Kamil Andres, restaurátor svitavského betléma

04Pro2019

Jméno Kamil Andres by vám nemuselo být až tak známé, pokud se o restaurování mechanických betlémů nezajímáte, nicméně věřte, že se jedná o správnou osobu, která tomu našemu svitavskému dodává současnou podobu.

Rodák z Třebechovic pod Orebem se proslavil především restaurováním Proboštova betlému v třebechovickém muzeu betlémů. Jeho cesta k nim však nebyla přímočará, naopak měla spoustu překážek. Nejprve vystudoval Hradeckou fotografickou konzervatoř, věnoval se i psaní scénářů pro filmy. Celoživotním koníčkem však byly mechanické betlémy a k nim se v posledních zhruba 20 letech také vrátil. Za minulého režimu se této zálibě věnoval i na pracovní úrovni, avšak vzhledem k absenci oficiální licence o sobě jako o restaurátorovi veřejně mluvit nemohl. „Vzpomínám si, že bylo potřeba volit opisy slov. Mohl jsem tvrdit, že opravuji, renovuji, oživuji, ale musel jsem si hlídat, abych nepoužil termín ´restauroval´, někdo by se toho mohl kdykoliv chytit,“ vzpomíná Kamil Andres.

Vše se změnilo v momentě, kdy po osmi letech praxe obdržel od Ministerstva kultury licenci k restaurování kulturních památek. „Byl jsem tehdy jediný, kdo se věnoval mechanickým betlémům a zároveň byl vlastníkem této licence,“ dodává Kamil Andres.

Za svůj život dal dohromady na 25 betlémů, posledním počinem jen ten náš svitavský. Pracuje na něm s pomocí několika dalších lidí již od září 2019 a domů jezdí pouze na víkendy. „Myslel jsem, že tu budu tak 2 týdny, další týden strávím děláním záznamů a bude hotovo. Nebýt však Ivánka, byl bych chvílemi i bezradný, moc si cením jeho pomoci,“ popisuje s úsměvem restaurátor z Třebechovic. Ivan Šivák je správcem muzea a součástí kolektivu, který Kamilu Andresovi byl (a ještě bude) po celou dobu práce k plně dispozici. Nyní máme prosinec a finální podobu betlému můžeme v prostorách Městského muzea a galerie navštívit až do 12. ledna.

„Poté dojde k rozebrání do krabic, musíme připravit veškeré mechaniky, aby betlém byl pohyblivý, nejdříve budeme mít hotovo v roce 2022,“ komentuje další postup nejdůležitější postava obnovy betléma. Můžeme se těšit na více než 600 kusů figurek a staveb.

Současně má patnáct metrů dlouhý model betléma rozdělený do šesti bloků, bude se soustředit na dodělání profilu krajiny a samotných mechanik. Zajímavostí je, že všech 60 plánovaných mechanik bude pohánět jeden jediný motorek. „Zaměřování jednotlivých bloků bylo tak složité, že jsem musel celý měsíc sestavovat vlastní laserový stativ na měření,“ přibližuje náročnost průběhu restaurování Andres (viz foto).

A jak je na tom restaurátorství betlémů dnes? „Obor jako takový na škole nikde nenajdete, podobně jako já se to člověk musí vše naučit sám. Bohužel si dnes málokdo dá záležet na pečlivé práci a kolikrát to je spíše odfláknuté, což zamezuje dlouhodobé udržitelnosti,“ říká Andres. Dokazuje to i snaha zachovat například původní závaží – v jednom z mechanismů funguje coby závaží kulka z pušky.

Ve Svitavách je Andres spokojený s podmínkami pro práci i s přístupem a ochotou pomoci všech zapojených: „Zde pracuji rád, byť je to místy hodně náročné. Rád se sem opět vrátím.“

V polovině ledna tedy dojde k opětovnému rozebrání současného modelu a po dokončení všeho potřebného se betlém přestěhuje v kompletní a finální podobě do budovy na náměstí Míru (č. o. 3).

Jiří Johanides