Nejlepší svitavští sportovci byli oceněni

26Úno2019

Svitavská Fabrika patřila v pondělí večer 25. února 2019 sportovcům. Pod taktovkou Ondřeje Komůrky proběhl galavečer v rámci vyhlášení ankety Sportovec roku 2018 Svitavy. Předávání se zúčastnila kromě zástupců vedení města poslankyně Parlamentu České republiky Květa Matušovská, návštěvou poctila město Svitavy i slovenská písničkářka Mirka Miškechová.

V celkem sedmi kategoriích bylo vyhlášeno na 30 jednotlivců a kolektivů, od žactva po nejdůležitější osobnosti, které svitavskému sportu zasvětily svůj život. Nejúspěšnějšími sporty byly shodně kopaná a volejbal, kdy si oba oddíly Tělovýchovné jednoty Svitavy odnesly po pěti oceněních. Pojďme si projít jednotlivé vítěze a připomenout ty nejdůležitější z řad mnoha úspěchů loňského roku.

Mezi jednotlivci si z řad žactva odnesli ocenění plavkyně Charlene Crhová (šestinásobná vítězka Poháru ČR desetiletého žactva), atletka Eliška Červená (halová mistryně ČR ve vícebojích, skoku vysokém a bronzová ve skoku dalekém, nominována i na mezistátní utkání), volejbalista Josef Meluzín (člen krajského výběru KCM i širšího reprezentačního výběru Lvíčat), sportovní gymnasta Jonáš Hlaváček (krajský šampion, na republikové soutěži jednotlivců obsadil 4. místo), modelář Martin Kunčák (nejúspěšnější svitavský závodník s RC auty, vítěz Winter Morava CUP, 6. místo na Mistrovství ČR), fotbalista Martin Pauk (výborný brankář a opora svého mužstva, svým přístupem je vzorem pro své spoluhráče), tenista Dominik Rouchal (v celostátním žebříčku své kategorie se loni umístil na 4. místě, nominován na Olympiádu dětí a mládeže za Pardubický kraj, kde bude obhajovat bronz), a basketbalista Adam Tocháček (pilíř týmů U13 v oblastním přeboru a U14 v žákovské lize, zároveň hostuje do týmu U15 BCM Orli Prostějov).

Vyhlášenými dorostenci se stali volejbalista Jakub Kočvara (účastník 1. ligy juniorů za TJ Svitavy a extraligy kadetů za Volejbal Brno, člen reprezentačního kadetského družstva), závodnice Karolína Adamová (silový trojboj, mistryně světa dorostu a juniorů v klasickém benchpressu, mistryně Evropy dorostu a juniorů v klasickém benchpressu a taktéž 1. místo absolutně ze všech dorostenek, několikanásobná mistryně ČR v benchpressu i klasickém trojboji) a fotbalista Martin Šmerda (lídr týmů mladšího dorostu, výborné výkony podává v České divizi a i díky němu jsou Svitavy po podzimu na prvním místě tabulky, nastupuje i v kategorii U19).

Za dospělé jednotlivce byli oceněni fotbalista Michal Čížek (dlouholetý kapitán A týmu dospělých, strůjce úspěšného zakončení minulého soutěžního ročníku, i díky němu se daří zapracovat do týmu mladé hráče), modelář Jan Kopřiva (v kategorii dospělých si loni odnesl z Polska 8. a z Německa dokonce 5. místo, v celkovém umístění seriálu pak zakončil rok na 23. místě z celkových 158 pilotů), triatlonistka Ladislava Marková (mistryně ČR v aquatlonu v kategorii 40-49 let a dlouhém triatlonu – ironmanu, 1. místo v celkovém hodnocení Českého poháru v aquatlonu kategorie 40-49 let) a závodník Roman Štěpánek (silový trojboj, vicemistr ČR v silovém trojboji a 4. místo na Mistrovství ČR v klasickém RAW silovém trojboji).

Za družstva roku byli označeni basketbaloví minižáci U11 (1. místo na mezinárodním turnaji Klatovy 2018, 3. místo na národním finále minibasketbalu U11, kde byl dokonce Tomáš Bryška vybrán do All-Star pětky turnaje), mladší žákyně oddílu atletiky (vítězky základní části krajské soutěže družstev, 2. místo v republikovém finále), sportovní gymnastky (žactvo 12-14 let, 3. místo na MČR v Teamgym, po obsazení předních míst v kraji postup do republikových soutěží), florbalové dorostenky (obhajoba 3. místa základní části z předchozí sezony a postup do play-off regionální ligy dorostenek), fotbaloví dorostenci U17 (nováček České divize zakončil minulou sezonu na 10. místě s 45 body, avšak letos má po teprve patnácti zápasech již bodů 38 a utrpěl pouze dvě porážky během podzimu), tenisové starší žactvo (vítězové Wilson Tour – 8 nejlepších týmů z východních Čech, 10. místo na Mistrovství České republiky), volejbaloví kadeti (po loňském udržení extraligy letos bojují v konkurenci 20 družstev o konečné umístění v druhé pětce) a dospělí závodníci silového trojboje (1. místo v soutěži družstev na Mistrovství Moravy, postup do extraligy družstev).

Na předávání cen zazněla i jména čtyř oceněných trenérů. Jednalo se o Martina Andrleho (oddíl kopané TJ Svitavy, trenér U17 i U19, stabilizoval oba hráčské kádry, především U17 se daří v České divizi, v současnosti nejúspěšnější trenér klubu), Milana Boučka (trenér Elišky Červené, halové mistryně ČR ve vícebojích 2018, předseda atletického oddílu TJ Svitavy), Bedřicha Frýzu (trenér plaveckého žactva, které si z Poháru ČR desetiletého žactva odneslo 21 titulů a mnoho dalších medailových umístění, přidali i stříbrnou a bronzovou medaili z MČR), a Jaroslava Ovada (společně s Petrem Marušem vedou již druhým rokem volejbalové kadety v extralize, oba jsou stále čerstvé trenérské duo, ovšem již nyní za sebou nechávají kus kvalitně odvedené práce).

Osobnostmi roku se stali Josef Kopecký (dlouholetý trenér a zakladatel oddílu plavání ve Svitavách, jehož rukama prošla a rozvíjela svůj talent řada plavců a též se podílel na úspěchu žactva na Poháru ČR desetiletého žactva) a Marcela Sezemská (předsedkyně volejbalového oddílu a předsedkyně TJ Svitavy, členka TJ Svitavy od roku 1958, trenérkou především mládeže již 50 let, organizuje a zajišťuje činnost volejbalového oddílu, který má v současnosti 434 členů).

Krajánkem roku 2018 byl vyhlášen triatlonista Jakub Marek (student Sportovního gymnázia Ludvíka Daňka v Brně, vítěz Českého poháru v aquatlonu, vicemistr ČR v aquatlonu v kategorii starších žáků a 3. místo na MČR v duatlonu v kategorii starších žáků).

Celý slavnostní večer byl více než příjemným připomenutím toho, kolik sportovních talentů dokáže i takto relativně malé město vyprodukovat. Všem našim reprezentantům, ať už těm oceněným nebo neoceněným, však velice děkujeme za přístojnou reprezentaci Svitav v naší republice i za jejími hranicemi.

Jiří Johanides