Vánoce a advent ve Svitavách

28Lis2014

1. adventní neděle 30. listopadu
13:00-17:00 náměstí Míru
FARMÁŘSKÉ TRHY S VÁNOČNÍ TÉMATIKOU

15:00 Městské muzeum a galerie ve Svitavách
Soustružené hračky Zdeňka Bukáčka, obrazy Jiřího Křiklavy - vernisáž ojedinělé výstavy tradičních krounských hraček a poetických obrazů.

17:00 náměstí Míru
ROZSVÍCENÍ VÁNOČNÍHO STROMKU,
JEŽÍŠKOVA POŠTA

17:30 kostel Navštívení P. Marie na náměstí Míru
ADVENTNÍ KONCERT - zahrají žáci a učitelé Základní umělecké školy Svitavy

2. adventní neděle 7. prosince
VÁNOCE VE SVITAVÁCH
9:00-17:00 - celodenní městský vánoční program
náměstí Míru             TRADIČNÍ VÁNOČNÍ JARMARK- stánky s výrobky lidových řemesel a tradičních jídel
městské muzeum      VÁNOČNÍ ZVYKY - malování a prodej klasických baněk, pečení cukroví, pletení vánoček,
                                smažení tradičních vánočních hnízd
Muzeum esperanta   MARCIPÁNOVÉ VÁNOCE - výroba marcipánových figurek, prodej již hotových či prodej marcipánového
                                 těsta
Fabrika                      VÁNOČNÍ DÍLNA PRO DĚTI - výroba vánočních ozdob, přání, dárků a výzdoby, bleší trhy
Tyjátr                         PROMÍTÁNÍ POHÁDEK pro děti i dospělé

9. a 10. prosince
8:00-15:00 Městské muzeum a galerie ve Svitavách
VÁNOCE V MUZEU
Zdobení perníčků, smažení tradičních svitavských vánočních hnízd, pletení vánoček, pečení cukroví, výroba prodej drobných tradičních dárků (dřevo, patchwork, svícny, perníčky, klasické i staročeské ozdoby...)
Vhodné pro školní skupiny, nutné předem objednat, email:lektor[zavinac]muzeum.svitavy[tecka]cz, nebo tel.: 461 532 704 Jitka Olšánová

3. adventní neděle 14. prosince

13:00-17:00 náměstí Míru
FARMÁŘSKÉ TRHY S VÁNOČNÍ TÉMATIKOU

13:00 – 17:00 Městské muzeum a galerie ve Svitavách
KRÁSA PATCHWORKU A ŘEMESEL
Ve výstavních síních si můžete nakoupit drobné dárky z patchworku nebo si je sami vyrobit za pomoci členek Spolku patchworku ze Svitav. V muzejních řemeslných dílnách si můžete vyzkoušel práci uměleckého kováře, skláře a kameníka. Materiál bude připraven.

13:00 – 17:00 Muzeum esperanta
DESKOVÉ HRY
Téměř 55 druhů deskových her představí mistr republiky v Osadnících Petr Frejvald. Hry si můžete zahrát či vyzkoušet.

15. prosince
19:00 Fabrika
VÁNOČNÍ KONCERT VÁCLAVA NECKÁŘE

Čtvrtá adventní neděle 21. prosince

13:00-17:00 náměstí Míru
FARMÁŘSKÉ TRHY S VÁNOČNÍ TÉMATIKOU

13:00 – 17:00 Městské muzeum a galerie ve Svitavách
ŘEZBÁŘSKÉ DÍLNY - PŘÍBĚH DŘEVA
Vyřezávání betlémových figurek v řemeslných dílnách v muzejní zahradě s řezbáři z Poličska.
Malování soustružených hraček s Nositelem tradic Zdeňkem Bukáčkem z Krouny .
Komentovaná prohlídka výstavy s Jiřím Křiklavou.
Možnost zakoupení dřevěných výrobků jako dárek pod stromeček.

Štědrý den 24. prosince
22:00 – 24:00 Městské muzeum a galerie ve Svitavách
ŠTĚDRÝ VEČER V MUZEU
Vánoční společné setkávání se s přáteli před tradiční návštěvou půlnoční mše. Zahrát a společně s návštěvníky zazpívat koledy přijdou svitavští muzikanti, připraven je horký čaj s rumem.

