Program "Drž se na uzdě" úspěšně pokračuje

11Lis2015

Město Svitavy v oblasti sociální prevence spolupracuje s řadou partnerů z neziskové oblasti. Předmětem spolupráce je poskytování sociálních služeb nebo specifických programů sociální prevence pro jednotlivé cílové skupiny, nejčastěji děti, případně celé rodiny. Cílem programů je snížení míry sociálního selhávání jedinců nebo rodin. Obdobným programem je výcvik sociálních dovedností pro děti s projevy maladaptivního chování. Co si pod tímto názvem představit? Patří sem především takové projevy chování, které při jejich neřešení mohou přerůst ve vážnější potíže související s porušováním nejen morálních, ale také právních norem, tedy v kriminalitu. Někdy je podobné chování popisováno jako chování predelikventní. Prostřednictvím výcviku jsou tedy řešeny potíže s chováním dětí ještě dříve, než narostou do takových rozměrů, kdy vyžadují pobytové služby v zařízeních pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy. Každoročně se v Bonanze konají tři tříměsíční programy rozprostřené do období celého roku. Na ně navazují upevňovací nízkoprahové aktivity nebo letní tábory. Podzimní program je hrazen převážně z dotačních prostředků Odboru bezpečnostní politiky a prevence kriminality MV ČR a částečně z prostředků města Svitavy. Další programy v průběhu roku hradí MPSV ČR a podílejí se na nich také okolní města - Moravská Třebová, Polička nebo obec Vendolí, které do nich zařazují děti ze svých regionů.

Do podzimního programu "Drž se na uzdě" - výcviku sociálních dovedností a léčebného pedagogicko – psychologického ježdění využívajícího koně jako motivační a výchovný prostředek je zapojeno celkem dvanáct dětí. Tento běh je určen dětem, které už v minulosti výcvik absolvovaly. Výběr dětí provedl OSPOD (Orgán sociálně právní ochrany dětí) MěÚ Svitavy. Jedná se o děti ve věku od 8 do 13 let. U nich je problémem často i rodinné prostředí. Ve vybraných rodinách proto dochází k intenzivní práci sociálních pracovníků Bonanzy nebo pracovnic sociálního odboru MěÚ Svitavy. Aktivity s dětmi jsou směřovány na sobotní dopoledne nebo celé víkendy, aby nenarušovaly školní docházku. S dětmi pracuje tým cca 8 - 10 pracovníků nebo dobrovolníků spolupracujících pří výchovných (herních) nebo pracovních činnostech.
Tematické bloky jsou přizpůsobené tak, aby si děti upevnily jejich již získané sociální dovednosti a zároveň si osvojovaly nové. Zaměřujeme se hlavně na témata, která učí děti více se vcítit do druhých, přemýšlet nejen o sobě, ale především o vztazích s druhými - v rodině, s vrstevníky nebo v širším prostředí. Klademe důraz například na větší zodpovědnost a dodržování pravidel. Možnost propojení témat s prací s koňmi je dětem velkým přínosem. Nejenom, že jsou děti u koní otevřenější, ale kontaktem se zvířaty a každodenní jednoduchou prací dochází k většímu upevnění dovedností. U dětí z minulých běhů můžeme sledovat posun v jejich chování i jednání. S radostí pozorujeme, že problém je menší, v některých případech alespoň stabilní, kdy nedochází k jeho zhoršování.
Ne vždy je snadné děti zaujmout tak, aby se soustředily. "Zatím se nám osvědčilo nastavit jim jasné hranice a učit je reflektovat svoje chování", říká Zuzana Mohelníková, jedna z vedoucích programu. "Mezi dětmi začínají vznikat pevné přátelské vazby. Věříme, že nebudou trvat jenom do skončení programu. K upevnění vztahů přispěl také pobyt na statku přes noc, kdy se děti ještě více sblíží s prostředím statku a poznávají nevšední atmosféru respektu a pomoci. Z jejich úsměvů se dá dále usuzovat, že se u nás cítí dobře. Některé mluví o tom, že se celý týden těší právě na sobotu. Skutečná výchova je efektivní především v prostředí sounáležitosti, pochopení, důsledné a cílevědomé práce.
Daří se nám také motivovat děti k řešení problémů, které přináší jejich životní situace a rodinné prostředí. Nyní jsme již za polovinou programu a děti čím dál častěji přicházejí svoje problémy řešit. Jako tým lektorů jsme tu právě od toho, abychom se, co nejvíce snažili o vytvoření postupů, které jim pomohou k bezproblémovému kontaktu s okolím"
.
Předpokládaný konec programu je naplánovan na konec listopadu, ale děti ani rodiny neponecháme bez pomoci. Získané návyky nebo dovednosti mohou upevňovat v každodenním dojíždění do nízkoprahu na statek. Starší děti například na kole po nové cyklostezce Svitavy - Vendolí. Ve spolupráci s městy Svitavy a Polička také děti z měst 2 x týdně na statek přivážíme. Někteří z nich u nás po letech zůstávají jako dobrovolníci nebo se jen tak zastaví na návštěvu. Jsme přesvědčeni, že program dětem i rodinám skutečně pomáhá.

Pro město Svitavy je program důležitý pro včasný odklon dětí od budoucího kriminálního chování, které přináší problémy, jejichž pozdější usměrňování je pro všechny nejen velmi nákladné, ale především velmi málo účinné. Období, kdy se utváří osobnost člověka nelze oklamat...

Zpracovali: Zuzana Mohelníková, sociální pracovnice OS Bonanza a Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie