Zpráva o činnosti v oblasti prevence kriminality ve Svitavách v roce 2023

Činnosti oblasti prevence kriminality od roku 2014 zabezpečuje Platforma pro bezpečnost, veřejný pořádek a prevenci kriminality, která nahradila komisi pro prevenci kriminality jmenovanou v roce 1998. Platforma se řídí metodikou Odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR a Republikového výboru pro prevenci kriminality při Úřadu vlády ČR. Z hlediska této metodiky lze činnost rozdělit do čtyř základních oblastí.

Poznámka: Komplexní zpráva zahrnuje informace z činnosti některých organizací, které se podílejí na oblasti prevence ve Svitavách. Na webových stránkách města Svitavy je zpráva doplněna o další informace, fotografie, videopořady, prezentace, tabulky a materiály. Dílčí zprávy pro odbornou i laickou veřejnost jsou také uveřejňovány na webových stránkách prevence v tzv. aktualitách:https://staryweb.svitavy.cz/cs/m-73-prevence-kriminality/

  1. Analytická činnost
  2. Oblast spolupráce institucí v oblasti prevence kriminality
  3. Oblast přípravy a realizace programů, projektů, vybraných opatření nebo aktivit
  4. Prevence závislostí

a) Analytická činnost

(Obvodní oddělení Policie České republiky ve Svitavách – zpracovatelem je Mgr. Josef Fengl, vedoucí oddělení)

Analytická činnost zahrnovala v roce 2023 každoroční analýzu kriminality zpracovanou Policií ČR a dílčí analýzy k investičním projektům města i rozvojovému plánu. Údaje slouží pro kvantitativní vyhodnocení bezpečnostních a preventivních činností za příslušný kalendářní rok. Významnou úlohu sehrávají také při zpracování tzv. bezpečnostní analýzy, která je povinnou přílohou při předkládání žádosti o dotace z prostředků MV ČR, případně MPSV nebo slouží pro hodnocení dílčích projektů města. Vzhledem k rozsahu jsou vybrané výstupy analýz uvedeny pouze na webu prevence. Některé z nich jsou součástí zprávy vedoucího OOP ČR Svitavy, která je předkládána souběžně s touto zprávou. V roce 2023 byly analytické údaje využity zejména pro zpracování Strategie prevence kriminality 2023 – 2028 nebo pro zpracování Strategického plánu rozvoje města, případně jako analytické podklady v řadě projektů našich partnerů. Jednotlivé strategické dokumenty je možné nalézt: https://www.svitavy.cz/o-meste/strategicke-dokumenty

Vybrané základní kvantitativní analytické výstup Vybrané základní kvantitativní analytické výstup Vybrané základní kvantitativní analytické výstup Vybrané základní kvantitativní analytické výstup
Vybrané základní kvantitativní analytické výstupy

 

b) Formování spolupráce institucí v oblasti prevence kriminality

Spolupráce institucí zapojených do činnosti v oblasti prevence kriminality je vyhodnocována od roku 1998. Velmi dobrá je spolupráce s orgány justice – okresním soudem, státním zastupitelstvím a střediskem Probační a mediační služby ČR.

Prostředím pro spolupráci subjektů podílejících se na prevenci kriminality jsou především konkrétní programy nebo projekty. V roce 2023 se město Svitavy soustředilo na dva investiční projekty zaměřené na rozšíření Městského kamerového monitorovacího systému (MKS) v rozsahu 17 nových kamer monitorujících veřejná prostranství (podrobněji v další části této zprávy nebo ve zprávě velitele MP).

V oblasti tzv. sociální prevence byl stěžejním projekt „Svitavy – Resocializační program pro predelikventy a jejich rodiny - 2023“. Skládal se z několika aktivit. Zahrnoval činnosti, jako je mentorská asistence (nově pod názvem „Učení je fajn“), výcviky sociálních dovedností pro predelikventy (nově pod názvem „K sobě blíž“ a „K sobě ještě blíž“), sociálně aktivizační činnosti pro rodiny predelikventů (nově pod názvem „Rodina spolu“), právní poradenství pro rodiny, případně jednotlivce nebo aktivity pro rodiny děti s poruchami chování (projekt s názvem „Kompas“). Program byl úspěšně realizován ve spolupráci s partnery – Bonanzou Vendolí, SVP Svitavska a Centrem J. J. Pestalozziho.

Foto z aktivit Resocializačního programu pro predelikventy a jejich rodiny 2023 Foto z aktivit Resocializačního programu pro predelikventy a jejich rodiny 2023
Foto z aktivit Resocializačního programu pro predelikventy a jejich rodiny 2023

 

Výsledky města Svitavy v oblasti práce s predelikventy i delikventy jsou i díky tomuto programu velmi dobré a dlouhodobě patří mezi nejlepší v ČR. V roce 2023 setrvával na nízké úrovni počet činů jinak trestných u dětí do 15 let i počet provinění u mladistvých do 18 let. V obou kategoriích byl0 zaznamenáno podle PČR pouze 8 pachatelů. Pro srovnání - v začátcích preventivního působení v roce 1999 se jednalo ve Svitavách o 83 pachatelů provinění nebo činů jinak trestných za rok. Pokles počtu pachatelů však bohužel neznamená pozitivní změny v chování řady nezletilců nebo mladistvých nejen na veřejnosti, ale ani v rodinách nebo ve školských zařízeních.
Spolupráce v oblasti prevence se dále rozvíjela v souvislosti s konkrétními projekty nebo programy, jejich rozvojem a udržováním dosavadních výsledků. V rámci těchto projektů je na dobré úrovni spolupráce s Oddělením přestupkovým Odboru správních činností MěÚ Svitavy, s Oddělením prevence a sociálně-právní ochrany dětí Odboru sociálních věcí a zdravotnictví MěÚ Svitavy a Městskou policií Svitavy. Prostředkem spolupráce je také Program podpory projektů školských zařízení. V roce 2023 se uskutečňoval především prostřednictvím podpory investičních i neinvestičních projektů směřovaných na IROP nebo MAS.
Další skupinu vzájemné spolupráce tvoří organizace z oblasti nestátního sektoru, které mají k řešení problematiky prevence kriminality blízký vztah. Jedná se o některé nadace, spolky nebo charitativní zájmové organizace. Jedním z nich je Krizové centrum J. J. Pestalozziho (dále jen KC). (zpracovatelkou zprávy je Mgr. Irena Valtová, vedoucí KC)
Spolupráce s KC se vzájemně, soustavně a cílevědomě rozvíjí již od roku 2010. KC je registrovaným poskytovatelem sociální služby krizové pomoci v kraji a zároveň má pověření k výkonu sociálně právní ochrany dětí. Je odborným pracovištěm, které poskytuje včasnou komplexní pomoc jednotlivcům, rodinám, dětem či seniorům v tíživých životních situacích. Organizace disponuje také registrací v odborném sociálním poradenství. Krizové centrum má akreditaci MS ČR pro poskytování služeb v oblasti oddlužení, kterou se v září 2022 podařilo prodloužit na 5 let. 
V roce 2023 veškeré služby centra pomáhaly řešit nepříznivou životní situaci občanům města Svitav i regionu. Současná společenská situace a s tím spojený informační nápor klade na všechny zvýšené nároky. Občané přicházeli do KC pro jednorázovou, ale velmi často i dlouhodobou pomoc. V roce 2023 zaznamenali v KC 25% nárůst dětských a mladistvých uživatelů služeb. Jejich problémy nabyly takových rozměrů, že na ně muselo KC reagovat navýšením úvazků o dětského psychologa. U dětských uživatelů se objevovalo sebepoškozování, poruchy příjmu potravy, suicidální pokusy, úzkosti, útěky z domova, transgender, neschopnost zvládnutí docházky do školy a další asociální chování. Pokud se těmto dětem či mladistvým nedostane včasné odborné pomoci, hrozí výrazné riziko sebepoškozování nebo dokonce sebevraždy. KC konstatuje, že tyto děti není možno kamkoli přeposlat, chybí zde širší síť pomoci pro tuto věkovou skupinu. Situace je velmi vážná, znepokojující a již nyní je zřejmé, že negativní trend bude pokračovat. Dále klienti přicházeli řešit vztahové obtíže, rozchody, rozvody, úpravy styků s dětmi, svěření dětí do péče, stanovení výživného, získání náhradního výživného, výchovné obtíže a jiné traumatické události. V loňském roce bylo podaných a schválených soudem 46 návrhů na oddlužení, což je o 16 návrhů více než v roce 2022. Současná ekonomická krize se tak projevila i na zvýšeném počtu zpracovaných letošních návrhů. Od založení centra do konce roku 2023 centrum poskytlo sociální služby 7 138 uživatelům (roční nárůst činil 620 uživatelů), jednalo se celkem o 39 008 jednotlivých intervencí. Celkem bylo s uživateli uskutečněno v roce 2023 více jak 2038 hodin přímé práce. Personálně organizace navýšila o 2 pracovníky, celkem služby poskytuje 8 pracovníků - 2 psychologové, 2 sociální pracovnice, 1 terapeut, 1 krizový intervent, právnička a speciální pedagožka, terapeutka. Více informací naleznete na webu organizace: https://pestalozzi.cz/.


Foto z aktivit nebo programů Krizového centra J. J. Pestalozziho a Veletrhu sociálních služeb (na snímku - vedoucí krizového centra Irena Valtová a oba radní pro sociální oblast v minulosti a současnosti – Jiří Brýdl a Pavel Šotola) Foto z aktivit nebo programů Krizového centra J. J. Pestalozziho a Veletrhu sociálních služeb (na snímku - vedoucí krizového centra Irena Valtová a oba radní pro sociální oblast v minulosti a současnosti – Jiří Brýdl a Pavel Šotola) Foto z aktivit nebo programů Krizového centra J. J. Pestalozziho a Veletrhu sociálních služeb (na snímku - vedoucí krizového centra Irena Valtová a oba radní pro sociální oblast v minulosti a současnosti – Jiří Brýdl a Pavel Šotola) Foto z aktivit nebo programů Krizového centra J. J. Pestalozziho a Veletrhu sociálních služeb (na snímku - vedoucí krizového centra Irena Valtová a oba radní pro sociální oblast v minulosti a současnosti – Jiří Brýdl a Pavel Šotola)
Foto z aktivit nebo programů Krizového centra J. J. Pestalozziho a Veletrhu sociálních služeb (na snímku - vedoucí krizového centra Irena Valtová a oba radní pro sociální oblast v minulosti a současnosti – Jiří Brýdl a Pavel Šotola)

Město Svitavy dlouhodobě spolupracuje v oblasti prevence prostřednictvím koordinátora i dalších odborných pracovníků partnerských organizací města s některými katedrami PDF UHK. Jedná se například o oblast pedagogické a přednáškové činnosti pro studenty i pedagogické pracovníky, odborná setkání, stáže nebo praxe studentů. Pedagogové Ústavu sociálních studií integrujících dřívější Katedru sociální patologie a sociologie UHK a Katedru sociální pedagogiky UHK se příležitostně účastní některých projektů zaměřených na oblast sociální pedagogiky nebo sociální práce. V roce 2023 se jednalo například o vedoucího katedry, který v projektu Bonanzy Vendolí s názvem Bez udidla pracoval jako externí evaluátor.

c) Oblast přípravy a realizace konkrétních programů, projektů a opatření

Z hlediska konkrétních činností lze programy, projekty i opatření rozdělit na oblast:

  1. Situační prevence
  2. Sociální prevence
  3. Informování občanů a propagace prevence kriminality

 

1. Situační prevence je chápána zejména jako znesnadnění podmínek pro páchání trestné činnosti. Do této oblasti patří zejména opatření technického nebo organizačního charakteru. V oblasti situační prevence se v roce 2023 konkrétně jednalo o tyto projekty nebo opatření:

  • Rozšíření a modernizace MKS

V roce 2023 navazovala oblast situační prevence na velmi úspěšnou modernizaci HW a SW MKS z roku 2022. Nově vytvořené analytické prostředí umožňuje využívat monitoring kamer velmi efektivně a v mnoha případech reagovat preventivními opatřeními. V průběhu roku 2023 se ve spolupráci s MP Svitavy podařilo nově vybudovat nebo zrekonstruovat celkem 17 kamer na veřejných prostranstvích. Konkrétně se jednalo o 3 kamery u České spořitelny, 4 kamery na přechodu ZŠ Náměstí míru, 6 kamer na ulicích Vojanova a Soudní, 4 kamery v pasáži u Alberta (výměny) a 4 kamery na Gymnáziu, kde byly vyměněny za dvě starší (s nižším počtem objektivů – z celkového počtu odečteno). Podrobnosti budou uvedeny ve zprávě velitele MP Svitavy, která je provozovatelem MKS.

Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy. Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy.
Fotografie nově vytvořených nebo rekonstruovaných kamerových bodů v roce 2023 včetně rozšíření HW v technické místnosti MP Svitavy.

Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023. Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023.
Fotografie nově rekonstruovaných prostor služebny MP Svitavy a náhledů snímků z vybraných kamerových bodů vybudovaných v roce 2023.

2. Sociální prevence se zabývá především eliminací příčin pro vznik sociálních deviací. Ve zprávě je prostor pouze pro zhodnocení některých hlavních programů a nejvýznamnějších projektů uskutečněných v roce 2023. V rámci sociální prevence zaměřujeme pozornost především na rizikové skupiny obyvatel spojených s dětmi a mládeží.

Jednotlivé činnosti byly uskutečňovány prostřednictvím projektu s názvem „Svitavy – Resocializační program pro predelikventy a jejich rodiny – 2023“. Projekt se skládal z aktivit, jejichž prostřednictvím bylo dosaženo následujících výsledků::

  • AK1 – Mentorská asistence (MA) zaznamenala posílení systému mentoringu ve Svitavách jako nástroje pomoci tzv. neúspěšným žákům, jejichž riziko sociálního a kriminálního selhávání je významně vyšší. Aktivity se v roce 2023 účastnilo celkem 58 dětí a 54 mentorů a mentorek;

Fotografie ze setkání s rodiči v rámci  aktivity Mentorská asistence 2023 a při setkání mentorů v podpůrné  skupině. Fotografie ze setkání s rodiči v rámci  aktivity Mentorská asistence 2023 a při setkání mentorů v podpůrné  skupině.
Fotografie ze setkání s rodiči v rámci aktivity Mentorská asistence 2023 a při setkání mentorů v podpůrné skupině.