Pozvánka na výstavu
Soustružené hračky Zdeňka Bukáčka a obrazy Jiřího Křiklavy
30. 11. 2014 – 18. 1. 2015

Městské muzeum a galerie ve Svitavách Vás srdečně zve na slavnostní zahájení výstavy na první adventní neděli 30. listopadu v 15 hodin. Výstavu uvede ředitelka muzea Blanka Čuhelová, zazpívá dětský pěvecký sbor Svitaváček pod vedením Ludmily Bohdálkové za hudebního doprovodu Karla Saxe.

Letošní vánoční výstava bude hrát překvapivě veselými, radostnými barvami, snad vnese v chladných zimních dnech teplo a radost do duší návštěvníků svitavského muzea.

Zdeněk Bukáček pokračuje v téměř stoleté tradici výroby krounských dřevěných hraček, jejímž zakladatelem byl jeho dědeček František Bukáček ( 1910 – 1974 ) a v jehož šlépějích pokračoval i jeho otec Zdeněk Bukáček senior (1936 – 2002). Produkce, která ctí původní tvary hraček se specializuje na výrobu nejrůznějších figurek – vedle tradičních a pro kraj typických panenek, koníků, kominíků nebo ptáčků Zdeněk Bukáček vyrábí nové figurky podle vlastní inspirace: ponocné, rybáře, panenky s kloboukem, kuchaře, sněhuláky, fotbalisty, mikulášské figurky – anděly, čerty, Mikuláše, šachové figurky apod.
Zdeněk Bukáček zpočátku pracoval v garáži, od roku 1994 má vlastní dílnu. Hlavní výrobní technologií je soustružení – tak vznikne tělo figurky, které se pak přebrousí a smáčením lakuje základní bílou barvou. Poté se malují šaty, ozdoby a obličej. Těla figurek jsou převážně z olšového dřeva, které má jemnou strukturu a dobře se obrábí.Zdeněk Bukáček získal ocenění Nositel tradice lidových řemesel od Ministerstva kultury České republiky. Stal se jedním z více než padesáti lidových řemeslníků, kteří ocenění zatím dostali a udržují tradici dříve běžných řemesel. Své výrobky představuje Zdeněk Bukáček také na různých specializovaných akcích, kde nenabízí jen hotové hračky, ale návštěvníkům dává možnost, aby si figurku dotvořili. Zájem o to mají pochopitelně hlavně děti, které si mohou malovat vysoustružené dřevěné polotovary. Své výrobky dodává do galerií, muzeí i do jednotlivých obchodů a lidových skanzenů. Jeho postavičky již dlouhá léta neslouží jen dětem na hraní. Jako folklorní výtvarné předměty je kupují hlavně zahraniční turisté nebo sběratelé. Objednávají si je i obchodníci z Japonska, Kanady nebo USA.
 

Jiří Křiklava prožil své dětství v malířsky proslulých Kameničkách. Po studiích se věnoval návrhářství obuvi - za které získal řadu ocenění doma i v zahraničí. Podobně jako slavný umělec Andy Warhol - opustil úspěšnou dráhu módního návrháře a plně se již 25 let věnuje profesionálně malířství a umělecké fotografii. Pracuje v exteriérech a ve svém ateliéru v Krouně. Na obrazech i fotografiích pracuje v cyklech, které jsou zcela oddány jeho niterným pocitům ovlivněným hudbou.
Na výstavě ve svitavském muzeu můžete spatřit jeho nejnovější díla a to obrazy a fotoobrazy z posledních dvou let. Inspiraci pro ně nachází v zahradách, přírodě a v prostých věcech, které ho obklopují, na cestách po České republice i z pobytů v zahraničí. Obrazy jsou to radostné s pestrou škálou barev - některé abstraktní jiné expresivně poetické. Maluje zcela volně - jeho jediným rádcem jsou jeho prožitky, pocity a nálady. Pravidelně vystavuje doma i v zahraničí. Má za sebou více než šedesát samostatných výstav a nespočet výstav kolektivních. Je dlouholetým členem Unie výtvarných umělců.

21. prosince 13:00 – 17:00
KOMENTOVANÁ PROHLÍDKA VÝSTAVY
Malování soustružených hraček s Nositelem tradic lidových řemesel Zdeňkem Bukáčkem.
Komentovaná prohlídka výstavy s autorem obrazů Jiřím Křiklavou

Otevřeno: ÚT-PÁ   9 -12 a 13 -17; SO-NE  13 -17 hodin

24. 12.  13 - 17 a 22 - 24 hodin, 25. 12. 2014 – 1. 1. 2015 13 -17 hodin.

www.muzeum.svitavy.cz

Blanka Čuhelová

 

Zuzana Pustinová