Výstavy

Městské muzeum a galerie ve Svitavách

Máchova alej 1,
tel.: +420 461 532 704,
otevírací doba: Po – zavřeno; Út – Pá: 9–12 a 13–17 hod.; So, Ne: 13–17 hod. červenec, srpen: Út –Ne: 9–12 a 13–17 hod.

Muzeum v někdejší Budigově vile má jedny z nejkrásnějších galerijních sálů kraje pro pořádání krátkodobých uměleckých výstav. Historická stálá expozice se věnuje příběhu svitavského rodáka Oskara Schindlera a holocaustu. Druhá stálá expozice popisuje historii prací techniky a praní.

ZVEME VÁS: aktuální výstavy

Více informací na http://www.muzeum.svitavy.cz

Muzeum esperanta

nám. Míru 1,
tel.: +420 606 605 374,

V roce 2008 bylo otevřeno nové muzeum ve Svitavách, jako centrum Českého esperantského svazu. Je umístěno v jednom z nejkrásnějších svitavských historických domů nesoucím jméno mecenáše V. O. Ottendorfera, svitavského rodáka, žijícího v druhé polovině 19. století v USA.

ZVEME VÁS: aktuální výstavy

Více informací na http://www.muzeum.esperanto.cz

Multifunkční, vzdělávací, komunitní a kulturní centrum Fabrika Svitavy

Wolkerova alej 92/18,
recepce a informace tel.: +420 461 535 220,

Převážně fotografické výstavy jsou instalovány v jednotlivých podlažích centra.

ZVEME VÁS: aktuální výstavy

Více informací na http://www.kultura-svitavy.cz

Divadlo Trám

Purkyňova 17

Divadelní prostor je uzpůsoben pro konání menších tématických a autorských výstav.

ZVEME VÁS: aktuální program

Více informací na http://www.kultura-svitavy.cz/divadlo-tram

TIPY NA NÁVŠTĚVU aneb NENECHTE SI UJÍT

Na různých místech města byla realizována řada nápadů a akrivit, které dávají prostor umělcům mnoha žánrů. Vznikly tak zajímavé realizace pod širým nebem, které osloví a zaujmou.

Galerie soch na svitavském stadionu

Vzniká postupně od roku 2010 jako výsledek práce sochařů na Memoriálu Aloise Petruse. Torza původních topolů na stadionu slouží jako materiál pro jedinečný projekt, který je podporován Pardubickým krajem a jehož výsledkem je dnes téměř 30 soch s tématikou pohyb, žena, živel.

Živá zeď

V měsící květnu vznikla u podchodu za obchodním domem Albert tzv. Živá zeď. Svitavští básníci vzali do rukou štětce a věnovali čerstvé fasádě své myšlenky. Nadčasové malby Petra Patočky v konfrontaci s poezií vtiskly místu neopakovatelnost, zaujmou svými myšlenkami či rozesmějí kolemjdoucí.

Galerie Venkovka

Venkovní galerie byla otevřena v roce 2011 v uličce Pod Věží. Obrazy mladých svitavských malířů vznikaly ve vybydlených prostorách hotelu Slavie, ke kterému mají Svitavané velmi citový vztah. Galerie by se měla v dalších letech rozšířit a má ambici stát se vedle dřevěných soch na stadionu a živé zdi plné básní u Alberta dalším ze zajímavých míst našeho města.