Uložení Kamenů zmizelých do dlažby náměstí

25Dub2013

Vážení přátelé,

srdečně Vás zveme dnes - ve čtvrtek 25.dubna v 16 hodin - na náměstí Míru ve Svitavách (před bankou ČSOB) na první uložení Kamenů zmizelých (Stolpersteine) věnované svitavské židovské rodině Freundových. Jsme prvním městem v kraji, které kameny pokládá.



Program:

- Uložení Kamenů zmizelých do dlažby starostou města

- Kadisch (motlitbu za zemřelé) přečte Boris Selinger z Židovské obce v Brně

- Židovské písně zazpívá Dětský pěvecký sbor Základní umělecké školy ve Svitavách pod vedením Dany Pražákové


Od 18 hodin bude program pokračovat v Otendorferově domě vzpomínkovým podvečerem Vůle žít:

- Sestřih části filmu ZUŠ Police nad Metují „Vůle žít“ a vzpomínek natočených Petrem Horákem s Louise Hermanovou při její poslední návštěvě Svitav

- Vzpomínka na paní Hermanovou - Radomila Oblouková

- Předání Ceny města Svitavy paní Louise Hermanové In memoriam



Od 19 hodin   Koncert kapely Létající rabín

Kapela Létající rabín hraje klezmer - tedy tradiční instrumentální hudbu východoevropských Židů, která největší rozkvět prožívala ve druhé polovině 19. století.

Vstupné: 160 Kč/ pro členy KPH 80 Kč

 

Smysl projektu Stolpersteine (Kameny zmizelých) spočívá v uctění a připomenutí památky obětí nacistické genocidy za druhé světové války. Stolpersteine je složenina německých slov „stolpern“ (klopýtnout, škobrtnout) a „die Steine“ (kameny). Název vyjadřuje sílu příběhu, který se za každým ze Stolpersteinů skrývá a který nám nedovoluje jej minout a pokračovat v chůzi. Naopak nás nutí zastavit se a symbolicky se sklonit před obětí, jejíž jméno je na kostce vyraženo.
Pohnutý příběh svitavské židovské rodiny Freundovy odhaluje bílá místa v dějinách našeho města a současně je svědectvím o děsivé době spojené s transporty do koncentračních táborů, vražděním nevinných. Pan Emil Freund, obchodník s panskou galanterií, žil do roku 1939 na adrese: Stadtplatz 97, Zwittau (dnes budova ČSOB) - zahynul v koncentračním táboře Izbica v roce 1942. Jeho syn Arnošt Freund, zubní lékař, byl umučen ve stejném koncentračním táboře. Z celé rodiny přežila pouze paní
Louise Freundová - Hermanová. Ta prošla Terezínem, Osvětimí a zázrakem přečkala „pochod smrti“ a koncentrační tábor v Bergen-Belsen. Tato obdivuhodná žena měla v sobě obrovskou vůli k životu a nikdy neztratila víru v člověka. Zemřela ve věku 96 let 2. února 2013.

 

Blanka Čuhelová, ředitelka
Městské muzeum a galerie ve Svitavách

 

 

Zuzana Pustinová