Hledáme pěstouny

03Zář2015

Jsou pěstouny. A proč jimi nejste i vy?

Pětiletý Toník i osmiletá Anička nemůžou vyrůstat s mámou a tátou. Organizace Amalthea ve spolupráci s Pardubickým krajem pro ně hledá náhradní rodinu. A nejen pro ně. „Pěstounů, kteří přijmou dítě do své rodiny na delší dobu, je stále málo. Potřebujeme je pro děti malé, větší, zdravé i s hendikepem, různého etnika, sourozence, zkrátka vítáme každého člověka s vážným zájmem o pěstounství,“ říká Pavel Šotola, radní Pardubického kraje pro sociální péči a neziskový sektor.



Zeptali jsme se těch, kteří se již o děti v pěstounské péči starají, proč se rozhodli být pěstouny:
Na možnost stát se pěstounem mě upozornila kamarádka. Vlastní děti ti odrůstají, sil máš ještě dost, říkala a měla pravdu. Sil bylo dost, ale až s příchodem prvního dítěte jsme si doma najednou uvědomili, čeho všeho ještě máme dost. Kolik "samozřejmostí" máme na rozdávání a kolik těch "samozřejmostí" plno dětí vůbec nikdy nepoznalo. (Věra Brandová, pěstounka na přechodnou dobu)

Ještě dříve, než jsem začala uvažovat o pěstounské péči, jsem se seznámila s pěstounskou rodinou. Spřátelili jsme se natolik, že jsem si občas půjčovala jejich děti na víkendy domů. Moje děti už byly v pubertě a s malými mě to moc bavilo. Když potom mé děti odrostly úplně, cítila jsem se nevyužitá, a tehdy jsem poprvé začala přemýšlet o tom, kolik dětí je v dětských domovech a o tom, že mám ještě dost elánu. Netrvalo to dlouho a našly u mě domov tři děti. (Alena Rejsová, dlouhodobá pěstounka)

Máme velkou fungující rodinu, a tak jsme ji chtěli nabídnout někomu, kdo rodinu dočasně nebo dlouhodobě nemá. Určitě v tom hrála roli i naše křesťanská víra. (Štěpán a Želka Plecháčkovi, dlouhodobí pěstouni)

Po zkušenostech role vychovatelky v dětském domově a dlouholetém přátelství s pěstounskými rodinami nám přijetí dítěte do pěstounské péče přišlo jako to nejlepší, co můžeme udělat. Byli jsme šťastní, nic nám nechybělo a měli jsme dost místa v srdci i v domě... (Petra Masarovičová, dlouhodobá pěstounka)

„Motivace, proč chcete pěstounem být, je naprosto zásadní. Pěstoun je tu pro dítě, a to i při setkávání dítěte s jeho vlastními rodiči. Příprava k pěstounství vám pomůže zjistit, zda jste ti praví pro děti, které mají za sebou opuštění, strach, nejistotu a strádání,“ doplňuje psycholožka Ria Černá z Amalthey.

Pardubický kraj hledá rodiny i jednotlivce, kteří by byli ochotní nabídnout zázemí, péči a podporu dětem, které aktuálně nemohou z různých důvodů žít ve své vlastní rodině. Chcete-li se o pěstounství dozvědět více, zavolejte na bezplatnou telefonní linku 800 888 245 nebo napište na e-mail pestouni[zavinac]pardubickykraj[tecka]cz.

Pro další informace kontaktujte neziskovou organizaci Amalthea, Pardubický kraj nebo přímo úřad v místě vašeho bydliště. Můžete také přijít na besedu o pěstounské péči, které Amalthea v rámci projektu podpořeného Ministerstvem práce a sociálních věcí pořádá v různých městech našeho kraje. Konkrétní termíny najdete na www.amalthea.cz.

 

Kateřina Procházková Skůpová
Oddělení komunikace kanceláře hejtmana
Pardubický kraj

 

Zuzana Pustinová