Kachny a labutě podzimní Rosničky

05Lis2019

Rybník Rosnička letos zažívá skutečně skvělý rok. Díky malé rybí obsádce si můžeme užít nebývale čistou vodu plnou vodních rostlin. Kromě nás, nadšených výletníků, zde ale své El Dorado našla také zvířata. V horkém létě kolem často létala spousta šídel, šidélek a vážek, na podzim si pak nejenom ornitologové všimli velkého množství vodních ptáků. Vedle poláků velkých a chocholaček tak mohl pozorný návštěvník vidět i vzácnější kachny jako jsou třeba kopřivka obecná, hvízdák euroasijský či hohol severní.

Pravým zážitkem ale byla snad pro každého z nás obrovská hejna labutí velkých. Šťastní pozorovatelé mohli napočítat více než 70 jedinců. Poděkovat za to můžeme především čisté vodě a velkému množství potravy. Tito majestátní ptáci zde tak mohou sbírat síly pro své další putování, jež míří z hnízdišť až do míst, kde stráví zimu. Pokud jim chcete pomoci, tak je, prosím, přikrmujte raději hráškem, kukuřicí nebo listy salátu a vyhněte se pro ptáky škodlivému pečivu.

Některým však na mysl vedle krásy vytanula i myšlenka spojená s ptačí chřipkou. Té se však nemusíme bát. Její přenos z divokého ptáka na člověka je u nás prakticky nemožný. Navíc by nemocná labuť byla při množství procházejících laiků a ornitologů rychle odhalena. Lichou se jeví též obava z nového zanesení rybníku. Všichni opeřenci začnou s blížící se zimou a zamrzající hladinou postupně mizet, takže ekologicky dobře fungující rybník si s touto „zátěží“ snadno poradí.

Přicházející zimu tak můžeme prožít v naději, že v následujících letech nás bude na Rosničce znovu čekat podobně bohatý rok, jaký prožíváme nyní. Zároveň bude pro rybník samotný dobré, když si na něm vedle nadšených Svitaváků najdou své místo také zástupci divoké přírody. Ať už půjde o rostliny nebo zástupce pestré říše zvířat.

Jakub Vrána

Vložil: Petr Šmerda