  • AK2 – Resocializační program pro predelikventy – prvovýcvik. Aktivity se v rámci
    10 sobot účastnila skupina celkem 11 dětí;
  • AK3 – Resocializační program pro mladší predelikventy – upevňovací výcvik. Aktivity se účastnilo se celkem 20 dětí;

Fotografie  z výcviku sociálních dovedností s názvem „K sobě blíž“ nebo  z upevňovacího výcviku s názvem „K sobě ještě blíž“. Fotografie  z výcviku sociálních dovedností s názvem „K sobě blíž“ nebo  z upevňovacího výcviku s názvem „K sobě ještě blíž“. Fotografie  z výcviku sociálních dovedností s názvem „K sobě blíž“ nebo  z upevňovacího výcviku s názvem „K sobě ještě blíž“. Fotografie  z výcviku sociálních dovedností s názvem „K sobě blíž“ nebo  z upevňovacího výcviku s názvem „K sobě ještě blíž“.
Fotografie z výcviku sociálních dovedností s názvem „K sobě blíž“ nebo z upevňovacího výcviku s názvem „K sobě ještě blíž“.

  • AK4 – Resocializační program pro rodiny predelikventů byl zaměřený primárně na ověření dalších možností v rámci aktivity – práce s rodinami. Aktivity se účastnilo celkem 8 rodičů a 13 dětí;

Fotografie z aktivit s koňmi v programu „Rodina spolu“
Fotografie z aktivit s koňmi v programu „Rodina spolu“

  • AK5 – Letní tábor pro děti ze sociálně znevýhodněného prostředí, v roce 2023 se ho účastnilo celkem 11 dětí.
  • AK6 – právní poradenství se zaměřilo zejména na řešení problému se zadlužováním a nastavením finančních plánů úhrad závazků jednotlivých klientů, případně shromážděním a řešením problémů s oddlužením; počet úspěšně podaných a soudem přijatých návrhů na insolvenci byl velmi vysoký (celkem 46 klientů);

 

Dalším velmi významným realizátorem aktivit sociální prevence je Středisko výchovné péče Svitavska – Alfa (SVP). SVP zahájilo svou činnost v roce 2014. Jde o školské zařízení, které nabízí služby a pomoc dětem, rodičům a pedagogům. Zaměřuje se na širokou škálu nejrůznějších potíží souvisejících s negativními projevy chování. Častými klienty jsou děti s rodiči, mezi nimiž selhává komunikace, nedaří se jim naplňovat vzájemná očekávání. Klienty SVP jsou také děti, které mají komplikované vztahy ve škole s vrstevníky i učiteli. V neposlední řadě jsou jimi také učitelé, kteří se obracejí s žádostí o radu, jak v konkrétních výchovných situacích postupovat.
SVP Alfa poskytuje v rámci bývalého okresu ambulantní služby na pracovištích ve Svitavách, Litomyšli, Poličce, Moravské Třebové a v Jevíčku. Kromě těchto míst provozuje detašované pracoviště i v České Třebové. V celém regionu jsou poskytovány terénní služby, nejčastěji ve formě programů pro třídní kolektivy přímo ve školách. Podporuje ZŠ a MŠ na území ORP Svitavy a Polička prostřednictvím terénních pracovníků docházejících do jednotlivých základních a mateřských škol s cílem pomoci ohroženým dětem v co nejnižším věku. Školám nabízí také systematické a dlouhodobé vzdělávaní pedagogů zaměřené zejména na práci s dětmi s poruchami chování. Rodinám poskytuje v současnosti služby ve 2 celodenních stacionářích ve Svitavách a v 1 celodenním stacionáři v Poličce, které navštěvují děti ze základních škol ve dnech, kdy probíhá výuka. Jde o intenzivní formu odborné spolupráce. Nejintenzivnější formou podpory je internátní oddělení pro chlapce z 2. stupně ZŠ, které SVP otevřelo na konci září 2019 v Květné. Další nabízené služby jsou poradenské, výchovně vzdělávací, terapeutické a diagnostické. Důležitým pilířem podpory rodin jsou pravidelné rodičovské skupiny, na kterých SVP cíleně podporuje rodiče ve změně výchovného stylu a ve zlepšení vztahu s dětmi. V roce 2020 SVP zahájilo činnost otevřených skupinových klubů zvlášť pro chlapce a dívky, na kterých pracovníci podporují vytváření identity dětí v souladu s jejich aktuálním vývojovým obdobím. SVP za výrazné podpory starosty města Svitavy a hejtmana Pardubického kraje získalo do dlouhodobé výpůjčky od kraje novou budovu, která umožnila spojení svitavských stacionářů a ambulance do jednoho funkčního celku. Provoz byl slavnostně zahájen v září 2023.

SVP Alfa poskytuje v rámci bývalého okresu ambulantní služby na pracovištích ve Svitavách, Litomyšli, Poličce, Moravské Třebové a v Jevíčku. Kromě těchto míst provozuje detašované pracoviště i v České Třebové. V celém regionu jsou poskytovány terénní služby, nejčastěji ve formě programů pro třídní kolektivy přímo ve školách. Podporuje ZŠ a MŠ na území ORP Svitavy a Polička prostřednictvím terénních pracovníků docházejících do jednotlivých základních a mateřských škol s cílem pomoci ohroženým dětem v co nejnižším věku. Školám nabízí také systematické a dlouhodobé vzdělávaní pedagogů zaměřené zejména na práci s dětmi s poruchami chování. Rodinám poskytuje v současnosti služby ve 2 celodenních stacionářích ve Svitavách a v 1 celodenním stacionáři v Poličce, které navštěvují děti ze základních škol ve dnech, kdy probíhá výuka. Jde o intenzivní formu odborné spolupráce. Nejintenzivnější formou podpory je internátní oddělení pro chlapce z 2. stupně ZŠ, které SVP otevřelo na konci září 2019 v Květné. Další nabízené služby jsou poradenské, výchovně vzdělávací, terapeutické a diagnostické. Důležitým pilířem podpory rodin jsou pravidelné rodičovské skupiny, na kterých SVP cíleně podporuje rodiče ve změně výchovného stylu a ve zlepšení vztahu s dětmi. V roce 2020 SVP zahájilo činnost otevřených skupinových klubů zvlášť pro chlapce a dívky, na kterých pracovníci podporují vytváření identity dětí v souladu s jejich aktuálním vývojovým obdobím. SVP za výrazné podpory starosty města Svitavy a hejtmana Pardubického kraje získalo do dlouhodobé výpůjčky od kraje novou budovu, která umožnila spojení svitavských stacionářů a ambulance do jednoho funkčního celku. Provoz byl slavnostně zahájen v září 2023.


Video vzniku nových prostor pro SVP v budově na ulici Pavlovova

V závěru roku 2023 proběhlo jednání s městysem Radiměř o pronájmu budovy pro nově plánované internátní oddělení pro dívky. V bývalém rekreačním středisku v Radiměři by bylo možné do budoucna poskytnout zázemí až pro 16 dívek ve věku od 11 let, které se potýkají s náročným chováním zejména z důvodu špatného psychického stavu. Prostřednictvím kvalitní diagnostiky, cílených intervencí a terapeutických postupů SVP zahájí proces změny, která ve spolupráci s dívkou, její rodinou, školou a dalšími podpůrnými službami umožní plnohodnotný návrat dívky do života a rozvinutí jejího potenciálu k budoucímu uplatnění. Podrobnější informace o dalších činnostech a aktivitách SVP je možné nalézt na webových stránkách: https://www.svpalfa.cz/.

Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních  aktivit SVP Alfa v roce 2023.
Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních aktivit SVP Alfa v roce 2023.

(zpracovatelem zprávy je Mgr. Markéta Březinová, projektová manažerka Bonanzy)

K další významné a dlouhodobé činnosti v rámci sociální prevence patří aktivity Bonanzy Vendolí, z.ú., která má registrované dvě sociální služby – sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a nízkoprahové zařízení pro děti a mládež (NZDM). NZDM je poskytováno ve dvou provozovnách – Nízkoprahový klub Díra v prostorách ZŠ Felberova Svitavy a Prevence s Bonanzou na statku ve Vendolí.

Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež Prevence s Bonanzou Vendolí 2023:
Počet klientů – 172
Počet pravidelných uživatelů služby ve věku od 8 do 26 let věku – 142
Počet návštěv klubu v průběhu roku – 3 091
Mimořádné akce – příměstské a pobytové tábory, kroužky pro rodiče s dětmi, komunitní a vzdělávací akce typu sv. Martin, Jarmark; multidisciplinární spolupráce v sociální síti služeb.

Nízkoprahový klub Díra ve Svitavách 2023:
Počet klientů – 191
Počet pravidelných uživatelů služby ve věku od 8 do 26 let věku – 158
Počet návštěv klubu v průběhu roku – 7 741
Mimořádné akce – Ukliďme Česko, Den otevřených dveří, účast na Festivalu volnočasových aktivit, příměstské tábory, preventivní besedy ve školách.
Do nízkoprahových klubů dochází děti, které se ocitly v nepříznivé sociální situaci. U řady z nich byly v minulosti zaznamenány výchovné problémy nebo projevy predelikventního chování. Nepříznivá sociální situace u těchto dětí vyplývá ze souběhu více faktorů, jako je např. školní neúspěch, nevhodná vrstevnická skupina nebo nedostatečné výchovné působení rodiny. Pracovníci pořádají preventivní workshopy, tematické dny, individuální a motivační rozhovory s dětmi, čímž se snaží o zmírnění dopadů rizikových sociálních jevů. V průběhu roku 2023 uspořádaly nízkoprahové kluby Bonanza Vendolí, z.ú. pět příměstských a čtyři pobytové tábory.

Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních aktivit Nízkoprahového klubu „Díra“ Bonanzy Vendolí v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních aktivit Nízkoprahového klubu „Díra“ Bonanzy Vendolí v roce 2023. Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních aktivit Nízkoprahového klubu „Díra“ Bonanzy Vendolí v roce 2023.
Fotografie z herních, vzdělávacích i pracovních aktivit Nízkoprahového klubu „Díra“ Bonanzy Vendolí v roce 2023.


Prezentace činnosti Nízkoprahového klubu „Díra“ Bonanzy Vendolí v roce 2023.

Sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi „Drž se na uzdě“ 2023:
Počet podpořených rodin – 103
Počet podpořených uživatelů – 349
Počet poskytnutých výkonů v rodinách – 10 827
Počet dětí zařazených do pracovních skupin preventivních programů je 285. Cílovou skupinou jsou rodiny s dětmi do 18 let z regionu, které se dlouhodobě potýkají s krizovou situací v rodině a nedovedou ji vlastními silami řešit. Tato služba se člení do pracovních skupin:

  • Sanace rodiny – základní aktivizační služba s cílem motivovat a posilovat kompetence rodiny tak, aby její členové mohli vést samostatný způsob života, který je ve společnosti vnímán jako běžný. Sanace rodin probíhá celoročně během pracovních dní.
  • Program Výcvik sociálních dovedností „K sobě blíž“ využívá především metod zážitkové pedagogiky, hiporehabilitace v pedagogické a sociální praxi a skupinové práce k získávání a udržení sociálních dovedností, jako je řešení konfliktů, respekt k pravidlům, přijetí autority, komunikace nebo navazování zdravých vztahů. Program je poskytován dětem ve věku 8 až 15 let z rodin, ve kterých souběžně probíhá sanace rodiny. Program probíhá 3x ročně v průběhu deseti po sobě jdoucích sobotních dopolední.
  • Program Posilující výcvik sociálních dovedností „K sobě ještě blíž“ podporuje udržení získaných sociálních dovedností z předchozího preventivního programu. Program je poskytován dětem ve věku 8 až 15 let z rodin, ve kterých souběžně probíhá sanace rodiny. Program probíhá celoročně v určitý pracovní den odpoledne, nyní v úterý.
  • Od r. 2011 je realizátorem programu Mentorská asistence „Učení je fajn“, který je zaměřen zejména na žáky prvního stupně základní školy, kteří mají vztahové nebo vzdělávací problémy. Dvakrát týdně pracuje mentor (žák SŠ) společně s žákem ZŠ na budování vztahu, vhodném využívání volného času a společném učení. Mentor podporuje žáka v samostatnosti, přípravě na vyučování nebo zvyšování sebevědomí. Součástí programu jsou schůzky s rodiči s cílem vyhodnocovat postupy při práci s dítětem. Rodič má možnost přenést některé způsoby práce v programu i do domácího prostředí. Program probíhá od října do května každý rok.


Prezentace činnosti Nízkoprahového klubu na statku Bonanzy Vendolí a Sociálně aktivizačních služeb v roce 2023.

  • Od roku 2022 probíhá Preventivní a aktivizační program pro rodiny s dětmi „Rodina spolu“. Jedná se o jedno motivační setkání během všedního dne odpoledne a dvě celovíkendová setkání rodičů s dětmi, která jsou zaměřena na budování a posilování vztahů v rodině a nácvik rodičovských kompetencí. Program probíhá třikrát ročně.
  • Od roku 2023 byly zařazeny také preventivní programy pro třídní kolektivy ZŠ a MŠ. Jsou děleny na adaptační pro nově vzniklé třídní kolektivy nebo speciální řešící problémové vrstevnické vztahy – šikanu, konflikty, dále nerespektování hranic a autorit apod.

Více informací k činnosti Bonanzy naleznete na webu: https://www.osbonanza.cz/

Program podpory projektů neziskových organizací v oblasti prevence kriminality
a sociálních deviací
se zaměřuje dlouhodobě na rozvoj spolupráce a podpory neziskových organizací, a to zejména v souvislosti s opatřeními navazujícími na oblast sociálně-právní ochrany dětí nebo sociálně znevýhodněných skupin obyvatel města a regionu ORP.
V roce 2023 bylo z kapitoly prevence kriminality na základě veřejnoprávních smluv o poskytnutí dotací se souhlasem rady nebo zastupitelstva poskytnuto celkem 5 dotací v celkové výši 530 tis. Kč. Všechny záměry realizátorů byly splněny a dotace byly řádně a ve stanoveném termínu využity k požadovaným účelům a vyúčtovány. Spolupráce se soustředila především na 4 subjekty – Bonanza Vendolí, z.ú., Květná Zahrada, z.ú., Laxus z.ú., a Centrum J. J. Pestalozziho o.p.s. (Krizové centrum Svitavy).

