Férová snídaně ve Svitavách

01Kvě2014

V sobotu 10. května se uskuteční již čtvrtý ročník pikniku Férová snídaně ve vašem městě. Ve Svitavách proběhne od 10 hodin v parku Jana Palacha (v případě deště ve sboru ČCE, Poličská 3). Jedná se o ojedinělý koncept, kdy se ve stejný den a ve stejný čas na desítkách míst po celé ČR sejdou stovky lidí, aby daly najevo, že podporují fair trade. Stane se tak na Světový den pro fair trade, který se slaví každoročně druhou květnovou sobotu.

„Happening se těší stále větší oblibě, zatímco v roce 2011 se Férová snídaně konala v 41 městech a v roce 2012 v 57, tak loni již v 87 městech. Celkem loni snídalo 2 800 lidí,“ uvedla Gabriela Štěpánková z nevládní organizace NaZemi, která akci koordinuje.

Příjemný neformální nekomerční piknik si již získal své jméno a i letos bude opět propojovat fair trade s lokálními produkty. Účastníci si sami přinesou fairtradové potraviny jako jsou kakao, káva, čaj, ale například i bábovka upečená z domácích vajec a fairtradového kakaa. Společně pak posnídají na veřejném místě, aby vyjádřili podporu produktům, při jejichž výrobě nebyla porušována lidská práva, poškozováno životní prostředí či zneužita dětská práce.

Podrobné informace k letošní snídani jsou průběžně aktualizovány na webových stránkách: www.ferovasnidane.cz.
Stručný a přehledný infolist, který shrnuje základní fakta a mýty o fair trade si můžete stáhnout zde:
http://www.nazemi.cz/sites/default/files/infolist_o_fair_trade_0.pdf

V případě zájmu Vám ráda poskytnu více informací. Kontakt na místní organizátorku: Květa Kellerová, kveta.kellerova[zavinac]seznam[tecka]cz.


Nevládní nezisková organizace NaZemi prosazuje globální rozvojové vzdělávání do škol i mimo ně, zasazuje se o odpovědnost firem v oblasti jejich dodavatelského řetězce a propaguje fair trade jako účinnou podporu chudým pěstitelům a řemeslníkům ze zemí globálního Jihu.


Co je fair trade?
Fair trade je způsob obchodu, který dává drobným pěstitelům, řemeslníkům i zaměstnancům ze zemí Afriky, Asie a Latinské Ameriky možnost uživit se vlastní prací za důstojných podmínek. Pokud si český spotřebitel koupí fairtradový výrobek, dává tak přednost výrobkům, za nimiž nestojí zneužívání dětské práce, nelidské pracovní podmínky, či devastace životního prostředí. www.nazemi.cz/fairtrade

 

Gabriela Štěpánková
NaZemi
+420 776 226 691 | gabriela.stepankova[zavinac]nazemi[tecka]cz
www.nazemi.cz | NaZemi na FB | NaZemi na Twitteru

 

 

Zuzana Pustinová