Ocenění klubu Laurus získal Roman Svojanovský

29Dub2016

Svitavský klub Laurus uvedl do síně slávy od roku 1998 celkem sedmnáct významných svitavských osobností.

Laureátem Výroční ceny Svitavského klubu Laurus za rok 2015 byl zvolen urbanista, architekt a umělec Roman Svojanovský za přínos k urbanistickým a architektonickým proměnám města Svitavy.

Slavnostní předání ceny proběhne v pátek 6. května 2016 v 18 hodin v divadle Trám. Cenu za klub Laurus předá Libor Sychra, promotorem bude Pavel Šimek, architekt pro obor zahradní a krajinářská tvorba, Ústav biotechniky zeleně Zahradnické fakulty Mendelovy univerzity v Brně. Během slavnosti, na kterou je veřejnost zvána, vystoupí hudební dvojice Pavla Boučková & Jiří Michálek.

Přijměte tedy pozvání i Vy.


Roman Svojanovský se narodil v roce 1958 ve Svitavách, kde také v roce 1978 maturoval na gymnáziu. V roce 1983 absolvoval Fakultu architektury ČVUT v Praze. První zaměstnání nalezl v útvaru hlavního architekta okresu Zlín (tehdy Gottwaldov), kde pracoval do roku 1988 jako specialista na lázeňské město Luhačovice. Ve Svitavách působil od roku 1989 nejdříve jako bytový (interiérový) architekt. Tuto činnost nakrátko v roce 1991 rozšířil o funkci odborného referenta na odboru městského stavitele Městského úřadu ve Svitavách. Pak již podnikal, na krátkou dobu založil společnosti YS – Design, ARCA s. r. o., ve Svitavách vybudoval vlastní projekční ateliér, menší má i v Praze, získal autorizaci České komory architektů pro „pozemní stavby, územní plánování, interiérovou tvorbu, zahradní a krajinářskou tvorbu“, vytvořil přes tisícovku projektů. Věnuje se projektové činnosti, návrhům a realizaci interiérů. Navrhuje stavby po celé České republice, v zahraničí (Francie, Rusko, Chorvatsko, Portugalsko), natáčí cestovatelské filmy, tvoří výtvarná díla (obrazy, plastiky, reliéfy), ilustruje knížky, skládá hudbu, navrhuje interiéry, zabývá se designem. Ve volném čase se věnuje hře na hudební nástroje, horolezectví, cyklistice a zejména cestování – absolvoval několik vysokohorských expedic, např. do Transylvánských Alp, Kavkazu, Himaláje, procestoval (často na kole) velkou část Evropy, Afriky nebo Asie.
Jeho životní láskou jsou Svitavy. Po roce 1989 vytvořil dosud používaný heraldický znak města Svitavy, je autorem prvního územního plánu města, který je dodnes základem pro rozvoj města, v letech 1993 a 1994 projektoval rekonstrukci náměstí, a to včetně návrhu kompletní zeleně, veřejného osvětlení (i důmyslně promyšlené lampy jsou jeho dílem), fontány „života a smrti“ na jednom konci náměstí, kašny sv. Floriána na druhém konci, vytvořil pamětní desku prof. V. Felbera atd. Za rekonstrukci náměstí získalo město v roce 1994 jako první v ČR Cenu za nejlepší přípravu Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón. Oceněno bylo v té době nevídané předláždění celého náměstí (namísto asfaltového povrchu), osazení nového mobiliáře, v té době originální řešení pohybu motorových vozidel, ale také oprava téměř všech domů na náměstí a jejich barevné řešení. R. Svojanovský je podepsán také pod návrhem komplexního řešení sídliště Vějíř, řada Svitavanů bydlí - a to nejen na Vějíři - v domech, jejichž projektantem byl právě R. Svojanovský.

Projektoval také přestavbu bývalé barvírny na Multifunkční vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika. Město Svitavy za tuto stavbu obdrželo zvláštní cenu v soutěži stavba roku 2008 a také cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR. Z řady dalších projektů R. Svojanovského ve Svitavách jmenujme nedávno otevřenou restauraci Slavia, kde kromě architektonické činnosti vytvářel i originální nábytek a výtvarná díla, nebo projekt rekonstrukce kina Vesmír či projekt kompletní rekonstrukce krytého bazénu, který by se měl realizovat v roce 2017. Z mnoha „drobnějších“ projektů stojí za zmínku mj. také Památník včelích matek v lesním komplexu Brand nebo Památník činu Oskara Schindlera v parku Jana Palacha.

Milan Báča

 

Zuzana Pustinová

Soubory ke stažení