Pro návaznost na oblast sociální prevence má velký význam činnost Květné Zahrady, z.ú. (zpracovatelem zprávy je Mgr. Ferdinand Raditsch, ředitel) Organizace sídlí v obci Květná, kde zajišťuje v rámci Domu na půl cesty (DPC) ubytování i zaměstnání mladým lidem, kteří se vracejí z dětských domovů nebo dalších zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy nebo výjimečně také z výkonu trestu odnětí svobody. Obsazenost DPC byla v průběhu roku 2023 10 uživatelů, což je maximální kapacita této služby. Věková hranice pro jejich umístění je 18 - 29 let. Od roku 2019 je služba poskytována také v novém objektu, v němž je 8 bytů, zázemí, služby a komunitní centrum. 1 výcvikový byt pro 2 uživatele je od města pronajat ve Svitavách. Za rok 2023 organizace pracovala s 22 uživateli, od roku 2005 prošlo zařízením více než 350 uživatelů služby.
Květná Zahrada zřídila v roce 2014 Středisko výchovné péče Svitavska. SVP zajistilo komplex služeb pro rodiny, děti a školy, které v regionu zejména bývalého svitavského okresu chyběly více než 20 let. Zřízení tohoto zařízení zaplnilo jednu z posledních mezer v systému prevence dětské delikvence i systému péče o ohrožené děti v našem regionu.
Významnou součástí práce Květné Zahrady je sociální podnikání. Důvodem, proč se mu Květná Zahrada věnuje, je zásadní fakt, že „základem sociální integrace je pracovní činnost“. Organizace se od roku 2009 zaměřuje se zejména na zaměstnávání osob sociálně znevýhodněných. K tomuto cíli vytvořila komplexní program, tzv. „Prostupného zaměstnávání“, zaměřený na aktivizaci účastníků, získání pracovních návyků a kompetencí pro pozdější uplatnění na volném trhu práce.
Květná Zahrada realizovala v roce 2023 celkem 2 projekty z Operačního programu zaměstnanost plus. Jeden z nich zaměřený na rozšíření sýrárny, druhý pak pod názvem „Prostupné zaměstnávání III“, zaměřený na zaměstnávání vybraných cílových skupin osob.
Za dobu své existence se Květná Zahrada stala významným poskytovatelem sociálních služeb, realizátorem a propagátorem sociálního podnikání a důležitým partnerem samospráv v regionu. Více informací o činnosti Květné Zahrady, z.ú. naleznete na webu: https://www.kvetnazahrada.cz/.

Všichni klíčoví partneři v oblasti sociální prevence – Bonanza Vendolí, Květná Zahrada (včetně SVP), Laxus i KC J. J. Pestalozziho – jsou flexibilní, schopní reagovatna potřeby klientů. Přístup k práci v zařízeních většiny těchto organizací je založen mimo jiné na pracovních aktivitách, které jsou jedním ze zásadních předpokladů pro komplexní reedukaci nebo resocializaci.

 

3. Informování občanů a propagace prevence kriminality

Z hlediska hlavních činností lze tuto problematiku rozdělit do tří oblastí:

  • Informování občanů
  • Informace pro odbornou veřejnost
  • Spolupráce při propagaci prevence kriminality

Informování občanů
Způsobem komunikace s laickou a odbornou veřejností byl i v roce 2023 systém aktualit a zpráv z činnosti v oblasti prevence kriminality, případně dalších oblastí sociálních deviací. V roce 2023 bylo na webových stránkách prevence tímto způsobem zveřejněno několik aktualit a zejména komplexní zpráva v rozsahu cca 20 normostran včetně cca 80 doprovodných materiálů - analýz, tabulek, grafů, fotografií, videí, prezentací apod. Velkou výhodou je skutečnost, že aktualitami samostatně přispívají především partnerské organizace, které na webu prevence případně na hlavním webu města informují o svých činnostech v oblasti prevence.
Problémem je skutečnost, že web prevence není součástí moderního webu města Svitavy. Z něj je pouze nastaven odkaz na starý web města, který umožňuje zprávu webu přímo manažerovi prevence. Dílčím opatřením bylo alespoň přesunutí odkazu na web prevence na hlavní stranu, ale i přes toto opatření návštěvnost webu prevence z pravděpodobně z důvodů „hloubky“ umístění na starém webu výrazně klesá. Otázkou je, zda při tak složitém prostředí je umísťování zpráv tímto způsobem vůbec efektivní. Odpovídajícím opatřením by bylo umístit web prevence do prostředí moderního webu města s možností přímé editace manažerem prevence.

Informace pro odbornou veřejnost
V souvislosti s realizací programu prevence kriminality navštěvují město Svitavy pracovníci z mnoha měst ČR. Jedná se především o konzultace k zahájení činností v oblasti prevence kriminality nebo o realizace konkrétních projektů. Největší zájem je o komplexní program prevence, o budovanou síť intervenčních služeb, projekt Šance nebo o projekty situační prevence, především o MKS.

Spolupráce při propagaci prevence kriminality
Město Svitavy s pomocí institucí zapojených do preventivních činností pravidelně informuje o jednotlivých oblastech sociálních deviací, zejména pak o oblasti bezpečnosti. Základem pro informování je měsíčník Naše město. V měsíčníku jsou příležitostně uveřejňovány články o realizaci projektů, programů nebo preventivních opatření. Jednotlivá čísla měsíčníku jsou umístěna na webových stránkách města Svitavy.
Postupem let však tyto zprávy ztratily na své formativní funkci na úkor funkce informativní nebo často spíše rekreativní. Z těchto důvodů je tento způsob spíše utlumen.

d) Prevence závislostí

Pro přehled nad problematikou prevence závislostí uvádíme vybrané statistické údaje z nápadu TČ v oblasti tzv. „TOXI“, kterou řeší specializované útvary PČR. Jedná se tak o tzv. generální prevenci, jejímž úkolem je především odstrašení pachatelů a zamezení opakování jejich trestné činnosti. Koordinátor prevence se příležitostně účastní některých úkonů v trestním řízení – obvykle v postavení nezúčastněné osoby. Jedná se především o domovní prohlídky, rekonstrukce nebo rekognice, kde přítomnost nezúčastněné osoby vyplývá přímo z procesních předpisů. Kromě splnění povinností lze tímto způsobem sledovat nejen část procesu vyšetřování, ale mít bezprostřední kontakt s prostředím této specifické trestné činnosti.

Vybrané statistické údaje PČR v letech: 2012 2013 2014 2015 2016 2017 2018 2019 2020 2021 2022 2023
Počet odhalených skutků „drogových TČ“ ÚO PČR SY
18
22
21
26
36
43
43
55
51
53
52
55
z toho - metamfetamin (pervitin)
9
11
10
13
29
29
23
28
25
26
28
25
            - marihuana
9
9
11
10
9
13
18
19
23
24
19
27
            - extáze a lysohlávky (jiné – léky na výrobu pervitinu)
0
2
0
2 (1)
0
1
2
8
8
3
5
3
Celkem zjištěných „varen pervitinu“ v regionu ÚO PČR SY
1
4
5
1
1
2
0
2
2
1
1
0
Celkem zjištěných „pěstíren marihuany“ v regionu ÚO PČR SY
3
5
5
3
3
3
3
1
10
11
5
4
    - varny pervitinu - Svitavy
1
0
0
0
1
0
0
0
1
1
1
0
    - pěstírny marihuany - Svitavy
2
3
0
2
1
0
0
0
1
3
1
2
    - varny Litomyšl, Moravská Třebová, Polička
0
4
5
1
0
2
0
2
1
0
0
0
    - pěstírny Litomyšl, Moravská Třebová, Polička
1
2
5
1
2
3
3
1
9
8
4
2
Počet „stíhaných“ v souvislosti s výrobou drog
16
17
17
29
38
43
43
57
51
45
38
43
Počet „stíhaných“ v souvislosti s výrobou drog opakovaně (vazebně)
4
4
6 (4)
3 (5)
12 (7)
8 (5)
10 (5)
17 (8)
17 (3)
16 (4)
14 (2)
11(1)
Počet případů „drogových skutků“ v rámci OOP ČR Svitavy
9
11
3
15
11
18
18
19
12
15
20
21
Počet pachatelů tzv. „drogových skutků“ v rámci OOP ČR Svitavy
8
11
3
13
11
18
18
19
12
11
15
17

Celkem bylo v roce 2023 orgány SKPV ÚO PČR Svitavy zajištěno 42 ks extáze, 19,8 g pervitinu a 7 327 g sušené marihuany nebo 0,8 g hašiše. Zdokladované zobchodované množství pervitinu je 843 g a marihuany 1384 g.

