Otevíráme areál kina Vesmír Svitavy

08Led2016

Milí přátelé svitavské kultury,

mám pro Vás velmi dobrou zprávu. Po roce zásadní, nutné i bolestné rekonstrukce a přestavby pomalu postupně otevíráme areál kina Vesmír veřejnosti – tedy Vám!

13. prosince jsme otevřeli divadlo Trám a to hned přehlídkou POSED. Trám je nový a krásný! Dostal novou podlahu, nový koberec, krásnou oponu, impozantní obložení nezbytné vzduchotechniky, bytelné zábradlí, větší jeviště, dva nové vstupy. Trámu ještě chybí zázemí – zkušebna a šatna zároveň o patro níže. Mohu podat dobrou zprávu, že se zde velmi usilovně pracuje a blíží se doba dokončení díla.

17. prosince Star Wars odstartovaly po půl roce pravidelné promítání – tady začátek více než důstojný! Kino Vesmír a vlastně celý areál má nový vzdušný vstup, prosklená přístavba nabízí dvě krásné galerie s výhledem na město Svitavy. Kino má místo pokladny sociální WC pro tělesně postižené, pokladna vzala část přísálí a za druhými dveřmi… už je kino, jak ho známe – starý dobrý žitavský Vesmír.

Od 4. ledna obnovila činnost Dramatická školička. S novým krásně oranžovým kobercem, novým obložením stěn (připomínají mi les v zimě), novými velkými okny, prosvětlujícími celý prostor a se skleněnými dveřmi, které vedou Alenku za zrcadlo – novou prosklenou přístavbu – dětský sen se stává skutečností!

7. ledna zaháiil alternativní klub Tyjátr setkáním se sžíravým kritikem Janem Rejžkem. Tyjátr má nový krásný červeně svítící bar a všude kombinaci černá a rudá. Nad zvětšeným jevištěm se tyčí dvě úplně nové stageové rampy – zvuk, světla. Tyjátr se zvětšil – bar se posunul do prostor původního zázemí. Tyjátr ještě není dokončen. V létě přeruší svůj let a příjme velkorysý balkón s kovovým schodištěm přímo ze sálu. A Tyjátr dostane své vlastní sociální zařízení – dveřmi z nového balkónu rovnou do prostor bývalé promítací kabiny kinokavárny.

Tak tedy – pomalu otevíráme – někde (Trám, školička, kino) je to definitivní, jinde (Tyjátr) ještě úplně ne. Nicméně platí, že do konce letošního léta vše, včetně úpravy okolí areálu, dokončíme a v září 2016 oslavíme.

Dnes mám velkou radost. Neboť si myslím, že se nám dílo podařilo. Mám velmi rád večerní pohled na rozsvícené prosklené kino – je moc hezké, a je krásný pohled z prosklené přístavby na noční město (fotografie jen nepatrně naznačuje, přijďte si vyzkoušet vlastní pocit z výhledu ve dne i v noci - pozn. Z. P.) . Neboť – Svitavy jsou stále krásnější!

Petr Mohr

 

Zuzana Pustinová