Povodně - informace

10Črv2013

Povodně a přívalové deště se zatím našemu kraji vyhnuly, ale není na škodu si v klidu prostudovat doporučení odborníků - hasičů i geologů.

Doporučení hasičského záchranného sboru:

Na následujícím odkazu si můžete přečíst informaci o tom, co dělat, když hrozí povodně, jak se připravit na jejich příchod, co si zabalit do evakuačního zavazadla, jak se chovat během povodní, jak se chovat při evakuaci a další rady a doporučení.
Zprávu nám poskytl:  náměstek ředitele HZS Pardubického kraje pro úsek IZS a OPŘ Aleš Černohorský.

Informace:
http://www.hzscr.cz/docDetail.aspx?docid=21792794&docType=ART
 

Informace České geologické služby pro povodně 2013

1. ČGS zřídila krizovou linku       tel. 724 730 954, 724 344 187, 602 270 322

Zde je možné hlásit 24 h denně případy aktivovaných sesuvů. Na těchto linkách budou ohlášené případy centrálně registrovány a distribuovány k dalšímu řešení. Experti ČGS budou připraveni k neprodlenému nástupu do terénu k posouzení dané situace.
 

2. Informace k nebezpečí svahových nestabilit (sesuvů a skalních řícení) v oblasti zasažené enormními srážkami:

 ČGS registruje lokality, v nichž byly v minulosti zaznamenány projevy svahových nestabilit. U těchto lokalit je vyšší pravděpodobnost jejich reaktivace v důsledku vydatných dešťových srážek. Informace o těchto územích lze získat v České geologické službě, zejména prostřednictvím jejího webu:

http://www.geology.cz/svahovenestability

a prostřednictvím mapového serveru: http://mapy.geology.cz/sesuvy_cgs/ .

Zde jsou zobrazena území, kde byly zaznamenány projevy sesuvů a skalních řícení v minulosti, a území je dále klasifikováno podle náchylnosti ke svahovým nestabilitám.
Zároveň nelze vyloučit, že tyto srážky mohou působit jako spouštěcí mechanismus na nových lokalitách, kde dosud žádné sesuvy zaznamenány nebyly.

Zvýšenou náchylností ke svahovým nestabilitám se v rámci území ČR zasaženého enormními srážkami během posledních týdnů vyznačují prioritně tyto oblasti:
1. Celá oblast Českého středohoří, celoplošně, s výraznější náchylností především v údolí Labe - možná aktivizace známých a zmapovaných velkých sesuvných oblastí Prackovice, Bohyně, Dobkovičky, Zálezly, Soutěsky-Jedlka, Čeřeniště, Týnec, údolí Granátky (Dřevce a Skalice), Levín aj.
Typ sesuvů: plošné a proudové sesuvy o velikosti kolem 100-200 m, v extrémních případech první stovky m až 1 km. Současný sesuv na D8 v oblasti sesuvného území Prackovice (Dobkovičky, Litochovice n.L.) patří mezi ty největší v této oblasti.
2. Oblast středního a dolního Poohří
Jedná se o úzký koridor v bezprostřední blízkosti toku od přehrady Nechranice po soutok - známé sesuvné oblasti Stranná, Žatec, okolí Libochovic
Typ sesuvů: menší frontální, i proudové sesuvy do 100 m.
3. Oblasti horské (Krkonoše, Jizerské hory), případně i Podkrkonoší
Typ sesuvů: menší lokální přívalové proudy (obzvláště se zítřejšími dešti vysoké riziko), menší sesuvy do 100 m.
4. Oblast středního a dolního toku Vltavy
Typ sesuvů: řícení, opadávání, stékání sutí na silnici. Nutná kontrola území okolo Vraného n.V. (Povltavská), kde jsou připraveny projekty sanace za více než 100 mil., ale proběhly zatím jen havarijní práce.
5. Hřensko: zvýšené riziko skalního řícení a opadávání
Podle rozsahu srážek, které jsou předpovídány na následující dny, bude informace o potenciálním nebezpečí sesuvů dále aktualizována.


Zuzana Pustinová