Svitavské osmy: O čem jsou a kde je pořídit?

19Lis2019

U příležitosti 30. výročí znovunabytí svobody vydalo Městské muzeum a galerie ve Svitavách knihu, jejímž autorem je místní historik Radoslav Fikejz. Vychází z libreta výstavy „Svitavské osmy“, která byla v muzeu instalována loni jako připomínka 100. výročí naší republiky. Publikace nese proto i shodný název.

Původním leitmotivem koncepce výstavy byly letopočty zakončené číslicí „osm“, což je dodrženo i v knize, i když, jak podotýká sám autor, někde lze zaznamenat i pověstný „krok stranou“. Třeba legendární návštěva TGM se uskutečnila v červenci roku 1929, kostel. sv. Floriána byl odstřelen v červenci 1976, poslední celková oprava náměstí skončila v roce 1994. Totéž platí o odhalení Pomníku osvobození v podobě rudoarmějce v roce 1960 i výstavbě nové školy, sídlišť a celých městských čtvrtí. Ale i tyto déletrvající stavby se s nějakou „osmou“ potkaly. A stránku po stránce (na výstavě panel po panelu) vznikala kniha, která ve výsledku popisuje sedmdesát osmičkových proměn města zachycených v ucelených, přibližně stejně dlouhých textech. K tomu je připojeno přes pět set historických (a někdy i současných) fotografií.

V knize jsou i snímky, které na původní výstavě vůbec nebyly a do fotoarchivu muzea doputovaly zcela nedávno. To platí třeba o snímku židovského hřbitova s původní zdí. Jako přídavek byly do „Svitavských osem“ zařazeny i fotografie velkoformátové a letecké.. Tak se podařilo zobrazit nevšední příběh města, po jehož ulicích chodíme, ale málokdy si uvědomujeme, jakou změnou svitavská zákoutí prošla. Po dlouhém rozhodování byla zvolena i jednotná barevnost knihy, v níž zvítězily stupně šedé. V koncepci knihy se tato varianta jevila jako autentičtější a zřetelně historická.

Kniha byla slavnostně pokřtěna všemi třemi polistopadovými svitavskými starosty, tedy Jiřím Brýdlem, Václavem Koukalem i Davidem Šimkem, v kulturním centru Fabrika během oslav 17. listopadu, kde následně vystoupil i písničkář Jaroslav Hutka. Kniha vyšla nákladem 800 výtisků a bude možné ji zakoupit na pokladně muzea či v městském informačním centru.

Jiří Johanides, Radoslav Fikejz