Financování protidrogové prevence
V roce 2023 vyčlenilo zastupitelstvo města na podporu protidrogové prevence finanční prostředky ve výši 120 tis. Kč. Z těchto prostředků byla poskytnuta neinvestiční dotace ve výši 110 tis. Kč organizaci Laxus, z.ú., která pro město Svitavy smluvně zajišťuje níže uvedené adiktologické služby (terénní program i ambulantní služby). Zbývající prostředky byly využity na nákup screeningových testů. Tyto testy jsou poskytovány od roku 2003 prostřednictvím OSPOD rodičům včetně předtestového i potestového poradenství. Příležitostně jsou využívány i ze strany některých organizací sociálních služeb.

Primární prevence
V oblasti primární prevence se soustředí činnost města především na vytváření podmínek pro pedagogické pracovníky a rodiče, kteří žákům a studentům zprostředkovávají informace o drogách samotných, rizicích a důsledcích jejich užívání nebo experimentování s nimi.
V roce 2023 se uskutečnilo několik jednorázových akcí zaměřených i na některé volně dostupné. Primární prevence závislostí je také součástí komplexního modelu primární prevence, kterou pro většinu škol ve Svitavách zajišťuje společnost Semiramis.

Sekundární prevence
V oblasti sekundární protidrogové prevence město přispívá k vyhledávání experimentátorů z řad dětí a mládeže. Hlavním nástrojem je v této oblasti Systém včasné intervence (SVI). Dalším opatřením v oblasti sekundární prevence je detekce přítomnosti návykových látek u dětí a mládeže. Jedná se o poskytování bezplatných testů na přítomnost těchto látek přímo rodičům. Od roku 2005 jsou používány jednorázové testy na nelegální návykové látky nejčastěji užívané v našem regionu. Jedná se zejména o testy na možnost zjišťování přítomnosti metamfetaminu („pervitinu“) a příležitostně MDMA („Extáze“) nebo THC.
K dispozici jsou také vícefaktorové testy detekující přítomnost dalších nelegálních látek ze slin. Testy v průběhu roku anonymně využije několik desítek zájemců z řad rodičů nebo školských zařízení. Poskytování testů doprovází bezprostřední informování o možnosti ambulantní pomoci přímo v adiktologickém centru ve Svitavách:https://www.laxus.cz/adicentrum-svitavy/

Terciární prevence
V roce 2023 byla uskutečňována ve spolupráci s KLUS, z.s., a Laxus z.ú., KLUS se zabývá prací s osobami, které abstinují především na alkoholu. Sdružení pracuje v prostorách Oddělení Psychiatrie Svitavské nemocnice, kde se členové scházejí 1 - 2x týdně. Kromě pravidelných setkání pořádají členové KLUSu výlety, víkendové, pobytové a další kulturní nebo společenské akce. Těchto aktivit se účastní pravidelně několik desítek osob. Společenské aktivity jsou pro tyto osoby prostorem pro seberealizaci nebo reintegraci a přispívají k jejich dlouhodobé abstinenci.

Terénní program (TP) (zpracovatelem zprávy je Bc. Tomáš Janků z Laxus z.ú., vedoucí Centra terénních programů)

Centrum terénních programů Pardubického kraje, Laxus z.ú., poskytuje sociální a adiktologické služby uživatelům drog v jejich přirozeném prostředí za účelem ochrany veřejného zdraví a minimalizace rizik spojených s užíváním drog. Terénní pracovníci aktivně vyhledávají uživatele drog a spolupracují s nimi na stabilizaci jejich sociální situace a zdravotního stavu. Klienty podporují ke změně jejich životního stylu.

Cíle ve vztahu ke klientům:

  1. klient je v kontaktu s programem a pravidelně využívá služby,
  2. klient užívá drogy méně rizikovým způsobem,
  3. stabilizovaná sociální a  zdravotní situace klienta,
  4. klient má informace o síti návazných služeb a umí je využít,
  5. klient šíří validní harm reduction  informace ve své komunitě.

Cíle ve vztahu k široké veřejnosti:

  1. ochrana veřejného zdraví (prevence přenosu viru HIV, hepatitid B, C, sběr pohozených a bezpečná likvidace použitých injekčních stříkaček a jehel),
  2. edukace komunity v oblasti drogové problematiky (destigmatizace cílové skupiny a harm reduction programů, šíření objektivních informací),
  3. funkční síť spolupracujících a návazných služeb.

Mezi vykonané činnosti v roce 2023 ve městě Svitavy můžeme zařadit:

  • Aktivní oslovování - pravidelná činnost, při níž je navazován kontaktů s různými jednotlivci na veřejných místech, kde se potenciální klienti pohybují. Těmto lidem jsou distribuovány vizitky s odkazem na program a informace o kontaktech a Facebook stránkách. Během tohoto období byli většinou mezi oslovovanými jednotlivci, kteří neužívají drogy nebo lidé, kteří konzumují THC.
  • Spolupráce s lékárnami - pracovníci se snaží o posílení této spolupráce. Nabízí balíčky
    s bezpečným injekčním materiálem a informativním letákem, který obsahuje odkaz
    na protidrogové služby. Balíčky slouží k poskytování informací o bezpečnějším užívání drog a jsou určeny uživatelům, kteří nejsou nebo nechtějí být v přímém kontaktu
    s terénními službami. Cílem je zajištění dostupnosti sterilního injekčního materiálu
    i ve dnech, kdy není provozován terénní program. S ohledem na změny ve způsobu prodeje injekčních stříkaček v lékárnách byl zaveden nový systém distribuce balíčků, jejichž součástí je injekční stříkačka. Je udržován pravidelný kontakt s jednou z lékáren, aby byla zajištěna průběžná dostupnost balíčků.
  • Výměna injekčního materiálu a distribuce HR materiálu – výměnný program injekčního materiálu a distribuce harm reduction materiálu tvoří klíčovou roli
    v přístupu k uživatelům drog. Tato služba nejen snižuje rizika spojená
    s intravenózním užíváním drog, ale také nabízí přístup k informacím o zdraví klientů.

