Na Rosničce proběhla dezinfekce, koupání je zakázané

03Srp2018

Včera byl dokončen úklid uhynulých ryb na rybníku Rosnička. Dnes v dopoledních hodinách proběhla dezinfekce. Byly nejen znovu odeslány k vyhodnocení vzorky vody, ale také těla ryb. V září bychom se měli dozvědět výsledky a podnikat další kroky. Protože studii týkající se rybníku Rosnička jsme zadávali už dříve, víme, že se bude jednat o soubor většího množství opatření.

Na základě rozboru vody v Rosničce, které pro Český rybářský svaz provedlo Rybářství Litomyšl, bylo zjištěno, že: „PH vody v rybníce je v pořádku, není zde zvýšená koncentrace pro ryby toxického amoniaku, ale hodnota kyslíku je téměř nulová, takže příčinou úhynu je nedostatek kyslíku ve vodě. Kyslíkový deficit je s nejvyšší pravděpodobností způsoben zakleslou hladinou, nulovým přítokem čerstvé okysličené vody a hromadným rozkladem odumřelých sinic na rybníku v kombinaci s vysokými teplotami v tomto týdnu.“


V současné době je s největší pravděpodobností rybník zcela bez života a není v žádném případě vhodný ke koupání. Prosíme, dodržujte tento zákaz, mohli byste poškodit své zdraví.


Rádi bychom poděkovali všem dobrovolníkům, hasičům, obyvatelům azylového domu a lidem bez domova, kteří pomáhali odklízet mrtva těla ryb. Pomoci a solidarity si moc vážíme.


Lucie Macášková