Můj kamarád Arfík

20Led2017

Napadlo vás někdy, jak žijí ty tisíce dětí, o které se nemohou nebo nechtějí starat jejich rodiče?
Slyšeli jste někdy o pěstounské péči? O tom, že některé z těchto dětí mohou vyrůstat u pěstounů?
Přemýšleli jste o tom, jak vypadá taková rodina? Jak žije, co prožívá?
Nebo jste si už někdy řekli, že by to mohlo být docela fajn, kdyby i u vás našlo domov některé z těchto dětí?

Na některé z těchto otázek se pokusili odpovědět i tvůrci filmu pro děti Můj kamarád Arfík. Členové nezávislého volného sdružení yFilm jsou zároveň dlouholetými spolupracovníky organizace Děti patří domů, z. s. Někteří z nich sami vyrostli v pěstounských rodinách, jiní k nim mají velmi blízko. Společným cílem obou organizací je ukázat dětem i dospělým, jak se žije v pěstounských rodinách. Diváci se na příběhu dvou dětí, Štěpánky a Martina, dozvídají, co je to pěstounská péče, jak probíhá provázení pěstounských rodin a proč je rodinné prostředí pro děti důležité. Film vysvětluje i to, jaká mají děti v pěstounských rodinách práva, neboť pod tímto pojmem si různí lidé mohou představovat různé věci.
Dějová linka filmu vychází z běžného každodenního života. Film vznikl v rámci projektu podpořeného Nadačním fondem J+T jako součást kampaně Hlas dítěte, a má tři formy: hraný film pro děti a dospělé, pohádková verze pro předškoláky a rozhlasová hra pro nevidomé nebo posluchače.

Odkaz na film: https://www.youtube.com/watch?v=ZX97BqjxVD0

Premiéra hraného filmu Můj kamarád Arfík proběhla 17. listopadu v kině Vesmír ve Svitavách. Nyní bychom rádi nabídli promítání filmu do základních a středních škol ve Svitavách a okolí, protože téma pěstounské péče je stále velmi okrajové a je mnoho dětí, které nevědí, co si mají pod tímto pojmem představit. Dva dlouholetí spolupracovníci organizace, z nichž jeden vyrůstal část svého dětství v dětském domově a část v pěstounské rodině, jsou připraveni dětem po promítání filmu odpovědět na jejich otázky a přiblížit jim co nejlépe tento specifický svět. I v dnešní době totiž vyrůstá stále velké množství dětí v ústavech, ačkoliv není žádným tajemstvím, že i přes veškerou snahu zaměstnanců se ústavní výchova od rodinného života významně liší, a jsou oblasti, které neumí naplnit vůbec. Jednou z těchto důležitých oblastí života, kterou se nelze naučit jinak než životem v rodině, je vzor partnerského a rodičovského chování, které ani při nejlepší vůli už ze samotné podstaty nemůže naplnit ani ten nejlepší ústav. A přesto i od dětí, které vyrostly v ústavní výchově, společnost očekává, že jednou dospějí a budou z nich dobří partneři, rodiče, otcové a matky. Tuto dovednost však nelze získat jinak než životem ve fungující rodině.

Proto je tak důležité najít dostatek pěstounských rodin a pomoci přetnout bludný kruh ústavní výchovy. Je smutnou skutečností, že mnoho současných ústavních dětí je potomky rodičů, kteří sami prožili dětství v ústavu. Život v rodině učí děti vzájemné loajalitě s dospělými, zodpovědnosti za svůj život i své nejbližší, a především důvěře v okolní svět. Lidé se bojí násilí, ale zapomínají, že násilí začíná vyloučením. Vyhýbají se obloukem bezdomovcům a raději přispívají na děti v dětských domovech, které za svůj osud nemohou – a neuvědomují si, že velmi často jsou právě bezdomovci jen o něco starší kolegové dětí z dětských domovů. Těch, kteří odešli před nimi. Nabídnout dětem v dětských domovech pěstounskou rodinu znamená snížit riziko, že rozšíří řady bezdomovců, nezaměstnaných a pachatelů trestné činnosti.

Osvětové aktivity NNO Děti patří domů, z. s. si kladou za cíl seznámit veřejnost s existencí pěstounských rodin, s důvody, proč děti mají vyrůstat v rodinách a ne v ústavech, s jednotlivými formami náhradní rodinné péče a v neposlední řadě s nabídkou služeb, které mohou pěstouni využívat. Stanete-li se pěstouny, nebudete na to sami. To je velmi důležitý pozitivní krok novely zákona o sociálně-právní ochrany dětí, která vešla v platnost v lednu 2013.

Zpracoval:
Tým pracovníků Děti patří domů, z. s.
nám. Míru 108/28, 568 02 Svitavy
www.detipatridomu.cz
https://www.facebook.com/detipatridomu/
Dagmar Gloserová,výkonná ředitelka
tel: 607 445 250
e-mail: gloserova.dpd[zavinac]gmail[tecka]com

Fotogalerie