Známe nejlepší sportovce za rok 2017

V pondělí 26. února 2018 proběhlo vyhlášení nejlepších svitavských sportovců za rok 2017. Ceny jim byly rozdány na slavnostním vyhlášení Sportovce roku ve Fabrice. Všem sportovcům děkujeme za reprezentaci města a skvělé výkony!  Fotogalerii Jiřího Marka je možné stáhnout zde, v případě využití prosíme uvádějte jméno autora.

Ocenění získali sportovci v následujících kategoriích:


Žactvo:
Jakub Kočvara - oddíl volejbalu TJ Svitavy - V sezóně 2016/17 byl oporou a tahounem družstva starších žáků, které se umístilo v Českém poháru na 8. místě a na MČR na 10. místě. V současnosti hraje za Svitavy extraligu kadetů a je zařazen do Sportovního centra mládeže Volejbal Brno. Je studentem Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně. Jeho trenéry jsou Marek Meluzín a Petr Siekiera.


Dorost:
Markéta Šrůtková - oddíl volejbalu TJ Svitavy - nahrávačka A týmu žen – účastnice 2. ligy a zároveň prvoligových juniorek. Od kategorie starších žaček, kdy se specializovala na nahrávačku, byla vždy na tomto postu oporou týmu. Podle potřeby je ale schopná přejít i na post univerzální hráčky. Je to bojovnice, vždy chce vyhrát. V sezóně 16/17 byla pilířem týmu juniorek, se kterým vybojovala v 1. lize krásné 4. místo. V probíhající sezóně přešla do druholigového družstva žen, a protože ještě patří věkem mezi juniorky, vypomáhá jim v 1. lize. Ocenenění si zaslouží i skutečnost, že není jen výbornou a spolehlivou hráčkou, ale navíc pomáhá trenérům v žákovské přípravce. Je studentkou svitavského gymnázia a jejími trenéry jsou Pavlína Švihelová a Martin Knížek.


Dospělí:
Barbora Šimková - oddíl volejbalu TJ Svitavy – Blokařka A týmu žen, který hraje 2. ligu. Volejbal hraje od přípravek, v dorosteneckých kategoriích se vypracovala mezi nejlepší blokařky v 1. lize. Hned po přechodu mezi dospělé se zabydlela v základní sestavě, je komplexní hráčkou s velmi dobrým příjmem, schopnou hrát i na postu smečařky. V uplynulé sezóně zažila se svými spoluhráčkami velmi zdařilou sezónu. Od začátku se držely převážně na 2. až 3. příčce, toto výborné umístění ztratily až v samotném závěru soutěže. I tak to byl nejúspěšnější druholigový ročník svitavských žen. V současné sezóně je Barbora na postu blokařky oporou týmu. Jejím trenérem je Martin Knížek.


Starší žáci - oddíl volejbalu TJ Svitavy – V minulé sezóně bylo hlavním cílem družstva pod vedením trenérů Marka Meluzína a Petra Siekiery dobře uspět v Českém poháru. To je v této věkové kategorii nejvyšší celorepubliková soutěž. Jedině v ní lze porovnat výkonnost týmu s týmy z celé ČR. Naši žáci si vybojovali účast ve finálové skupině a v konečné tabulce obsadili výborné 8. místo. Zařadili se tak do osmičky TOP týmů ČR. Na MČR se umístili na 10. místě a také tímto výsledkem potvrdili příslušnost mezi nejlepší žákovské týmy v ČR. V právě probíhajícím ročníku jsou v KP aktuálně na 2. místě a v Českém poháru jsou zatím v TOP 16.


Dorostenci – volejbal TJ Svitavy – Poprvé v historii oddílu se podařil postup do nejvyšší dorostenecké soutěže. V prvním roce svého působení obsadil tým vedený trenéry Jaroslavem Ovadem a Petrem Marušem 13. místo z 20 účastníků. Ačkoliv oddíl nemá status Sportovního centra mládeže, ukázalo se, že naši borci dokáží být družstvům z extraligových velkoklubů rovnocenným soupeřem. V extralize se naše družstvo dorostenců udrželo a v omlazené sestavě rozjel už druhý extraligový ročník.


