Svitavané sobě 2 aneb Svitavské umělecké imprese

29Srp2016

Pod tímto trochu dlouhým a složitým názvem se skrývá krátká a jednoduchá myšlenka. Uspořádat koncert, setkání svitavských rodáků, kteří v životě něco dokázali a dostali se o kus dál, než za označení přeškrtnuté cedule s názvem obce. Víme, že takových lidí je mnohem víc, než je uvedeno na plakátu. Ale věřte, tohle není poslední setkání se svitavskými osobnostmi. Je to prostě jenom setkání první. Připravujeme další. Na tomto srpnovém setkání se spojily dva kumšty – muzika a fotografie. A čtyři Svitavané. Petr Beneš, Jana Musilová, Franta Černý a Mirek Sychra. A právě ten poslední stojí za knihou fotografií o městě, která spatří světlo světa. Kniha má název Svitavské imprese. A protože Svitavané sobě 1 byla kavárna Floriánka, tak Dvojka v názvu a umělecké imprese byly nasnadě.

Takže kdo?

Petr Beneš

Narodil se ve Svitavách. Od pěti let začal navštěvovat hodiny klavíru na svitavské ZUŠ. V roce 1991 vyhrál celostátní klavírní soutěž
v Pardubicích. Vystudoval Konzervatoř Jaroslava Ježka v Praze – obory klavír a skladba. Zde vyučuje jazzovou improvizaci. Hrál s mnohými orchestry i big bandy. V roce 2013 založil vlastní kvartet. Petr Beneš je skladatel a učitel, kterého přestalo naplňovat hrát hudbu jiných, takže zkomponoval vlastní, založil kvartet a natočil album.

Jana Musilová

Narodila se ve Svitavách. Zde vystudovala gymnázium. V roce 1990 absolvovala Katedru syntetických divadelních žánrů na brněnské JAMU. Jana je herečka – je členkou Městského divadla v Brně. Zde ztvárnila mnoho divadelních rolí. S divadlem projela celou Evropu. Hrála v televizních seriálech, účinkovala v zábavných televizních pořadech. Jana je zpěvačka – pravidelně koncertuje. Uvedla řadu koncertů složených z muzikálových filmových i populárních skladeb. Od roku 2013 se zaměřuje na šansonové koncerty. Spolupracuje s velkými orchestry. Koncertuje s pianistou Petrem Maláskem. Vydala několik sólových alb. Jana je moderátorka a dabérka.

František Černý

Narodil se ve Svitavách. Od svých patnácti let je aktivní muzikant. Je několikanásobným vítězem PORTY se skupinami KANAFAS a POVIJAN. Je rockový muzikant – KAPITOL, VERZE 5, MY. František je loutkář – svitavské Céčko. Později hrál s bratry Formany – Prodaná nevěsta a jiné. František byl také dramaturgem Divadla U Hasičů. V roce 1988 spolu s Jiřím Břenkem založil První Českomoravskou nezávislou hudební společnost – dnes Čechomor. František je taky filmový herec – Knoflíkáři, Rok ďábla a jiné. František je skladatelem hudby pro divadlo, TV, rádio i reklamní hudby. František organizuje mnoho let Vánoční bigbít a mnoho dalších akcí ve Svitavách a všude jinde.

Miroslav Sychra

Narodil se ve Svitavách. Je český fotograf, bývalý československý politik, po roce 1989 poslanec Federálního shromáždění za OF. Miroslav Sychra se věnuje tvorbě komerčních tiskovin a kalendářů. Zároveň se již více než 30 let věnuje tvorbě koncipovaných zátiší s víceméně abstraktní tématikou s důrazem na kompozici, světlo a estetickou stránku. Miroslav Sychra dlouhá léta fotografuje město Svitavy.

Kniha Svitavské imprese je dárkem k 760. narozeninám Svitav.

Je souborem tří stovek fotografií města, jeho zákoutí, jeho okolí... zkrátka věcí, které byly zachyceny objektivem v té krátké chvíli expozice a otiskly se na film, nebo se zřetězily do jedniček a nul. Na 230 stran knihy je svázáno do dvanácti kapitol s vlastním příběhem. Snad ještě jedno jméno nebylo zmíněno – kmotrem knihy se stane slavný český fotograf Jindřich Štreit. Ten sice Svitavanem není, ale k městu má velmi osobní vztah. Takže vlastně Svitavanem je, alespoň srdcem. Kniha bude v prodeji přímo na akci, a to za zaváděcí cenu 500 Kč, poté bude k dostání v městském informačním centru nebo v muzeu za cenu 590 Kč. Možná se imprese změní v inspiraci pro koupi dárku. Během večera bude ochutnávka knihy formou projekce na jevišti. A tak vás všechny zveme do Fabriky poslední prázdninový podvečer na setkání s našimi přáteli, kterým se v životě cosi dobrého podařilo!

Setkáme se 31. srpna v 18 hodin.            

Petr Mohr a Radoslav Fikejz

Petr Šmerda

Krátká ukázka z knihy:

Datum: 29.8.2016

Fotogalerie