Vernisáž výstavy „Šance pro život“ na Pedagogické fakultě Univerzity Hradec Králové

13Dub2016

V prostorách Galerie T Objektu společné výuky Univerzity Hradec Králové se 4. dubna 2016 uskutečnila za účasti více než stovky návštěvníků a hostů slavnostní vernisáž výstavy Šance pro život prof. Jindřicha Štreita, zaměřená na problematiku bezdomovectví a sociálního vyloučení. Záštitu nad výstavou převzal Miroslav Antl, předseda Ústavně-právního výboru Senátu Parlamentu ČR. Akci svojí přítomností podpořil také budoucí děkan PdF UHK doc. František Vaníček.

Výstava na PdF UHK, kterou organizačně zabezpečila Katedra sociální patologie a sociologie, je jedním z mnoha příkladů dlouhodobé spolupráce mezi městem Svitavy a pedagogickou fakultou. Probíhá v řadě oblastí – vzdělávacími akcemi pedagogů z Katedry sociální patologie a sociologie ve Svitavách nebo pracovníků města Svitavy případně jeho partnerů pro řešení oblasti sociální prevence pro studenty na katedře, přípravou oponentních posudků některých závěrečných prací studentů, zajištěním studentských praxí v partnerských organizacích města nebo konzultacemi při řešení odborných témat, výzkumů, studií apod. Město Svitavy se opírá o odborné zázemí katedry a konzultuje s pedagogy svoje projekty a programy, katedra využívá spolupráce k propojení s praxí.

Vernisáž slavnostně zahájil Václav Bělík, vedoucí Katedry sociální patologie a sociologie společně s Miroslavem Antlem, který je dlouholetým pedagogem této katedry, kde vyučuje trestní právo. Mezi přítomnými byli také další osobnosti PdF UHK, jako například prof. Blahoslav Kraus, proděkanka PdF pro zahraniční styky doc. Iva Jedličková nebo Kateřina Juklová, vedoucí Katedry pedagogiky a psychologie a většina pedagogů Katedry sociální patologie a sociologie. V úvodu vystoupily studentky Hudební katedry s několika skladbami klasických autorů. Město Svitavy zastupoval starosta David Šimek, který nastínil záměry města Svitavy při usměrňování problematiky bezdomovectví a sociálního vyloučení. Na vystavených vizualizacích představil přítomným připravované investice v rámci projektu Šance – zařízení pro sociálně vyloučené osoby a systém podpůrných opatření – sociální rehabilitace, podporovaného zaměstnávání a pro úspěšné klienty také podporovaného bydlení. Akci svojí přítomností podpořili také pracovníci Oblastní charity Hradec Králové, která ve městě provozuje Dům matky Terezy pro lidi bez domova.

Autor fotografií Jindřich Štreit vysvětlil důvody své práce ve Svitavách a uvedl, že chtěl návštěvníkům nabídnout téma k zamyšlení nad osudy lidí, žijících bez domova na okraji společnosti. Lidé často spoléhají na to, že se sami do podobné situace nikdy nemohou dostat. Opak je bohužel pravděpodobnější. Problematice bezdomovectví se Jindřich Štreit věnuje několik let, ale vystavený soubor 33 fotografií je specifický především tím, že se zaměřuje výhradně na komunitu bezdomovců nebo osob žijících na hranici sociálního vyloučení přímo ve Svitavách. Autor se však tématu věnuje v řadě dalších měst ČR. Kromě bolesti, lidského strádání často za hranicí lidské důstojnosti, představených v podobě „dokumentární fotografie“ je však z jeho snímků cítit také naděje, naděje na změnu – šanci pro lepší život. Především z těchto důvodů spolupracuje město Svitavy s autorem dlouhodobě a využívá jeho zkušeností pro představení sociálních problémů občanům nebo odborné veřejnosti. Jindřich Štreit se cítí být autorem angažovaným, obracejícím se s nadějí ke všem, kteří prožívají složité období. Osudy lidí jsou pro autora stěžejní. K lidem se přibližuje s citem, pokorou a pochopením. Především proto jsou jeho snímky autentické, plné emocí. Takové fotografie se mohou stát prostředkem pro hluboké zamyšlení.

Pro autora fotografií i organizátory výstavy byla velkým povzbuzením účast desítek studentů fakulty. Jejich zájem je současně předpokladem pro budoucí úspěch při řešení společenských problémů nebo témat. Studium společenských a sociálních oborů je založeno na empatii a hluboké motivaci k pomáhání. Očekáváme, že fotografie Jindřicha Štreita právě k tomuto účelu přispějí.
Věříme, že akce podnítila k zamyšlení nad problémem bezdomovectví a sociálního vyloučení a seznámila odbornou veřejnost, studenty i návštěvníky s navrhovaným projektem Šance. Stejně tak, jako se ve zdravotnických zařízeních nikdy nepodaří vyléčit všechny pacienty nebo ve školách všechny žáky a studenty naučit všem znalostem a dovednostem, tak se ani v tomto zařízení nepodaří socializovat všechny klienty. Přesto stojí za to se o to pokoušet.

Zpracoval: Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy
Foto: Martin Knytl, student PdF UHK

Fotogalerie