Žactvo:
Karel Dürr – oddíl kopané TJ Svitavy – přišel před 4 lety do svitavského klubu jako mladší žák z Březové nad Svitavou. Od té doby je oporou svého týmu. V uplynulé sezóně dovedl družstvo starších žáků k titulu Krajský přeborník. V současné sezóně je kapitánem týmu. Pro svoje morálně volní vlastnosti je příkladem jak v tréninku, tak i v přístupu k zápasům, kdy nevynechá žádný souboj. Je vyloženě vítězný tip. Jeho trenérem byl Radovan Kroulík, nyní ho vede Miroslav Skočovský.


Adéla Karlíková – Sportovní gymnastika TJ Svitavy – svěřenkyně trenérky Pavly Koudelkové sbírá výborná umístění v krajských i republikových soutěžích. V té krajské vyhrála, v republikovém finále byla 3. Tímto svým výsledkem a bodovým hodnocením pomohla svému týmu k celkovému 2. místu. Patří mezi naděje svitavské gymnastiky.


Josef Meluzín
– oddíl plavání TJ Svitavy – Uplynulá sezóna byla pro svěřence trenéra Bedřicha Frýzi tou zatím nejúspěšnější. Stal se mnohonásobným přeborníkem kraje, jeho výsledky ho nominovaly na MČR kde se v pěti disciplínách probojoval do finále. V jedné z nich, 50 m volný způsob porazil všechny své soupeře a stal se Mistrem ČR!!


Adam Sabol - oddíl basketbalu TJ Svitavy - trenér Dušan Sabol - Adam je dlouhodobě oporou mládežnických družstev svitavského basketbalu, jako host družstva Adfors basket Litomyšl se zúčastnil MČR kategorie U12, kde skončili druzí. Ve druhé polovině roku hraje ve Svitavách za U13 a nadále hostuje v Litomyšli, kde hraje ligu mladších žáků U14.


Kristýna Škrabalová – oddíl atletiky TJ Svitavy. Kristýna se v roce 2017 probojovala do finále všech republikových akcí. Nejlépe si vedla na venkovním Mistrovství republiky žactva, kde vybojovala bronz v běhu na 800 m. V téže disciplíně skončila 7. na Halovém MČR a na 8. místě při reprezentaci kraje na LODM v Brně. Tam také předvedla skvělý oddílový rekord na 800 m žákyň 2:18,75. Na Evropských hrách mládeže získala bronz na 300 m. Z pozice nejlépe bodující členky družstva žákyň se nejvíce podílela na postupu družstva z KP na Mistrovství Čech. Tam si vedla skvěle a zlatým hattrickem v bězích na 800, 300 m a v závěrečné štafetě 4x300m pomohla k celkovému 6. místu. Na podzim Kristýna přestoupila do Olympu Brno, kde také studuje. Svitavský atletický oddíl přeje Kristýně pevné zdraví v dalším rozvoji a děkuje jí za úspěšnou a vzornou reprezentaci oddílu a města Svitavy.


Jakub Veselý – silový trojboj TJ Svitavy – svěřenec trenéra Romana Štěpánka obsadil 2. místo na Mistrovství Moravy v klasickém (RAW) silovém trojboji, 2. místo na MČR v klasickém (RAW) silovém trojboji


Jakub Vrtěna – oddíl tenisu TJ Svitavy – Jakub je v republikovém žebříčku ročníku 2006 za rok 2017 na výborném 10. místě, první ve východních Čechách. Při vyhlášení ankety Kanáří naděje v Pardubicích byl oceněn jako nejlepší mladší žák východních Čech (mezi hráči o rok staršími). Jakub reprezentoval Pardubický kraj na Olympiádě mládeže (5. místo ve čtyřhře) a zahrál si i Mistrovství republiky jednotlivců mladšího žactva. Na obou těchto akcích patřil mezi nejmladší. Byl také členem úspěšného družstva východních Čech na Junior Davis Cupu (Mistrovství republiky oblastí), které obsadilo 5. místo. V soutěžích družstev byl oporou týmu TO TJ Svitavy v kategoriích mladšího a staršího žactva hrající nejvyšší soutěž Junior Tour – O pohár prezidenta ČTS. Jeho trenérem je Martin Lipenský.

