenčního prostředí a vybudování areálu na druhé straně Bukové hory se ukázalo, že „čenkovická“ strana, chce-li být konkurence schopná a udržet si svou klientelu, bude muset učinit strategické rozhodnutí. Buď masivně investovat do stávající infrastruktury, pořídit např. další lanovku a vyřešit dopravu lyžařů od parkoviště pod vlastní vleky, nebo se vážně zabývat prodejem areálu. Zvláště tehdy, když byla českotřebovská lanovka prodána provozovatelům Červené Vody. V takovém konkurenčním prostředí se stala jakákoliv investice pro Svitavy značně neperspektivní, nadto komplikovaná ekonomickou krizí a nedostatkem finančních zdrojů. A špatná klimatická sezona 2013–14 problémy akumulovala do výrazných finančních ztrát. Proto se zastupitelé Svitav rozhodli k prodeji své části areálu.
Otázkou bylo: najde-li se zájemce a kolik bude činit jejich nabídka.

Cesta k prodeji areálu
Nebyla rozhodně jednoduchá. Jediná nabídka kupní ceny v roce 2013 byla tak nízká, že nebyl důvod se jí vážně zabývat. Situace se změnila v roce 2015, kdy byly otevírány obálky s nabídkami na prodej celého areálu. Ukázalo se, že celý areál by mohl být prodán za 12 milionů Kč, ale v případě rozdělení prodeje na ubytovací zařízení a na vleky a sjezdovky by se nabídková cena podstatně zvýšila a blížila se reálným odhadům hodnoty areálu.

Co se prodejem změní?
Lze předpokládat, že vstupem nových vlastníků dojde k postupnému rozvoji areálu a Buková hora bude fungovat v rámci aktivit jediného vlastníka sjezdovek, lanovek a vleků.
Investice by měly směřovat do propojení obou areálů i do ubytování a služeb. Noví vlastníci také přistoupili na zvýhodnění poskytovaných služeb pro všechny svitavské školy. Město Svitavy tak jako doposud bude dotovat své školy, aby cena lyžařských kurzů byla pro žáky únosná.Tedy: za podobné finanční částky jako nyní bude více a lepších služeb.
Prodejem Skiareálu Čenkovice nezmizí destinace z mapy. Nebude pro Svitavany blíž ani dál, ale bude snad konkurenceschopnější vzhledem k již zavedeným areálům. Získané prostředky pak město Svitavy investuje do sportovišť na svém vlastním území, a to není zanedbatelné.

(red)

 

 

Zuzana Pustinová