V rámci ochrany veřejného zdraví byly provedeny tyto aktivity:

  • Poskytování asistovaných screeningových testů – nadále nabízí Laxus klientům možnost využít asistovaných screeningových testů na Hepatitidu typu C, HIV a syfilis. Tyto testy provádí z kapilární krve a slouží k detekci protilátek virů v organismu. Ve Svitavách provedli TP celkem 8 testů na HIV s výsledky nereaktivní, 10 testů na HCV s nereaktivními výsledky a jedním reaktivním výsledkem, 8 testů na syfilis, které rovněž byly nereaktivní a 3 testy na HBV s nereaktivními výsledky. Pracovníci nadále udržují spolupráci s infekčním oddělením Pardubické nemocnice a klinikou Remedis, specializující se na léčbu hepatitidy typu C u uživatelů drog. Klienti mohou využívat služeb Remedisu v K–centru Pardubice, kde přítomný odborný zdravotnický personál provádí nezbytná vyšetření. Po třetí návštěvě zde klienti obdrží nové, vysoce účinné léky. S klientem, u něhož byla zjištěna reaktivita na přítomnost viru hepatitidy C, v současné době pracují na plánu, jak ho dopravit na další přetestování.

Sběr pohozených injekčních stříkaček – pracovníci pravidelně monitorují lokality, kde dochází k pohození injekčního materiálu, a v případě nalezení provedou jeho odbornou likvidaci. V této činnosti spolupracují s Městskou policií Svitavy. V průběhu sledovaného období v roce 2023 v ulicích Svitav sebrali celkem 24 pohozených injekčních stříkaček. Toto číslo je srovnatelné s rokem 2022. V předchozích letech byl tento počet výrazně nižší

Tabulka statistických údajů TP 2016 - 2023
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
Počet klientů (uživatelů drog, kteří využili v daném období alespoň jednou služeb programu)
31
18
29
32
29
20
22
28
Počet osob využívajících sekundárního výměnného programu
20
29
15
20
16
21
15
25
Průměrný věk klientů programu
27
33
32
34
35
36
38
38
Počet nalezených injekčních stříkaček
13
7
4
6
3
2
29
24
Počet vyměněného injekčního materiálu
9 402
6 514
9 616
6 301
6001
7720
8117
10264
Počet výjezdů
100
94
94
92
97
102
50
47


Interpretace statistických údajů
Za dané období uskutečnili pracovníci do města celkem 47 výjezdů. V oblasti injekčního užívání byli v kontaktu s 23 aktivními injekčními uživateli, 3 neinjekčními uživateli
a 2 osobami blízkými. Sekundárního výměnného programu využívalo dalších 25 osob. Jejich počet udává, pro kolik dalších mění stříkačky klienti HR programu – s těmito osobami tedy nejsou pracovníci v přímém kontaktu, nicméně se k nim dostává sterilní injekční materiál zprostředkovaně. Tento počet se značně zvýšil. Laxus pracuje na dalších tištěných materiálech, které bude moci mezi tyto osoby distribuovat. Z celkového počtu 28 klientů v přímém kontaktu je 17 mužů a 11 žen. V tomto ukazateli došlo oproti roku 2022 k navýšení o 6 osob. Celkem tak přímo služeb TP využilo ve sledovaném období 28 obyvatel města Svitavy. Průměrný věk klientů cílové skupiny CTPPK je 38 let.
Za sledované období roku 2023 vydal Laxus 10 264 stříkaček společně s dalším zdravotnickým materiálem pro snížení rizik při aplikaci. Oproti minulému roku ve stejném období jde o nárůst o cca 2 000 injekčních setů (2022 – 8 117  IS).

Informace o drogové scéně
Typickým klientem pro město je nitrožilní uživatel pervitinu se střídavým bydlištěm. Muž okolo 40 let věku, obvykle bez stabilního zaměstnání. Jedná se o osobu, která je v nejlepším případě zaevidována na ÚP a pobírá sociální dávky pro základní obživu. 
Mezi klienty identifikují pracovníci také skupinu jednotlivců, kteří si udržují sociální stabilitu a disponují stabilním bydlením. Komunita uživatelů drog je propojená. Tato propojenost také může přispívat k udržení emocionální stability některých lidí v komunitě, především v aspektu podpory vztahů.
V letních měsících je v oblasti Svitavska stále patrná přítomnost surového opia oproti jiným okresům, i když za poslední roky došlo k poklesu kontaktů s klienty užívající výhradně surové opium. Zůstávají v kontaktu ti klienti, kteří užívají pervitin a v letních měsících kombinují svoje užívání s opiem. V těchto případech, kdy dochází ke kombinacím surového opia a pervitinu jednají pracovníci s klienty o možných rizicích, hlavně ve smyslu fungování lidského metabolismu po požití těchto látek najednou. I v roce 2023 měli pro klienty k dispozici přípravek Nyxoid (naloxon), jako první pomoc v případech předávkování opioidy. Pracovníci zaznamenávají také klienty, kteří užívají pervitin orálně (aplikace pomocí želatinových kapslí) nebo způsobem sniff (šňupáním).
V roce 2023 zaznamenali pracovníci Laxusu ve městě mezi uživateli drog nárůst počtu lidí bez přístřeší. Hlavním způsobem, jakým tito lidé využívali služby, byla potravinová pomoc.

Drogová situace ve městě Svitavy působí jako stabilizovaná bez výrazných neobvyklých jevů nebo užívání netradičních návykových látek. Zaznamenané změny na drogové scéně oproti předchozímu období jsou především spojeny s migrací klientů nebo s vykonáváním trestů odnětí svobody. Kromě kontaktů se stávajícími klienty, funguje na velmi dobré úrovni i sekundární výměnný program, který zajišťuje, aby se sterilní injekční materiál dostal k uživatelům alespoň zprostředkovaně.
Nadále funguje pravidelné setkávání na tzv. kontaktním místě. To je místo, kam pravidelně ve stanovený čas klienti chodí bez předchozí domluvy. Do budoucna mají pracovníci záměr více proniknout do celkové komunity uživatelů, zejména a vzhledem k vysokému počtu lidí, kteří využívají sekundární výměnný program. Zároveň je v plánu dále motivovat klienty k dobrovolnému a anonymnímu testování na infekční choroby.

Ambulantní program (zpracovatelkou zprávy je Mgr. Kateřina Kábelová, vedoucí AC)
Od ledna 2023 došlo ke změně názvu na Adiktologické centrum poradenství a terapie Svitavy, ve zkratce používáno Adi centrum, došlo ke změně designu a k zpřehlednění obsahu webových stránek organizace Laxus z.ú. (www.laxus.cz), dále bylo pracováno na databázi pro vykazování dat Bor-is.
Od září 2023 se také změnil pracovník v Adi centru Svitavy. Svou činnost ukončil Tomáš Potůček, který službu poskytoval od roku 2015, i nadále pracuje v našem zařízení v Adi centru v Pardubicích a na jeho místo nastoupil Petr Beneš, dlouholetý pracovník terénních programů organizace Laxus z.ú.
Od července 2023 Laxus nově zahájil činnost ve Vysokém Mýtě, vzniklo další detašované pracoviště Adiktologické centrum poradenství a terapie. Toto pracoviště využívají i někteří klienti z Litomyšle, Ústí nad Orlicí, kteří dříve využívali pracoviště ve Svitavách. To pomohlo odlehčit Svitavské službě a zkrátit čekací dobu pro přijetí do kontinuální péče.
Adi centrum Pardubice má statut zdravotnického zařízení (ambulance adiktologa a psychiatra, reg . číslo 1992/192/14). K pracovišti v Pardubicích náleží detašované středisko ve Svitavách. Od května 2021 je uzavřena smlouva s VZP s programem Adi centrum Pardubice. Adi centrum Pardubice má statut zdravotnického zařízení (ambulance adiktologa a psychiatra, reg . číslo 1992/192/14). K pracovišti v Pardubicích náleží detašované středisko ve Svitavách - vzniklo na základě požadavků města, které poskytuje prostory a finančně se podílí na provozu. Od května 2021 je uzavřena smlouva s VZP s programem Adi centrum Pardubice.