Dorost
Vojtěch Drašar – oddíl kopané TJ Svitavy – přišel do Svitav v roce 2010 a už v družstvu žáků přesvědčoval trenéry svými dobrými výkony, že ho čeká světlá fotbalová budoucnost. V současné době je kapitánem týmu starších dorostenců, kteří hrají celostátní dorosteneckou divizní soutěž. Je příkladem pro své spoluhráče a díky svým stabilně dobrými výkony si vysloužil nominaci do tří utkání A týmu dospělých. Stává se vzorem pro nejmenší fotbalisty.

Jan Kopřiva - Modelklub Svitavy - trenér Tomáš Weis - Jan patří mezi nejaktivnější členy klubu. Největšího úspěchu dosáhl v loňském roce na Mistrovství Evropy v maďarské Békéscsábě, kde obsadil v kategorii juniorů 2. místo. Ve Word Cupu juniorů byl 3. a v seriálu GeeBee Cup byl jednou první a jednou třetí. Pomáhá mladým začínajícím modelářům, je také správcem webových stránek Modelklubu Svitavy.


Ema Palatková – oddíl plavání TJ Svitavy – studentka svitavského gymnázia a svěřenkyně trenéra Bedřicha Frýzy měla v uplynulém roce úspěšnou sezónu. Díky svému poctivému a svědomitému přístupu k tréninku dosáhla významného zlepšení svých osobních časů a to ji přivedlo až k titulu krajské přebornice v kraulařských disciplínách.


Martin Spěvák - oddíl atletiky TJ Svitavy - trenér Josef Novák – Student litomyšlského pajdáku se po krátké odmlce opět vrátil k atletické přípravě a po pravidelném a svědomitém přístupu prokazoval celou sezónu velký progres. Ten nakonec vyústil k probojování se na vrcholné republikové akce dorostu. Nejlépe si vedl na Mistrovství Čech, kde obsadil 5. místo na 300 m překážek a spravil si tak chuť po premiérové účasti na MČR, kde na téže trati skončil 14. Je oporou družstva mužů, je tahounem své tréninkové skupiny a tmeličem dobré party.


Jiří Svojanovský - oddíl basketbalu TJ Svitavy - trenér Dušan Sabol – Jirka je dlouhodobě jedním z nejlepších hráčů své kategorie, v loňské sezóně byl členem týmu, který bez jediné porážky vyhrál svoji skupinu nadregionální soutěže U15 a postoupil se spoluhráči do ligy U15, kde sehráli několik těžkých utkání s týmy z Prahy a Hradce Králové. Dále byl členem výběru Pardubického kraje na Olympiádě dětí a mládeže v Brně. Nyní je v hledáčku prostějovského basketbalu, kam dojíždí na některé tréninky i na turnaje.


Kristýna Štosková - silový trojboj TJ Svitavy - trenér Roman Štěpánek – Kristýna se v roce 2017 účastnila závodů Mistrovství ČR a dosáhla následujících výkonů a umístění: 2. místo na Mistrovství Moravy v klasickém silovém trojboji (RAW), 3. místo na MČR v klasickém (RAW) silovém trojboji.

dospělí:
Ladislava Marková – SK ORBEA CZECH Masters Svitavy – v roce 2017 se účastnila řady podniků v triatlonu a cyklokrosu a dosáhla výborných výsledků, které ji po zásluze nominovaly i mezi nejúspěšnější sportovce okresu Svitavy:
1. místo na 1/2 Ironmanu v Polsku v kategorii ženy 35-39 (triatlon na vzdálenostech 1,9km plavání, 90km kolo a 21km běh)
3. místo v kategorii Elite a 1. místo v kategorii ženy 35-39 na Slovakmanu (triatlon na vzdálenostech 3,8km plavání, 180km kolo a 42km běh) v Piešťanech
8. místo na IRONMANU v Itálii v kategorii 35-39 (triatlon na vzdálenostech 3,8km plavání, 180km kolo a 42km běh)
7. místo na Mistrovství Evropy Masters v cyklokrosu


