Pivní slavnosti a výstava historických vozidel 2016

14Črvc2016

Začátkem července se svitavské náměstí stalo centrem společenského dění. Od sobotního rána přicházeli návštěvníci - velmi oblíbené akce - zhlédnout s láskou udržované veterány. Výstava historických vozidel přilákala stovky fanoušků krásné historie a techniky. Prohlédnout si mohli několik desítek osobních i nákladních automobilů a motocyklů různých značek. Výstava nabídla vše od prvorepublikových strojů, přes military vozidla, pravé čistokrevné sporťáky až po lidová vozidla let poválečných, vozy z období socialismu i obrovské americké limuzíny a kabriolety. Příjemnou atmosféru umocnila  stylová hudba Humpoleckého dixielandu a komentovaná prohlídka strojů.

Na horní části náměstí se v odpoledních hodinách představilo 17 menších pivovarů. Oslavy slavnostně zahájili - naražením soudku - starosta města David Šimek, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický a guru zlatavého moku Miroslav Koutek z Litovle. Pro milovníky piva byly připraveny malé degustační sklenice s logem oslav města a mohli si tak vychutnat piva okolo 90 značek – tu svoji nejoblíbenější mohli podpořit prostřednictvím dvou hlasovacích žetonů. Vítězové byli slavnostně vyhlášeni během bohatého kulturního programu. Nejvíce hlasů získal místní pivovar Na Kopečku následovaný městským pivovarem Polička a Ohradou z Vísky u Letovic.

Součástí slavností byly nejrůznější soutěže a doprovodný program pro veřejnost jako broušení vlastních motivů na sklenice, hod táckem, malováni na obličej, silácké držení tupláků, pití piva a jedení knedlíků na čas. Tím hlavním bylo jistě klání o nejlepší kotlíkový guláš, kterého se zúčastnily týmy:

– svitavská radnice
– polská radnice
– krajánci z Pardubického kraje
– muzeum
– fotbalisti
– basketbalisti
– policisté
– kopeček
– Tyjátr
– sklepáci

Jsme rádi, že se zapojila veřejnost i místní organizace a společně vytvořili přátelskou soutěžní atmosféru včetně prezentace celého postupu při vaření na otevřeném ohni. Originální výzdoba stánků a jednotný oděv soutěžících celou parádu jen podpořily. Vítězství si odnesli kuchaři kopečkovského týmu. Všechny porce guláše byly následně ihned vyprodány, což dokazuje, že se všem velmi povedly. Premiéru měl i nultý ročník o nejlepší svitavskou kynutou buchtu. Hlavním porotcem všech kulinářských výtvorů byl šéfkuchař Václav Šmerda, kterému tímto velmi děkujeme.

Báječnou atmosféru pivních slavností doplnilo vystoupení několika kapel moderovaných dvojicí Ondřej Komůrka a Pavel Padyásek, která celou oslavou provázela. Svoje premiérové vystoupení předvedla místní skupina S.U.E. – Svitavy ukulele ensemble, která sklidila velký úspěch.

Myslíme si, že pivní slavnosti se velmi povedly a Svitavané si tento den náramně užili. Je vidět, že Svitavy opravdu žijí. Plno báječných emocí, dobrá nálada, přátelské soutěžení, povzbuzování a společná zábava - to byly hlavní znaky letošních oslav, které dělají vše svitavské zase o něco lepší. Během dne se na svitavském náměstí vystřídaly stovky návštěvníků a budeme rádi, když se minimálně ve stejném počtu sejdeme na příštím, již 6. ročníku. Budeme se na vás těšit.

Petr Šmerda
Městské informační centrum

Datum: 12.7.2016

Fotogalerie