Adi centrum poskytuje sociální a adiktologické služby lidem ohroženým důsledky užívání nelegálních drog, alkoholu, patologického hráčství a jejich blízkým. Pracuje s klienty, kteří uvažují o změně životního stylu, rozhodují se pro abstinenci. Cílem je jejich zařazení do běžného života. V rámci ambulantní léčby se jeví klíčovým cílem nastolení, respektive udržení abstinence coby nutného prostředku směřujícímu k cíli zvýšené kvality klientova života. Do programu vstupují klienti na různé úrovni motivovanosti k pozitivním změnám. Práce na motivaci klienta k abstinenci představuje často prvotní úkol, který je potřeba
v začátcích práce zvládnout.

Cíle programu jsou: Dosažení abstinence a takového formy a míry závislostního chování, které je méně ohrožující pro klienta, jeho sociální okolí i společnost jako celek, dosažení lepší kvality života klientů (v oblastech bydlení, práce, zdraví, rodinných a sociálních vztahů, volného času)

Cílová skupina: Služby jsou určeny uživatelům nelegálních drog a alkoholu, gamblerům a jejich blízkým. Pracuje se také se specifickými skupinami klientů: mladí uživatelé drog ve fázi experimentu, klienti s nařízenou ochrannou léčbou, klienti po návratu z výkonu trestu, těhotné a matky – uživatelky omamně psychotropních látek, klienti s duální diagnózou.

Nabídka služeb:
Krátkodobé poradenství: Jedná se zpravidla o 1 – 3 konzultace, které vedou k tomu, aby se zájemce dokázal zorientovat v aktuální situaci a získal takové informace, které mu pomohou v řešení situace, případně ve vyhledání adekvátní služby.
Poradenství – Jedná se o dlouhodobé poradenství zejména v těchto oblastech: sociální, právní, adiktologické (také označované jako ambulantní péče nebo léčba), osobní, rodinné.
Odkazy a zprostředkování - předání či odkaz klienta do péče zařízení, instituce, která poskytuje systém specifických služeb, které na aktuální potřeby klienta reagují.
Předání informací - jedná se o předání jasných, stručných a konkrétních informací zejména v těchto oblastech: sociální, právní, harm reduction, zdravotní, adiktologické.
Asistence - doprovod - je poskytována klientům centra, a to zejména těm, kteří při samostatném řešení svého problému opakovaně neuspěli, nebo těm, kteří o doprovod požádají, protože nemají dostatek kompetencí ke zvládnutí situace. Nejčastěji se jedná o doprovod na úřady či odvoz do azylového či léčebného zařízení.
Skupina - jedná se o soubor skupinových technik, aktivit a metod koncipovaných na základě skupinové dynamiky.
Pomoc v krizi - jedná se o jednorázovou konzultaci, případně krátkodobé strukturované setkávání, jehož cílem je zvládnutí aktuálně krizové životní situace klienta a jeho stabilizace tak, aby mohl dále pracovat na řešení nepříznivé sociální situace.

Statistická data (srovnání: 2016 - 2023)
2016
2017
2018
2019
2020
2021
2022
2023
 Počet kontaktů:  Celkem: 
241
225
312
403
339
347
362
286
Z toho s uživateli drog: 
202
199
262
351
285
325
350
250
Z toho s osobami blízkými: 
39
26
50
52
54
22
12
36
Počet klientů:  Celkem: 
67
57
58
55
69
75
53
68
Z toho uživatelů drog: 
45
42
43
39
51
59
44
54/3
Z toho osob blízkých: 
22
15
15
16
18
16
9
14
Počet 1. kontaktů:  Celkem: 
42
51
38
24
27
38
18
30*
Z toho s uživateli drog: 
27
39
29
17
18
28
10
25*


* Počet prvních kontaktů oproti minulým letům je dán novým systémem práce. Od července 2022 probíhají první kontakty v Adi centru Pardubice, ve Svitavách probíhají první kontakty pouze v případech, kdy klienti nejsou schopni z různých důvodů do Pardubic přijet.

Rozdělení osob s adiktologickou komplikací dle primární drogy v roce 2023

 Počet klientů s adiktologickou poruchou
54
 - z toho patologických hráčů
9 (+1 jiná nelátková závislost)
 - z toho se základní drogou opiáty (surové opium)
1
 - z toho se základní drogou pervitin
9
 - z toho se základní drogou kanabinoidy
4
 - z toho se základní látkou alkohol
30
 Průměrný věk klienta
40

Kapacita Adi centra je 5 objednaných konzultací za den. Dojde-li k odmítnutí klientů z kapacitních důvodů, jsou dále evidováni v knize odmítnutých klientů a jsou zařazeni do pořadníku. Od března 2019 došlo k nárůstu počtu zájemců o službu. Byl vytvořen pořadník, do kterého byli zaznamenáváni zájemci čekající na přijetí. V současné době někteří zájemci využívají služeb Adi centra Pardubice nebo Adi centra Vysoké Mýto.
Více informací o činnosti organizace naleznete na webu: http://www.laxus.cz/.

 

Na závěr zprávy děkuji všem, kteří se v roce 2023 podíleli na řešení problematiky prevence kriminality a prevence závislostí v našem regionu.

 

 

Seznam použitých zkratek:

CT PK Centrum terénních programů Pardubického kraje
IROP Integrovaný regionální operační program
KLUS Klub lidí usilujících o střízlivost
Krajský úřad
MAS Místní akční skupina - realizátor projektů MAP (1 - 3)
MDMA „Extáze“ – psychotropní látka
MKS Městský kamerový monitorovací systém (často je užívána i zkratka MKDS, kde D znamená dohlížecí)
MP Městská policie
MŠMT Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy
NK Nízkoprahový klub
NNO Nestátní neziskové organizace
NO Neziskové organizace
OPL Omamné a psychotropní látky
OPP Obecně prospěšné práce – jeden z druhů trestů
OOP ČR Obvodní oddělení Policie České republiky
OBP a OPK MV ČR  Odbor bezpečnostní politiky a prevence kriminality Ministerstva vnitra ČR
OS ČČK Oblastní spolek Českého červeného kříže
PMS ČR Probační a mediační služby ČR
PUNKT „Průšvihy už nedělám, kámo, tečka“. Projekt pro delikventy v gesci PMS ČR
PPP Pedagogicko-psychologická poradna
PPP ÚO Pedagogicko-psychologická poradna Ústí nad Orlicí
PdF UHK Pedagogická fakulta Univerzity Hradec Králové
RVPK Republikový výbor pro prevenci kriminality
SPCCH Svaz postižených civilizačními chorobami
SVI Systém včasné intervence
SVP Středisko výchovné péče
THC Tetrahydrocannabinol – účinná psychotropní látka obsažená v marihuaně
TP Terénní program
ÚO PČR Územní odbor Policie České republiky
ZDVOP Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc