Probační a mediační služba pomáhá obětem trestných činů

Stali jste se obětí trestného činu? Kladete si otázku, proč se to muselo stát zrovna Vám? Ovládají Vás pocity smutku, strachu, vzteku či nespravedlnosti? Nevíte, kam přesně se obrátit o radu anebo o pomoc? Právě pro Vás je tu poradna pro oběti Probační a mediační služby.

Každému, kdo se cítí být obětí trestného činu, nabízí poradna bezplatně široké služby. „Obětem vysvětlujeme, jaká jsou jejich práva, jak podat trestní oznámení, co obnáší trestní řízení, či jakým způsobem se mohou domoci náhrady škody“, uvádí svitavský poradce Jindřich Čejka. Pomoc se však nezaměřuje jen právní oblast, neboť trestný čin poznamená často i psychiku. „Oběti citlivě vyslechneme, neptáme se po detailech činu, snažíme se vytvořit prostředí důvěry. Často platí, že vyslechnutí, projevení soucitu a podpory je pro oběti dostačující“, doplňuje Čejka. V případě závažnějších případů nicméně poradce může zprostředkovat odbornou pomoc od psychologa.

Poradnu vyhledala také paní Marie, seniorka a oběť loupežného přepadení. „Zprvu jsem se obávala do poradny vůbec přijít. Nevěděla jsem, co můžu očekávat, ale zpětně to rozhodně považuji za správné rozhodnutí. Pan poradce byl milý a vstřícný. Vysvětlil mně, co mě u výslechu a u soudu čeká. Také mě informoval, jak se můžu domoci náhrady škody a celkově mě pomohl celou věc zvládnout. Dokonce mě k soudu i doprovodil. Jsem moc ráda, že jsem poradnu navštívila. Je dobře, že někdo se o oběti zajímá a taková služba tu je.“
Svitavskou poradnu najdete na adrese Milady Horákové 10. Obrátit se na poradce můžete telefonicky (727 939 802) či přes mail (cejka.pms[zavinac]gmail[tecka]com).

Poradna pro oběti je zřízena v rámci projektu „Proč zrovna já? II“, který je financován z Evropského sociálního fondu a ze státního rozpočtu ČR.

Zpracoval: Mgr. Jindřich Čejka, poradce pro oběti "Proč zrovna já? II"
Probační a mediační služba
tel.: +420 727 939 802
email: cejka.pms[zavinac]gmail.com[tecka]br /> http://www.pmscr.cz

Fotogalerie