Svitavské stavby v soutěži Stavba roku 2019 v Pardubickém kraji

28Črv2019

Město Svitavy se rozhodlo přihlásit se do soutěže Stavba roku 2019 v Pardubickém kraji. V soutěži, která probíhá pod záštitou hejtmana Pardubického kraje, bude sedmičlenná porota hodnotit hned dvě architektonicky ojedinělé stavby, jež jsme letos dokončili.

Tou první bude bezpochyby unikát svého druhu – Tvořivě badatelská učebna na ulici Pražská. Přírodně motivovaná stavba ze dřeva připomínající lesní srub slouží jako praktická a technická učebna především pro žáky ZŠ a MŠ Sokolovská, nicméně její využití se vztahuje i na ostatní vzdělávací instituce. Součástí stavby je i ornitologická stanice umístěná mimo hlavní budovu. Učebna se otevřela v únoru letošního roku, slavnostního otevření se účastnila většina zástupců svitasvkých škol a zatím se těší veliké oblibě.

 

 

Druhým želízkem v ohni bude poté Šapito – víceúčelová sportovní hala Svitavy. Rekonstrukce a dostavba této sportovní haly byla jedním z kamínků mozaiky projektů, jejichž cílem bylo přestavět zanedbaný sportovní stadion na multifunkční volnočasový park, v němž se prolínají plochy pro výkonnostní a soutěžní sporty společně s rekreačními areály pro širokou veřejnost. Šapito soutěžilo i v celostátní soutěži Stavba roku 2018, kde v konkurenci 42 soupeřů obsadilo 16. místo.

 

Výsledky soutěže by měly být známy na podzim, zhruba na přelomu září a října. Bojuje se o 4 tituly „Stavba roku 2019 v Pardubickém kraji“ a další 2 čestná uznání. Zároveň se soutěží i o „Cenu veřejnosti“ na základě internetového hlasování. Budeme bedlivě vyčkávat na celkové výsledky a doufat, že to alespoň jednou „cinkne“.

Jiří Johanides