Libor Novák - silový trojboj TJ Svitavy – je sám sobě trenérem… v roce 2017 se účastnil krajských soutěží i soutěží Mistrovství ČR a dosáhl těchto výsledků: 1. místo na mistrovství Východních Čechmužů v silovém trojboji, 1. místo na MČR masters v klasickém (RAW) silovém trojboji a 2. místo na MČR masters v benčpresu.


Martin Zvára - Modelklub Svitavy - Je aktivním členem klubu, instruktorem talentované mládeže. Jako závodník dosáhl v roce 2017 výborných výsledků: Mistr ČR v kategorii 1/8IC (5 závodů, z toho 4x1. místo a 1x2. místo). V kategorii 1/12 je vícemistrem ČR. Je sám sobě trenérem.

Kategorie kolektiv roku
starší žákyně - oddíl atletiky TJ Svitavy - Svitavské žákyně, svěřenkyně trenéra Josefa Nováka, v uplynulé sezóně vybojovaly senzační postup na Mistrovství Čech, který stvrdily vítězstvím v posledním kole krajského přeboru. V půli září se vydaly do Českých Budějovic utkat s nejlepšími celky z Čech. V chladu a dešti holky bojovaly skvěle jako tým a obsadily pěkné a pro svitavskou atletiku historické 6. místo.
starší žáci - oddíl kopané TJ Svitavy - trenér Radovan Kroulík – navázali na své předchozí úspěchy v kategorii mladších žáků, když už jako starší žáci dokázali vyhrát v základní části soutěže 19 utkání z 20. Svým soupeřům nastříleli rekordních 136 branek! V nadstavbové části krajského přeboru poznali jedinou porážku ze šesti utkání a stali se tak přeborníky Pardubického kraje. Mnozí hráči jsou v současnosti už platnými hráči družstva mladšího dorostu a hrají celostátní divizi.
starší žákyně - oddíl sportovní gymnastiky TJ Svitavy - trenérka Pavla Koudelková – úspěšné gymnastky pokračovaly ve výborných výkonech i po přechodu do kategorie starších žákyň. V krajských soutěžích vybojovaly 1. místo a v republikové soutěži se umístily na celkovém druhém místě.
žactvo - oddíl tenisu TJ Svitavy - trenéři Martin Lipenský, Pavel Vopálka, Vlastimil Crha - Babytenis hrají hráči do 9 let. Družstvo vyhrálo východočeský Memoriál Zdeňka Kocmana, kterého se účastnilo rekordních 52 družstev, získalo tak 1. místo ve východních Čechách. Navázalo tak na rok starý postup na MČR svých starších kolegů. Zápasová bilance byla 9 výher a žádná prohra.
Základní skupina 5 výher, další výhry ve čtvrtfinále a v semifinále a 2 výhry v oblastním finále nad Hradcem Králové 5:1 a družstvem TK Hlinsko- HB 3:3, na skóre výhra.
Na MČR babytenistů v Prostějově jsme byli nasezeni přímo do čtvrtfinále. Zde jsme narazili na stejného soupeře, jako v oblastním finále TK Hlinsko – Havlíčkův Brod. Prohra 0:4 nás bohužel poslala do bojů o 5. - 8. místo. Ve druhém zápase Svitavy po remíze 3:3 nestačily pouze na gamy TC Brno. V posledním zápase jsme porazili TC MJ Líšeň 5:1 a vybojovali tak 7. místo v ČR.

