Zpráva o činnosti v projektu „Proč zrovna já?“ - Poradenství pro oběti trestných činů - Svitavy

13Bře2014

Od února roku 2013 nabízí Probační a mediační služba ČR pomocnou ruku obětem trestných činů v rámci projektu „Proč zrovna já?“. Projekt je spolufinancován z prostředků Evropského sociálního fondu a státního rozpočtu. Navazuje na předešlé úspěšné projekty poradenství pro oběti trestných činů realizované PMS ČR v partnerství s Asociací občanských poraden.
Aktivity projektu se zaměřují na poskytování poradenství a podpory obětem trestných činů ve městě Svitavy a okolních obcích. Projekt dále probíhá v dalších 29 projektových městech v ČR, kde fungují „Poradny pro oběti trestných činů“ při střediscích Probační a mediační služby ČR a neziskových organizacích. Poradenství je nabízeno všem lidem bez ohledu na druh trestného činu nebo na stav trestního řízení a poskytováno je zdarma, v případě žádosti oběti i anonymně.
Od 1. srpna 2013 začal platit zákon č. 45/2013 Sb., o obětech trestných činů, který rozšiřuje a posiluje práva obětí trestných činů, upravuje problematiku poskytování peněžité pomoci obětem trestných činů a upravuje vztahy mezi státem a subjekty, které poskytuji služby obětem trestných činů.
Od března 2013 do února 2014 poskytla Poradna ve Svitavách poradenství a podporu 26 osobám, z toho převažoval počet mužů (62%). Poradci realizovali 31 konzultací. Lidé se nejčastěji přichází poradit v oblasti probíhajícího trestního řízení, následuje pomoc v oblasti řešení náhrady škody a peněžité pomoci obětem trestné činnosti – odškodnění. Poradci poskytují poškozeným také psychosociální podporu.
Nejčastěji se na Poradnu obrací lidé, kteří se stali oběťmi majetkové trestné činnosti (podvody, krádeže) a to v 70%, následuje kriminalita násilná a mravnostní – domácí násilí, fyzické napadení apod. (12%). Na Poradnu se také obraceli poškození, kterým bylo ublíženo na zdraví v důsledku dopravní nehody, ojediněle poradci řešili případy zanedbání povinné výživy. Poradnu také kontaktovaly osoby zákonem označované za „zvlášť zranitelné oběti“ (dítě do 18ti let věku, handicapovaná osoba, oběť sexuálně motivované trestného činu).

Projekt se také zaměřuje na podporu a koordinaci služeb dalších zainteresovaných subjektů na místní úrovni. Z toho důvodu se sešli zástupci veřejnoprávních i soukromoprávních institucí – orgánů činných v trestním řízení, justičních orgánů a nevládních neziskových organizací tzv. „Týmu pro oběti trestné činnosti“. Toto setkání bylo realizováno ve Svitavách v rámci setkání Komise pro prevenci kriminality a Týmu pro mládež. Cílem byla zejména podpora vzájemné spolupráce subjektů zainteresovaných v pomoci lidem, kteří se stali oběťmi trestných činů.

V rámci celé ČR bylo za 11 měsíců realizace projektu „Poradenství pro oběti trestných činů“ ve všech projektových městech poskytnuto celkem 2 255 konzultací. Z celkem 1 240 klientů poraden bylo 62 % žen a 38 % mužů.

Občané svitavského regionu, kteří se stanou obětí trestného činu, se mohou obrátit na Poradnu pro oběti trestných činů při středisku Probační a mediační služby ve Svitavách.
 

Kontakt: středisko Probační a mediační služby Svitavy, (Poradna pro oběti trestných činů) Lanškrounská 2, 568 02 Svitavy
Mgr. Václav Paar, tel: 461 616 952, e-mail: vpaar[zavinac]pms.justice[tecka]cz
Mgr. Zdeňka Hejdová, tel: 734 362 972, e-mail: zhejdova[zavinac]pms.justice[tecka]cz

www.proczrovnaja.cz, www.pmscr.cz

Zpracovaly:
Mgr. Marie Švadlenová
regionální koordinátorka projektu „Proč zrovna já?“
a Mgr. Jaroslava Šabrňáková
vedoucí střediskaProbační
mediační služby ve Svitavách

Fotogalerie