Přijďte si užít masopust a zabijačkové hody

27Úno2019

V sobotu 2. března ovládnou svitavské náměstí tradiční masopust a zabijačkové hody. Víte, že už pošestnácté? Za léta konání masopustu ve Svitavách se s maskami veselily stovky a stovky nadšených obyvatel a věříme, že letos to nebude jinak.

Do Svitav se po dvou letech vrací brněnská agentura Rex. Příchozí si tak můžou užít tradiční lidovou veselici, jejíž kořeny se váží už ke středověku, v lehce jiném pojetí než třeba vloni. „Loňský průvod zajišťovala skupina z Vortové, platí však dohoda, že jeden rok jsou Vortováci na Veselém Kopci, další rok ve Svitavách,“ připomíná ředitelka Městského muzea a galerie Blanka Čuhelová.

Průvod masek vyrazí ve 13.30 hodin od kašny v dolní části náměstí, doprovodí je opět výborné svitavské dechovky. Masopustní družinu tvoří nevšedně rozmanité maškary, kostýmy jsou přesně dané a představují hodnoty, které byly pro naše předky obzvlášť významné. V průvodu tak nechybí kobyla, židé, myslivec, Turek, kominík, medvěd či voják.

Před starou radnicí bude průvod očekávat starosta David Šimek, kterého masky požádají o povolení k obchůzce. Pak maškary zamíří do horní části náměstí a bude následovat pestrý program agentury Rex. „Návštěvníky mažeme sazemi, zejména kominík, jedná se o zvyk pro štěstí, ale zároveň zlomyslnost masek. Ty si můžou dovolit různé zlomyslnosti k divákům včetně lechtivých narážek, blíží se jaro a masopust je také předzvěstí přicházejících dnů plodnosti,“ vysvětluje jeden ze zvyků, kterými maškary častují přihlížející, Radim Dufek z agentury Rex.

Ve 13 hodin začne v horní části náměstí staročeská zabijačka. „Letos ji má na starosti řeznictví ze Sloupnice. Můžeme se těšit na klasické zabijačkové dobroty,“ ubezpečuje Blanka Čuhelová. Zabijačková polévka, ovar, jelítka, jitrnice i chléb se sádlem budou tedy jistě k dispozici. Návštěvníci se budou moci občerstvit i medovinou, svařeným vínem, čajem či pivem. Těšíme se na vás! Petra Soukupová

Upozorňujeme, že v průběhu kulturní akce „Masopust 2019“ konané dne 02.03.2019 v době od 13.00 do 17.00 hodin na náměstí Míru ve Svitavách budou v prostoru konání akce umístěny kovové koše s otevřeným ohněm. Pohyb v okolí otevřeného ohně je na vlastní nebezpečí.  Bronislav Olšán