Program prevence kriminality města Svitavy pro rok 2017 podpořen státní dotací z MV ČR

05Dub2017

Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR vyhlásil pro rok 2017 Program prevence kriminality, v jehož rámci bylo možné získat dotaci na některé z předem stanovených priorit vycházejících z nově přijaté strategie. Do "soutěže" byl připraven záměr projektu zaměřený na oblast sociální prevence pro tzv. rizikové děti a jejich rodiny s názvem: Svitavy – aktivity sociální prevence 2017. Celkové náklady na realizaci projektu pro rok 2017 činí cca 890 tis. Kč. V dotačním řízení byl projekt podpořen částkou cca 500 tis. Kč a s finanční spoluúčastí města bude realizován v kompletní podobě, která obsahuje níže uvedené aktivity.

Svitavy – aktivity sociální prevence 2017 (základní popis aktivit):

1. Mentorská asistence:
Jedná se o celoroční práci mentorů a průvodců mentorů s dětmi s poruchami učení, chování, případně s dětmi z nevhodného sociálního prostředí. Mentoring probíhá každý pracovní den v týdnu. Pro jedno dítě je vyčleněn vždy jeden mentor. Společně setkávají 2x týdně vždy po dobu 1 hodiny. Mentoři pracují pod dohledem tzv. průvodců mentorů - pedagogických nebo sociálních pracovníků. Pro rok 2016/2017 je součástí aktivity také tzv. vztahový mentoring pro žáky II. stupně v Krizovém centru J. J. Pestalozziho (2 x týdně). Všechny činnosti v rámci aktivity byly zahájeny od 1. 10. 2016. Na aktivitě se podílí celkem 35 dětí, 35 mentorů a cca 10 pracovníků neziskových organizací.

2. Mentorská asistence v azylových domech a resoc. bytech – „Krok za krokem přes bariéry“
Jedná se o celoroční práci s obyvateli Azylového domu pro matky s dětmi ve Svitavách a v 6 výcvikových a resocializačních bytech města Svitavy na ulici Milady Horákové. Předmětem jsou sociálně pedagogické činnosti směřující k budoucí samostatnosti matek (v resocializačních bytech i rodin). Pro rok 2017 se jedná o zapojení minimálně 20 dospělých, 30 dětí s pomocí 2 pracovníků.

3. Výcvik sociálních dovedností pro děti s projevy predelikventního chování
Jedná se o výcvik realizovaný pro děti s projevy predelikventního chování prostřednictví 10 sobotních dní a jednoho víkendového pobytu na statku Bonanzy ve Vendolí. Děti jsou vytipovány Orgány sociálně právní ochrany dětí MěÚ Svitavy. Na aktivity v rámci projektu navazuje nabídka služeb (aktivizačních činností) pro děti i rodiny (nízkoprahový klub, sociálně aktivizační práce v rodinách, účast na akcích ústavu apod.). Součástí aktivit pro rok 2017 je také nabídka pravidelných volnočasových činností na statku Bonanzy ve Vendolí pro skupinu dětí, které v minulosti již výcvik sociálních dovedností absolvovaly. Na činnostech pracuje celoročně cca 40 dětí a 12 pracovníků ústavu.

4. Kurz krizové intervence (navazující na základy krizové intervence)
Jedná se o dvoudenní vzdělávací akci v rozsahu 20 výukových hodin zaměřenou na rozšíření dovedností získaných v kurzu základy krizové intervence v roce 2016. Akce je určena pro sociální pracovníky MěÚ Svitavy a pracovníky neziskových organizací, kteří se účastní projektu. Aktivity se bude účastnit 20 pracovníků.

5. Právní poradenství rizikovým rodinám – problematika zadlužování
Konkrétně se bude jednat o prevenci zadlužování, poradenství při stanovování výměry výživného, poradenství při rozvodech a poradenství pro pomáhající profesionály a dobrovolníky v rámci ostatních aktivit projektu. V případech, kdy se bude jednat o oddlužení, půjde zejména o zpracování podrobné finanční analýzy, právní posouzení závazkových vztahů, komunikaci s exekutory, zpracování podkladů a podání k soudu apod. Aktivita je prováděna právníkem KC a je určena pro cca 45 rodin.

6. Práce s rodinami predelikventů a delikventů – „Návrat“
Jedná se o pilotní ověření práce s rodinami starších predelikventů a delikventů na statku Květné Zahrady. Cílem aktivity je podpora vazeb dětí na rodinné prostředí a zajištění jejich návratu do původní rodiny z prostřední střednědobých výchovných zařízení. Konkrétně se bude jednat o metody problémové a praktické zaměřené na činnosti terapeutické, speciálně pedagogické a aktivizační. Pilotního ověření se bude v roce 2017 účastnit 4 - 5 vybraných rodin. Pokud se aktivita osvědčí, bude v dalších letech součástí práce s dalšími rodinami (mladších predelikventů apod.).

7. Výcvik pro delikventy – „Cesta“
Konkrétně se jedná o dva běhy střednědobého výcviku pro děti do 15 let ze Svitav, správního obvodu Svitavy (výjimečně z regionu), kteří jsou tzv. „kriminálně rizikoví“. Výcvik je určen pro cca 16 dětí. Výcvik se bude skládat ze tří dílčích aktivit:

Rozvoj morálního a právního vědomí
Konkrétně se jedná o činnosti směřující k pochopení užitečnosti hranic, pravidel a zákonů poskytujících v životě bezpečí a jistotu, získání znalostí "proč zákony existují a k čemu slouží", vytvoření nebo upevnění morálních postojů a porozumění všem důsledkům (osobním, sociálním, školním, pracovním apod.) při porušení právní normy.

Motivační pracovní činnosti
Záměrem je výchovné působení prostřednictvím několika pracovních činností (kovář, řezbář, kameník, sklář a výtvarník). Jedná se o motivaci ke zvládnutí konkrétních manuálních dovedností.

Sociální dovednosti a kompetence
Konkrétně se jedná o převedení vědomostí a dovedností do praxe. Jde o osvojení si komunikačních, sociálních a pracovních dovedností a porozumění mezilidským vztahům.

8. Letní tábor pro děti v péči OSPOD MěÚ Svitavy
Jedná se o 14 denní pobytový tábor Medea, z.s. Hlinsko pro děti v péči orgánů sociálně právní ochrany dětí zaměřený zejména na upevnění sociálních dovedností získaných v některých shora uvedených aktivitách projektu nebo působením dalších opatření OSPOD. Tábora se bude účastnit celkem 10 dětí.

Na základě výše uvedených činností předpokládáme, že výrazným způsobem přispějí k prevenci dětské delikvence a současně pomohou řešit nebo alespoň stabilizovat situaci v rodinách dětí se závažnějšími výchovnými problémy, jež mají vliv na porušování právních norem a budou vhodným doplňkem širšího systému sociálních služeb ve Svitavách.

O průběhu jednotlivých aktivit nebo dílčích činností budeme průběžně informovat na webových stránkách města Svitavy nebo měsíčníku Naše město.

Zpracoval: dne 5. 4. 2017, Erich Stündl, koordinátor prevence kriminality MěÚ Svitavy

Fotogalerie