Svitavští hasiči přednášeli celému světu

30Říj2019

Rescue Days 2019 - světově největší výcviková událost na poli výcviku ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se uskutečnila v druhé polovině října v německém Mosbachu. Takových událostí se pravidelně účastní i profesionální hasiči a letošní ročník se konal i se svitavskou reprezentací. Dvojice instruktorů Martin a Štěpán Hegerovi patřila mezi více než 80 mezinárodních instruktorů a jejich slova poslouchalo přes 600 účastníků z celého světa po 4 dny výcviku.

Účastníci světového výcviku se zaměřili hned na několik témat – na moderní technologie vozů, záchranné služby i crossramming. „Záchranáři z různých národností byli postupně zaškoleni nejen teoreticky, ale i prakticky. Připraveno bylo hned několik scénářů a modelových situací – auto pod přívěsem, řetězová havárie i auto na bariéře. Důležitými oblastmi seminářů bylo zabezpečení, stabilizování i zvedání vozidel, ale také prvotní zabezpečení budov pro dopravní nehodě (v případě, že auto narazí do budovy). Zajímavý byl scénář, který byl inspirován pádem mostu v italském Janově,“ přiblížil výcvik nstržm. Martin Heger. Zároveň dodal, že má podobný výcvik obrovský přínos pro ostatní hasiče, neboť obsahuje i pokročilejší kroky a praktické ukázky, díky kterým budou hasiči schopni při náročných situacích správně reagovat.

Dle slov Martina Hegera se Česko na světové mapě vyprošťování rozhodně neztratí a my jsme hrdí, že se mezi špičku řadí i naši svitavští zástupci.

Jiří Johanides