Česko-polské projekty

15Pro2016

Oživení historie měst Svitavy a Strzelin

Projekt, který zavazuje dvě města k tomu, že se během dvou následujících let velmi sblíží a dobře poznají: české Svitavy a polský Strzelin, byl schválen 8. prosince 2016. A mám z toho opravdu velkou radost!

Město Strzelin leží na hranici Krkonošsko – Jesenického podhůří, 37 kilometrů od Vratislavi. Protéká jím řeka Olawa. Zdejší žulový lom patří mezi největší v Evropě. V současné době zde žije asi 13 000 obyvatel. První písemná zmínka o městě pochází z 12. století. V polovině 18. století byl Strzelin centrem české nekatolické menšiny, vystěhovalců pro víru.

Svitavy a Strzelin tedy spojuje historie spjatá s útěkem českých bratří do exilu. Mnoho evangelíků ze Svitavska uteklo do Strzelina, kde si zakoupili půdu. A tak kolem města Strzelin dodnes žijí jejich potomci, kteří si svou historii uvědomují a jsou na ni hrdi! Přetrvávají dávno založené vazby, na které nyní svitavští a srzelinští navazují! Proto přichází náš projekt. Projekt, který představí místní amatérskou kulturu obou měst.

Projekt naplňuje myšlenku setkávání amatérů v oborech: hudba, divadlo, výtvarné umění. Setkávat se budou amatérští umělci (pěvecké sbory, žáci základních uměleckých škol, dechové orchestry, kapely, divadelníci, fotografové, výtvarní umělci) střídavě ve Svitavách a Strzelině. Setkávání a společná vystoupení pomohou k vzájemnému poznávání obou zemí. Součástí projektu je i materiální vybavení – zakoupíme nový klavír do Fabriky, nakoupíme oblečení a notové stojany pro naše dechové soubory. Přátelé ze Strzelina pořídí nové hudební nástroje, stejnokroje a notové stojany pro jejich orchestr.

Tak nás čekají dva roky plné setkávání a společných chvil s velmi milými přáteli z polského města Strzelin – vzdáleného 162 kilometrů od nás, což jsou dvě hodiny autem. Těšme se. Budou to setkávání radostná a vzájemně obohacující!

Petr Mohr, ředitel Střediska kulturních služeb města Svitavy a vedoucí partner projektu

 

Společné dědictví – jeden cíl

Loňský rok byl pro městské muzeum spojen s návratem historického betléma zpět do Svitav. Tedy – „Velký svitavský betlém“ se do Svitav stěhoval už v roce 2012, jeho část byla vystavena ve stálé expozici Labyrint svitavských příběhů, ale byl stále v majetku Pardubického kraje a do Svitav byl pouze zapůjčen. Až v loňském roce se stal majetkem města Svitavy a byl zapsán do registru památek České republiky. Vystavena je pouze jeho část, ale postupně se nám daří získávat peníze na jeho restaurování. Nejedná se o malou částku, přesto věřím, že se nám podaří svitavský betlém zrestaurovat, opravit a zprovoznit pohybový mechanismus a soubor se stane opravdovým unikátem, jakých není na světě mnoho. Nicméně právě Česká republika a také sousední Polsko jsou pohyblivými betlémy známé. A tak jsme se v létě loňského roku spojili s Muzeem betlémů v Třebechovicích pod Orebem a ve spolupráci s muzeem v Kudowe Zdroji připravili společný projekt, který přiblíží tento jedinečný fenomén betlémářství veřejnosti.

V listopadu 2016 jsme se dozvěděli, že projekt byl schválen. A tak vám už můžeme prozradit, co bude jeho součástí. Především zpřístupnění a záchrana unikátního společného kulturního dědictví – betlemářství. Snahou všech partnerů je vytvořit přitažlivý česko-polský turistický produkt, který podpoří cestovní ruch. Díky větší prezentaci mechanických betlémů včetně svitavského předpokládáme větší možnosti získání financí na jeho záchranu v budoucích letech. Doposud se nám dařilo restaurovat jednotlivé figury, budovy či dáliny. V rámci tohoto projektu bude zrestaurován vybraný soubor, který bude doplněn řemenovými převody a motorkem tak, aby se pohyboval nezávisle na celém betlému a bude umístěn v samostatné vitríně. Soubor bude díky mobilitě možné představit jako jedinečnou ukázku restaurování pohyblivých betlémů nejen v partnerských městech, ale i na výstavách v tuzemsku i zahraničí. Celý postup jedinečného restaurování bude dokumentován. Získaný materiál bude součástí dokumentačního filmu o betlémech v příhraničí a také mobilní aplikace, jejichž záměrem je představit laické veřejnosti i odborníkům jedinečný postup restaurování pohyblivých betlémů. Cílem je vytvořit atraktivního průvodce po expozicích betlémů ve východních Čechách a v Polsku ve čtyřech jazykových mutacích. Ten bude možné zobrazit na mobilních telefonech, tabletech, noteboocích i stolních počítačích. Součástí projektu bude také společná výstava, publikace o betlémech a herní prvky pro děti. Věřím, že spolupráce Svitav, Třebechovic a Kudowe Zdroji bude přínosná a zvýší zájem veřejnosti o jedinečné kulturní dědictví našich předků.
Celý projekt bude probíhat od března 2017 do dubna 2018 a o jeho průběhu vás budeme průběžně informovat.

Blanka Čuhelová

 

Zuzana Pustinová