Kategorie trenér roku
Josef Novák
- oddíl atletiky TJ Svitavy - Trenér výběrů pardubického kraje na LODM v Brně a výběru ml. žactva ne Mezikrajovém utkání ve Vlašimi. Vedoucí družstev a trenér Starších žákyň: 2. místo v KPD a 6. místo na M Čech; Dorostenek: 1. místo v KPD a 13. místo na M Čech, dále družstev ml. žáků a mužů.
Výsledky jeho svěřenců v roce 2017:
Mistrovství České republiky: Žactvo: Kristýna Škrabalová 3. místo na 800 m, 7. místo na 800m v hale, Vojtěch Stodola 11. místo ve skoku vysokém; Dorostenec Martin Spěvák 14. místo na 300 m př. Ml. žák Jan Palatka 11. místo na M ČR v krosu
Letní olympiáda dětí a mládeže (do 10. místa): Daniel Zoicas 3. místo ve skoku vysokém, Kristýna Škrabalová 8. místo na 800 m,
Evropské hry mládeže (do 10. místa): Daniel Zoicas 2. místo skok vysoký a 4. místo 800 m, Kristýna Škrabalová 3. místo 300 m, Jan Palatka 6. místo 800 m, Vojtěch Stodola 8. místo 300 m a skok vysoký.
Krajské přebory (do 3. místa): svěřenci získali 4 tituly přeborníka kraje, deset stříbrných a osm bronzových medailí.
Petra Víšková - oddíl plavání TJ Svitavy – Dlouholetá trenérka těch nejmladších adeptů plavání, která u nich buduje správné základy tohoto sportu. Její svěřenci se z různých soutěží a krajských přeborů vracejí vždy s vynikajícími výsledky. Vychovala řadu krajských přeborníků.

Osobnost sportu
Josef Kopecký - oddíl plavání TJ Svitavy - Dlouholetý trenér a zakladatel oddílu plavání ve Svitavách. Jeho rukami prošla a rozvíjela svůj talent řada plavců. Mnozí vozili a stále vozí medaile a tituly z krajských i republikových mistrovských soutěží. Jeho příkladná a svědomitá práce je vzorem pro jeho mladší kolegy.
Jana Šrotová – oddíl sportovní gymnastiky TJ Svitavy – věnuje se sportovní gymnastice už od svého mládí. Nejprve jako aktivní gymnastka reprezentovala Svitavy a ekonomickou školu na republikové úrovni a po ukončení své sportovní kariéry se začala věnovat výchově malých gymnastek. Základům sportovní gymnastiky naučila stovky děvčat, které pod jejím vedením dosáhly výborných výsledků na krajské a republikové úrovni. Některé z jejích svěřenek se gymnastice věnují jako trenérky dodnes. Mnoho výborných svitavských sportovců dostalo základy právě v gymnastice pod jejím vedením. Poté již přešli do jiných oddílů, třeba atletiky, florbalu nebo volejbalu. I přes svůj věk je pravidelně třikrát týdně v tělocvičně. Kromě trenérské činnosti také vede oddíl administrativně, pomáhá při organizaci závodů a soustředění a je neoddělitelnou součástí oddílu. Za vše, co dělá, jí patří velký dík.


Krajánek roku
Vojtěch Janata - basketbal – student pardubického sportovního gymnázia byl v uplynulé sezóně jednou z nejvýraznějších postav extraligového týmu kadetů U17 BK Pardubice a současně byl oporou družstva mužů ve Východočeské lize, kde zúročil svůj talent a získané dovednosti. S týmem sportovního gymnázia vyhrál republikové finále soutěže středních škol a zúčastnil se s tímto týmem mistrovství světa středních škol v chorvatské Poreči. V listopadu se Vojta zúčastnil mistrovství ČR v novém olympijském sportu 3x3, ze kterého si odvezl skvělou bronzovou medaili.

 

Kontakty:

Jiří Petr
vedoucí odboru školství a kultury
Městský úřad Svitavy
Tel.: 461 550 200
E-mail: jiri.petr[zavinac]svitavy[tecka]cz


Lucie Macášková
tisková mluvčí
Městský úřad Svitavy
Tel: 461 550 419
Mobil: 606 526 788
E-mail: lucie.macaskova[zavinac]svitavy.cz[tecka]strong>