Svitavská nemocnice navyšuje odběr plazmy a od ledna mění odběrové hodiny

12Pro2012

Hematologicko-transfúzní oddělení Svitavské nemocnice upravuje od ledna 2013 provoz pro dárcovské odběry. Vycházíme vstříc dárcům, kteří chtějí přicházet častěji a darovat plazmu: tu lze - na rozdíl od plné krve – darovat již po 14 dnech. Na rozdíl od krvinek se může zmrazit a její životnost je až tři roky. Plazma se používá v původní podobě při operacích a lékařských výkonech a vyrábějí se z ní léky, umožňující vysoce specializovanou léčbu.

Specializace a zefektivnění léčebného použití krve se pojí s nutností plánovat a regulovat odběry krve i plazmy, zejména s ohledem na krátkou životnost červených krvinek, které lze skladovat maximálně 42 dní. Odběry plné krve budou prováděny ve středu a v pátek od 6:30 do 9:30 hod. V Po, Út a Čt se budou po předchozím objednání provádět odběry plazmy. Četnost odběrů si dárci mohou volit sami. Registrovaní dárci obdrží ještě informaci prostřednictvím SMS. V zájmu zrychlení dárcovských odběrů plné krve bude od 2. 1. 2013 středeční a páteční hematologická ambulance ordinovat na poliklinice – v přízemí vlevo.


Úsek dárcovství krve Svitavské nemocnice děkuje svým dárcům za výbornou spolupráci. Jsme rádi, že se k nám lidé vrací. Velmi uvítáme nové dárce.MUDr. Dagmar Veselá

primářka transfúzního oddělení (HTO)Zuzana Pustinová