Laureát Svitavského klubu Laurus pro rok 2016

09Kvě2017

POZVÁNKA NA SLAVNOSTNÍ PODVEČER A PŘEDÁNÍ VÝROČNÍ CENY SVITAVSKÉHO KLUBU LAURUS

 

LAUREÁT PRO ROK 2016

Martin Sodomka
spisovatel a grafik


PÁTEK 12. KVĚTNA 2017 V 18:00 HODIN DIVADLO TRÁM VE SVITAVÁCH

 

PROMOTOR: Oldřich Růžička, spisovatel a nakladatel

LAUDÁTOR: Václav Koukal, emeritní starosta města

Ukázky z knih M. Sodomky přečte Jan Moravec. Vystoupí svitavská skupina Kowalski. Součástí podvečera bude i autogramiáda (knihy bude možné zakoupit na místě).


BRONZOVOU VÝROČNÍ CENU VYTVOŘIL AKADEMICKÝ SOCHAŘ MARTIN JANDA.

Výtvarník, grafik, ilustrátor, designer, vydavatel, autor dětské literatury, textař, muzikant a cestovatel Martin Sodomka se narodil 3. února 1968 ve Svitavách, absolvoval Střední průmyslovou školu strojnickou v Chrudimi a v roce 1991 Fakultu strojní VUT v Brně (katedra management průmyslového designu). Začal pracovat jako konstruktér v TOS Svitavy, od roku 1993, kdy si založil vlastní grafické studio, na volné noze jako grafik. Od roku 1994 vytvořil přes 2500 knižních obálek, zejména pro vydavatelství Computer Press. Tvoří také ilustrace (je např. autorem dvou digitálních obrazů v 1. patře svitavského kulturního centra Fabriky), loga (Fabrika, většina svitavských středních škol, Městské knihovny ve Svitavách, svitavského muzea a mnoha firem z celé České republiky), firemní grafiku, grafické manuály, plakáty a kalendáře. Od roku 2012 vydává vlastním nákladem v Edici technických pohádek dětské knihy, kde mezi hlavní hrdiny patří vrabčák Zíla a krysák Arny: Jak si postavit auto (2012), Jak si postavit letadlo (2013), Jak si postavit motorku (2014) Jak si postavit dům (2015). V duchu těchto knih vydal také dvě leporela pro nejmenší – ještě nečtenáře Arnyho dílna (2014) a Arnyho stavba (2015). V současné době pracuje na nové knize Jak postavit železnici. Knihy, které se v České republice staly bestsellery, byly přeloženy do mnoha jazyků, a licence byly prodány do 14 zemí (Korea, Dánsko, Itálie, Ukrajina, Rusko, USA, Německo, Holandsko, Čína, Lotyšsko, Francie, Španělsko, Polsko a Turecko). K psaní technických dětských knih jej inspirovala vlastní renovace oktávie rok výroby 1963 (s renovovaným vozem absolvoval cestu do Monte Carla a zpět). V roce 2016 v Městském muzeu a galerii ve Svitavách měl výstavu Jak postavit knihu. Martin Sodomka je také autorem hudby a části textů rockové skupiny Kowalski, kde hraje na kytaru.

Martin Sodomka se stává laureátem Výroční ceny Svitavského klubu Laurus za rok 2016 za propagaci Svitav originální dětskou literaturou a výtvarným projevem.

Milan Báča

 

Zuzana Pustinová